Szenzáció: ritka, különleges baltát találtak Alattyánnál

Különleges, értékes féldrágakőből, a jáde nefrit nevű változatából készült zöld színű baltát, esetleg vésőt talált Kerékgyártó Gyula, a Jász Múzeum Közösségi Régészeti Csoportjának tagja Alattyán közelében egy, a Zagyva melletti őskori lelőhelyen. A lelet a Jász Múzeumba került, ahol egy tavaly Porteleknél talált arany ruhadíszt is bemutattak.

Tovább olvasom

Kisiskolások segítik a régészek munkáját a Tiszafüredi Templom-dombon

A Tiszafüredhez tartozó Tiszaörvényen, a Templom-domb nevű védett lelőhelyen szeptember eleje óta végez régészeti feltárást a tiszafüredi Kiss Pál Múzeum. Ez egy középkori lakódomb, és régészeti szempontból az ország egyik legnagyobb középkori falujának minősül. Két évvel ezelőtt ezen a helyen egy tömegsírt tártak fel. A leletanyag Európában egyedülállónak számít, amelyet egy mezőgazdasági telephelyen építkezés közben találtak. A Nemzeti Kulturális Alap pályázati támogatásának köszönhetően most megvalósuló, több évre tervezett kutatás célja az Árpád-kori templom, temető és település részletes megismerése, megmentése és bemutatása a nagyközönség számára. A “Legyél Te is régész!” –…

Tovább olvasom

Bronzkori kincsekre bukkantak Tiszajenőnél

Fémkeresővel bukkantak Tiszajenő térségében az elmúlt két év legjelentősebb leletére – adta hírül a magyarmuzeumok.hu A közel száz bronztárgyat tartalmazó két agyagedény kiemelésében a Damjanich János Múzeum régészei, Nagy Fanni és Kovács Péter vettek részt. Tiszajenő határában egy dombvonulat két lejtőjén találta meg korszerű, nagyon érzékeny, több mint ötszázezer forintot érő detektorával a különleges kincseket Balogh Csaba, az intézmény önkéntese. Többször alaposan átvizsgálta a területet, mire rábukkant az első, majd egy hét múlva a második kincsre. Az első edény húsz centiméteres mélységben hevert, melyet gyorsan visszatemetett és egy héten át rejtegetett, hogy ne…

Tovább olvasom

Fantasztikus régészeti leletekre bukkantak Törökszentmiklóson

Egészen páratlan, három különböző korból származó lelet került elő az ásatások során. Három különböző korból származó leletekre bukkantak Törökszentmiklós határában a szolnoki Damjanich János Múzeum munkatársai – közölte Mali Péter, a múzeum régésze csütörtökön. Mali Péter elmondása szerint az M4-es gyorsforgalmi utat építtető Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. (NIF Zrt.) megbízásából a június végén kezdődött ásatáson az országban eddig páratlan leletegyüttest találtak. Először egy nagy kiterjedésű szarmata település nyomaira bukkantak, amely bővelkedett római leletekben. A szarmata gödrök között avarkori, illetve honfoglalás kori temető nyomait is felfedezték – közölte. Mali Péter elmondta:…

Tovább olvasom