Jelentős változások a 2024-es esztendő beköszöntével

elentős változásokat hoz az új év, változik az egyetemi felvételi rendszer és a tanárok szerződése is. Változik az üzemanyagok jövedéki adója, valamint a Széchenyi Kártya Programban már elektromos autóra is vehetünk fel hitelt. Megszűnik a boltokban a SZÉP-kártyás fizetés, emellett elindul a palackok visszaváltási rendszereevezetésre kerül a globális minimumadó ezálta a magyar adórendszer is módosul – főleg a vállalatok szempontjából, akiknek jövő évtől a Nemzeti Adó- és Vámhivatal eÁFA rendszere fogja készíteni az adóbevallását. Autópálya Január 1-től, ahogy arról már korábban beszámoltunk, fizetőssé válik az M44-es teljes szakasza. A matricák ára átlagosan…

Tovább olvasom

Háborognak a szülők a nyolcadikosok matek felvételijén, félreérthető volt egy feladat

Méghozzá tíz pontot ért az ominózus feladat a felvételiben, még nem tudni, hogyan oldják meg a helyzetet. Kétféleképpen lehetett értelmezni, hogy pontosan mit is írtak le, ez pedig nagyon sokat érhet, ha szigorúan javítják és csak az eredeti elképzelésre adnak pontokat. Január 21-én 11 órakor megírták a nyolcadikos gyerekek a középiskolai matematika felvételit. A példasor itt látható. A sor utolsó példája, a legtöbb pontot érő 10-es feladat nagyon felháborította a diákok és a felvételivel foglalkozó Facebook-csoportokban aktív szülők egy részét. A 10-es példa így szólt: Három szám összege 103. Gabi észrevette, hogy…

Tovább olvasom

Mi az a csucsag? A középiskolai felvételin erre is választ kellett adni

Szombaton 10 órától 541 helyszínen több mint 71 ezer diák írt magyar nyelvből és matematikából központi középfokú felvételi vizsgát. A 9. évfolyamra felvételizők írásbelijére több mint 56 000-en jelentkeztek, a hat évfolyamos gimnáziumi írásbelin csaknem 9100, a nyolc évfolyamoson több mint 6000 gyerek vesz részt, közölte korábban az Oktatási Hivatal. A felvételivel kapcsolatban politikusok is posztoltak, Novák Katalin köztársasági elnök arról írt, hogy lánya is most felvételizik, de mindenkinek drukkol, míg Karácsony Gergely főpolgármester is arról írt a Facebookon, hogy nagyon szorít a felvételit íróknak. A nyolcadikosok a matek- és magyarfeladatsorokra…

Tovább olvasom

Már lehet jelentkezni az egyetemek, főiskolák jövő szeptemberben induló képzéseire

Elindult a felsőoktatási felvételi eljárás, csütörtöktől lehet jelentkezni a 2023 szeptemberében induló alap-, osztatlan és mesterképzésekre, valamint a felsőoktatási szakképzésekre. A megújult felsőoktatási rendszer részeként a pontszámítás a jelentkezők számára kedvezően változik meg. A továbbtanulni készülőknek a hiteles és pontos információkért a felvi.hu oldalra érdemes ellátogatniuk – közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) csütörtökön az MTI-vel. Azt írták, hogy a felvételi rendszer megújításának első lépéseként a 2023-as felvételi eljárásban már az intézmények dönthettek arról, hogy hol, mely szakokhoz kérnek emelt szintű vagy középszintű érettségit és milyen minimumpontszámot alkalmaznak szakonként.Az…

Tovább olvasom

Alaposan átalakul a felsőoktatási felvételi

Már nem lesz kötelező emelt szintű érettségi és minimumponthatár. Az államtitkár ismertette azt is, mire adhatják az egyetemek a plusz 100 pontot. Szeptember 30-ig kell döntenie az egyetemeknek a felsőoktatási felvételi részletszabályairól, a kormány szeptember első felében fogadja el a szükséges módosításokat. Az új változások szerint nem lesz kötelező elvárás az emelt szintű érettségi, az ötödik érettségi tárgyról az egyetemek dönthetnek, és eltörlik a minimumponthatárt – írta Hankó Balázs, felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár augusztus 19-én az egyetemek rektorainak küldött levelében, ami a Telex birtokába jutott. A levélből az is világosabbá…

