Speciális feladatok, különleges elhivatottság: védőnőként a gyógypedagógiai intézményekben

Hankóczyné Domonkos Judit védőnő és mestertanár munkája az iskola-egészségügyi szolgálaton belül is speciális. Miskolcon gyógypedagógiai és készségfejlesztő intézményekben segíti a fiatalok egészségfejlesztését. Ez a munka különleges hozzáállást kíván, hiszen a gyermekek az állapotuknak köszönhetően sokkal nagyobb figyelmet igényelnek. Az egészségügyi ellátásuk is időigényesebb. Judit elhivatottsága nem csak a mindennapi védőnői munkában mutatkozik meg. A Miskolci Egyetem Egészségtudományi Karán, a védőnői szakmát választó hallgatókat oktatja.

Tovább olvasom

Egészségvédelem a padok mögött: az iskolai védőnő szerepe a gyerekek életében

A védőnő szerepéről és tevékenységének sokoldalúságáról több cikkben is beszámoltunk már. Ezúttal újabb területet sajátosságait osztjuk meg az olvasókkal. Az iskolai védőnői szolgálat legalább olyan összetett, mint a várandós anyukával való együttműködés kialakítása, vagy  szülés után az anyuka segítése és az újszülött gondozásának támogatása.  A gyermekek fejlődését ugyanis az óvodától, a középiskolai tanulmányok végéig figyelemmel kísérik a védőnők. Elősegítve az egészséges fejlődést és az egészségtudatosságra való nevelést.

Tovább olvasom

Gyermekgyógyászat és védőnői gondoskodás: Együtt a jövő generációiért

Dr. Szakos Erzsébet, több területen is elismert gyermekgyógyász és professzor, aki előszeretettel hangsúlyozza a védőnők és gyermekorvosok közötti együttműködés fontosságát. A védőnők preventív szerepe elengedhetetlen a családok egészségének megőrzésében, míg a gyermekorvosokhoz a családok főként egészségügyi problémákkal fordulnak. Az oktatás és gyakorlat során a védőnők komplex tudást kapnak, hogy hatékonyan támogathassák a gyermekek egészséges fejlődését, miközben képesek felismerni a fejlődési eltéréseket és orvosi segítséget kérni.

Tovább olvasom

Minden, amit a gyermekvédelemről tudni érdemes

Veszélyeztetés minden olyasmi, ami árt a gyerek testi vagy lelki fejlődésének. Lehet veszélyeztető, ha a szülő csinál valamit, amit nem kellene, vagy nem csinál valamit, amit kellene. Ha gyermek fejlődése és ellátása nem megfelelően biztosított, kiemelhető a családból, de ennek szigorú szabályai vannak. Egy szakemberrel arról beszélgettünk, hogyan előzhető meg a baj, illetve ha már ki kell emelni egy gyermeket a családjából, akkor milyen kilátások vannak a jövőben.

Tovább olvasom

Szamárköhögés: a védőnők így óvják a kismamák és a babák egészségét

A pandémia után újabb kockázattal kell szembenézniük a családoknak. Bár nagyságrendjében korántsem akkora a veszély, mint a Covid19 esetében, ennek ellenére nem szabad félvállról venni a tünetek megjelenését. Ugyanis a szamárköhögés, meglehetősen fertőző betegség, ami a gyermekek körében is felütötte a fejét.

Tovább olvasom

Szolnokon is elérhető a védőnő szakirány

A Debreceni Egyetem Egészségügyi Kara, Szolnokon is örömmel fogadja az Egészségügyi gondozás és prevenció alapszak védőnő szakirányra jelentkezőket. Az Egyetem az oktatásról szóló információkban kiemeli, hogy olyanoknak ajánlja ezt a képzést, akik „szeretik a mozgalmas, változatos, önállóan végezhető munkát. Akikhez közel áll a családokkal, gyermekekkel való segítő szándékú foglalkozás, akik empatikusak, nyitottak az emberek, családok problémái iránt, ugyanakkor magabiztosak.” 

Tovább olvasom

A védőnő a család partnere

védőnő

A védőnő elsősorban szakmai tanácsadással támogatja a családot. Minden esetben a gyermek érdekei a legfontosabbak. A szülőknek nagy segítség lehet a gyermekük fejlődésének, nevelésének folyamatában, hogy egy szakmailag jól felkészült, az egészségügyi rendszert, adott esetben az iskolai rendszert, valamint a család helyzetét is jól ismerő szakemberrel vannak rendszeres kapcsolatban.

Tovább olvasom

Ötven hallgató kezdheti meg a tanulmányait a Miskolci Egyetem védőnői szakirányán

A nyár tele van izgalommal. Már az érettségi időszaka is feszültséggel teljes megmérettetés. A tétje pedig igencsak nagy. A felsőoktatásba való bejutás ugyanis, a középiskolai teljesítményből számított ponthatárok teljesítésével lehetséges. És bizony nem csak az érettségi eredménye számít, hanem a középiskolai osztályzatok is. Ezért minden évben nagy várakozás előzi meg a jelentkezők mobiljára érkező sms értesítést, hogy felvételt nyertek-e a megjelölt intézménybe, a vágyott szakra.

Tovább olvasom

Szakmai összefogás segíti a védőnők munkáját

A Magyar Védőnők Szakmai Szövetsége 2019-ben jött létre. A szervezet nem csak azokat fogja össze, akik ezt a Hungarikumként jegyzett hivatást választják. A szakmaközi együttműködések révén, a szervezetnek széleskörű rálátása van arra, hogyan lehet a leginkább segíteni a családoknak. Ennek köszönhetően, családokat segítő civil szervezetek, társszervezetek, és a témában illetékes magánszemélyek is csatlakozhatnak. Így többek között pedagógusok, orvosok, gyógytornászok, dietetikusok, gyermekvédelmi szakemberek is részt vesznek a munkában.

Tovább olvasom