Kutatóintézetet hoznak létre Tiszafüreden

A Debreceni Egyetem és Tiszafüred önkormányzata egy újabb megállapodással tovább bővíti a 2019-ben megkötött együttműködését, ennek értelmében a térség gazdasági és turisztikai fejlesztései mellett a Tisza-tóhoz kapcsolódó hidrobiológiai, limnológiai és agrártudományi kutatásokra is kiterjed, egy új kutatóintézetet hoznak létre a városban.

Tovább olvasom

Ezt gondolják az idei érettségi feladatokról a szolnoki végzősök

Az idei érettségi különlegessége, hogy az új Nemzeti alaptanterv-és kerettantervek bevezetésével megváltoztak a követelmények is. Ami viszont évről évre ugyanaz ebben az időszakban: fokozott izgalom, stressz, szőlőcukor és vizsgadrukk. A keddi matekérettségit követően a Verseghy Ferenc Gimnázium előtt vártuk a diákokat, hogy megtudjuk, hogyan vették az eddigi akadályokat, hol szeretnének továbbtanulni és gondolták-e valaha, hogy  ki kell számolniuk a szolnoki habos isler térfogatát.

Tovább olvasom

LMP: El a kezekkel a BME-től!

Bele akarja zsarolni a kormány a Műszaki Egyetemet is a modellváltásba? Az LMP – Magyarország Zöld Pártja szerint felháborító, hogy a kormány szándékosan kivérezteti a Budapesti Műszaki Egyetemet, mert a patinás intézmény meg akarja őrizni autonómiáját és nem hajlandó betagozódni az alapítványi modellváltásba. 

Tovább olvasom

Csaknem kétszer többen jelentkeztek idén a szolnoki egyetemre

Kiemelkedően sikeres felvételi jelentkezési időszakot produkált a Debreceni Egyetem, de házon belül is kiemelkednek a szolnoki kampusz mutatói. Az elmúlt évek legsikeresebb felvételi jelentkezési időszakát tudhatja maga mögött a Debreceni Egyetem – számolt be róla a Szolnok TV. Mint írják, Az előző évhez képest harmadával többen választották az intézményt. Viszont ami igazán kiemelkedő, az a Szolnok Campusra felvételizők száma. Ugyanis míg tavaly 361-en, addig idén már 675-en jelölték meg a szolnoki egyetemet – ez nem kevesebb mint 87 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest!

Tovább olvasom

Egyetemi rektor: nem oldaná meg a gondokat, ha a kormány fizetné az ösztöndíjakat

Horváth Zita szerint ugyanis nem csak pénzkérdés az Erasmusból és a kutatói programokból való kizárás. Január elején derült ki, hogy az Európai Bizottság 21 magyar egyetemen felfüggeszti a hallgatói Erasmus- és a kutatói Horizon-programot. A döntésről az intézmények is csak a sajtóból értesültek – mondta pénteken az RTL Híradónak a Magyar Rektori Konferencia modellváltó tagozatának elnöke. Horváth Zita úgy fogalmazott: „mi vártuk, hogy kapunk valamiféle megkeresést közvetlenül az Európai Bizottságtól mint érintett intézmények. Ezt mi nem kaptuk meg.” Ezért találkozót kértek, majd egy hete levélben is jelezték a bizottságnak, hogy elfogadhatatlannak tartják…

Tovább olvasom

Engedett a kormány: lemondtak a miniszterek az egyetemi kuratóriumok éléről

Többek között Varga Judit, Lázár János és Szijjártó Péter is így tett. Gulyás Gergely a csütörtöki Kormányinfón bejelentette: a kormányülés végén az érintett miniszterek lemondtak az egyetemi kuratóriumokban betöltött pozíciójukról. Erre az Európai Bizottsággal folytatott tárgyalások áttekintése után került sor. A kuratóriumi pozíciójukról lemondott miniszterek között van Varga Judit igazságügyi miniszter, valamint Lantos Csaba, Lázár János, Nagy István, Szijjártó Péter és Navracsics Tibor is. Később Az ATV a kuratóriumi tagságukról lemondott miniszterekről kérdezte Gulyást, hiszen az Európai Bizottság feltételei között az szerepelt, hogy magasrangú kormányzati politikusok se lehessenek a közalapítványokban.…

Tovább olvasom

Törvényjavaslatot nyújtott be a DK az Erasmus-botrány miatt

Az összeférhetetlenségi szabályokat szigorítanák a vagyonkezelő alapítványoknál. Törvényjavaslatot nyújtott be a Demokratikus Koalíció (DK), amely szigorítaná a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokról szóló törvény összeférhetetlenségi szabályait, vette észre a Telex. Egy Népszavában megjelent cikkből tudták meg hétfőn a magyarországi egyetemek, hogy szinte mindegyiküket elvágták az EU-s pénzektől, így a kutatásokat és a külföldi ösztöndíjakat finanszírozó programoktól, azaz a Horizonttól és az Erasmustól is. 2019 és 2021 között a magyar állami egyetemek közül szinte mindegyiket vagyonkezelő közalapítványoknak ajándékozta az állam. Az egyetemek irányítását frissen létrehozott kuratóriumokra bízták, amelyeket teleraktak fideszes politikusokkal, többek között miniszterekkel…

Tovább olvasom

Megmagyarázta a kormány, miért kapnak plusz milliós havi juttatásokat fideszes politikusok az egyetemi kuratóriumokban

Az egyébként sem alacsony fizetésük mellé még további, átlagosan 1,5 millió forintos juttatást vihetnek haza, hála az egyetemek kuratóriumában betöltött tisztségüknek. Természetesen ez csak nekünk, egyszerű állampolgároknak jó. Az államtitkár egészen felkapta a vizet, amikor ezt egy ellenzéki képviselő firtatni merte. Demagóg – ezzel torkollta le Vitályos Eszter, a Kulturális és Innovációs Minisztérium államtitkára Keresztes László Lóránt LMP-s képviselőt, aki írásbeli kérdésében azt tudakolta a szaktárcától, hogy miért keresnek kormánypárti politikusok és kormánytagok a rendes jövedelmükön felül akár milliós havi összegeket a „modellváltó” egyetemek kuratóriumi tagjaként, és miért épp őket…

Tovább olvasom