Tovább olvasom

Idén kevesebb hallgatója lesz a szolnoki campusnak

Csütörtökön este 8 órakor megjelentek az idei felvételi ponthatárok. A Debreceni Egyetem Szolnoki Campusán induló képzésekre közel 250 hallgatót jutott be alapképzési, mesterképzési és felsőoktatási szakképzési szakokra, többségük levelezős rendszerbe. A szakok két képzési területhez, a gazdaságtudományhoz, illetve az orvos- és egészségtudományhoz tartoznak. Országosan jellemző, hogy tavalyhoz képest sok szakon magasabb ponthatárok születtek és csökkent a felvettek létszáma is. A csökkenés a tiszaligeti campus esetében a gazdaságtudományi területen jelentős. Ennek oka, hogy ezen a szakterületen – bár kezdeményeztük – nem engedélyezték a jelenleginél nagyobb létszám felvételét. Ez országos szinten is így volt –…

Tovább olvasom

Ijesztően kevés hallgatót vettek fel óvodapedagógusnak

Óriási a hiány a szakmában, ráadásul a felvettek száma a jövőt illetően sem ad okot bizakodásra. Idén 2234-en jelentkeztek óvodapedagógus alapszakra, 600-zal kevesebben, mint tavaly. Pénteken nyilvánosságra hozták a friss felvételi statisztikákat, amelyekből már az is kiderült, hogy összesen 892-en kerültek be óvodapedagógus képzésre – írja az Eduline. Az elmúlt években folyamatosan csökkent az óvodapedagógusnak készülők száma – 2022-ben már csak feleannyi jelentkező volt, mint például öt éve -, a felvettek száma pedig 2006 óta nem volt olyan alacsony, mint idén. A folyamatosan csökkenő számok mögött több tényező állhat: az alacsony…

Tovább olvasom

Orbán új rendelete: több pluszpontot hoz a felvételin a katonai szolgálat, mint a nyelvvizsgák

Nem sokáig tétlenkedett a választási győzelem után a miniszterelnök, gyorsan hozott egy rendeletet, ami már meg is jelent hivatalosan. Akár 64 pontos pluszt is jelenthet egy felvételizőnek, ha katonai szolgálatot teljesít, ennél jóval kevesebbet ér az, ha valakinek akár több nyelvből is van nyelvvizsgája. Megjelent a Magyar Közlönyben Orbán Viktor rendelete, amivel a miniszterelnök módosítja a felsőoktatási felvételi eljárást azzal, hogy szeptembertől pluszpontokat ér, ha a jelentkező az egyetem előtt önkéntes katonának áll. A rendeletben valójában csupán annyi újdonság van, hogy 2022 helyett 2023-ra halasztották a bevezetését. A rendelet értelmében 16 többletpontot kapnak…

Tovább olvasom

Péntek délután leálltak az OH oldalai, éppen most, amikor a középiskolai felvételi határideje lejár

Már most láthatjuk magunk előtt, hogy a kormány majd azzal takarózik, hogy az ellenzék indított terheléses támadást az Oktatási Hivatal kulcsfontosságú oldalai ellen. De a lehető legrosszabbkor omlott össze. Ha valaki a végére hagyta az adminisztrációs felület kitöltését, bajban lehet. A gimnáziumokba, a szakgimnáziumokba, a technikumokba, a szakképző iskolákba és a szakiskolákba február 18-áig lehet jelentkezni, a határidő körülbelül 90 ezer diákot érinthet. Péntek kora délután óta azonban elérhetetlen volt az Oktatási Hivatal oldala, beleértve a középiskolai jelentkezésre szolgáló felületet is. Annyiban jobb a helyzet, hogy a középiskolába felvételizők többsége…

Tovább olvasom

Megvannak a felvételi ponthatárok, jöhet az albérletvadászat

A legmagasabb ponthatárt ismét a jogászképzéshez húzták meg. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium tájékoztatása szerint idén mintegy 110 ezren várták a nagy pillanatot. A bevált gyakorlat szerint valamennyi felvételizőt SMS-ben értesítenek arról, hogy az általa megjelölt melyik képzésre került be. Az Eduline arra figyelmeztet, hogy az értesítések akár órákat is késhetnek. Mindenki csak egy helyre nyerhet felvételt, mégpedig az általa megjelölt jelentkezési helyek közül az első olyanra, amelynél a pontszáma eléri vagy meghaladja a megállapított ponthatárt. A felvételi ponthatárt az adott képzésre jelentkezők felvételi összpontszáma, a jelentkezők által megjelölt jelentkezési sorrend és az…

Tovább olvasom