Még rosszabbul állunk: öt év alatt megduplázódott a kapcsolati erőszak áldozatainak száma

Gyakoribbak a szexuális bűncselekmények is, hiába állítja azt a kormány (különösen a közel egy évtizedes migránsválság kezdete óta), hogy mennyire szigorúan fellépnek a nőkkel szembeni erőszak ellen. A kormányzat szerint, ha Gyurcsány lenne hatalmon, a nők már nem lennének biztonságban az utcán sem.

Tovább olvasom

Szép csendben lelépnek a nők a magyar politika színpadáról?

Az elmúlt napok belpolitikai eseményei nem csak a magyarországi kedélyeket borzolták az egekig. Mára a nemzetközi sajtó is Novák Katalin köztársasági elnök asszony lemondásáról beszél. A Politico, a The Guardian, a Le Monde és a Reuters sem hagyta szó nélkül a kegyelmi botrány következményeit. De belegondoltunk abba, hogy ezzel a női politikusok egyébként is alacsony száma megcsappant hazánkban és a jövőben sem túl ígéretesek a kilátások?

Tovább olvasom

A nők a partvonalra kerülnek? – Munkaerő-piaci nehézségek

Életközépi krízis, talpra állás, értékrend, generációk közötti különbség, nemek közötti különbség, az élet minden területén kérdéseket vet fel a mai X generáció, a 43-58 éves korosztályba tartozóknál. Néhány évtizeddel ezelőtt ugyanis, ha valaki elégedett volt a munkahelyével, valamint a cég és a munkavállaló kölcsönösen úgy ítélte meg, hogy az együttműködés zökkenőmentes, akkor az sem számított kivételnek, ha valaki pályakezdőként bekerült egy céghez, és onnan is ment nyugdíjba. De ez ma már ritkaságszámba megy, Ugyanakkor egy cég több évtizedes folyamatszervezését, információit ki tudhatná jobban, mint egy olyan munkatárs, aki évtizedek óta…

Tovább olvasom

A női lét nehézségei Magyarországon – Borkaitól Novák Katalinig

A nők megítélése sosem volt mentes a szélsőségektől. Miközben Leonardo da Vinci örökérvényűvé tette Mona Lisa mosolyát, a római Szent Péter-bazilikában Michelangelo Pietája az anya fájdalmának márványba vésett „megtestesülése”, eddig Batthyány Gyula 1916-ban festett Kurtizánok című festménye a női lét egy másik arcát mutatja meg. Egyébként ennek a festménynek a becsült értékét 9-18 millió forint közötti összegben határozta meg egy aukciósház, amikor aukcióra bocsájtotta. Egyszóval a nőnek sokféle megítélése van a társadalomban, a közgondolkodásban és a közbeszédben is. Azonban amíg a művészet egyfajta szellemi magasságban mutatja meg és teszi örökérvényűvé, vagy befektetési…

Tovább olvasom

A betanított munkát végző nők hamarabb találnak munkát Borsodban, mint kvalifikált társaik

A Miskolci Nőknek is Esélyt Alapítvány 2004 óta nyújt intenzív segítséget abban, hogy a megyében élő nők a munkaerőpiacon megtalálják a helyüket. Az Alapítványban tevékenykedő szakemberekre igencsak nagy szükség van. A kvalifikált, magasan képzett munkaerő egy része ugyan talál munkát, ugyanakkor mégis erős volt az elmúlt években az elvándorlás, különösen a fiatalabb korosztály körében. A helyben maradók pedig a megyében történt beruházásoknak köszönhetően sokkal inkább az üzemi, gyári munka, a segédmunka és a betanított munka palettáján találnak inkább lehetőséget. A MINŐIES Alapítvány többek között abban vállalt feladatot, hogy a nőket kompetencia bővítéssel, készségfejlesztéssel, felkészítő…

Tovább olvasom

A nők helyzete a politikai kommunikációban – Gyerek vagy karrier?

Nem kell Ádám-Éváig visszamennünk, hogy a tudásvágy megszerzésében a nők szerepéről elmélkedjünk. Akkor sem, ha „úgy hírlik”, hogy Éva tevékenyen közreműködött a Tudás Fájáról elcsent alma történetében, amelynek következményei alól az emberiség sem vonhatta ki magát az évezredek során. A paradicsomból kiűzetett Éva utódai azonban korántsem adták fel azon törekvéseiket, hogy létezésük ugyan olyan súllyal nyomjon a latban, mint a férfiaké. A férfi és nő közötti esélyegyenlőség igénye már nagyon rég megszületett. A 18. század vége felé egyre hangosabban kifejezték a hölgyek azon elképzeléseiket, amelyek többek között a tudás megszerzésében…

Tovább olvasom

Borsodban a szülések közel fele császármetszéssel végződik

Egy új élet világra hozása akkor is kulcsfontosságú élmény, ha maga a születés nem mindig zökkenőmentes. Bár a nőközpontú szülészeti ellátásra való törekvés Magyarországon is több évtizedes múltra tekint vissza, az általános tapasztalatok azt mutatják, hogy meglepően sok nővel történik szülészeti erőszak, ami nem csupán egy kellemetlen élmény, hanem sok esetben meghatározó tényezővé válhat mind az anya, mind a baba számára. Azon túl, hogy lelki traumát okozhat, előfordul olyan eset, ahol fizikai sérülés is történik. „Garai Mixi szülésznő meghatározásában: „minden olyan beavatkozás és bánásmód, mely a szülő nő beleegyezése (gyakran…

Tovább olvasom

A szeretet nem árt – A miskolci krízisambulancia mindennapjai

Ítéletet mondani valakiről nagyon könnyű. Segíteni a kapcsolati erőszak miatt bajbajutott emberen azonban korántsem ennyire egyszerű. Ezért létfontosságú, hogy legyenek olyan szervezetek, akik képesek elérni a társadalmi összefogást, megteremteni az áldozattá váló bántalmazott számára a kimenekülés lehetőségét és segíteni tudják a talpra állás folyamatát. Miskolcon biztos kapaszkodót jelent az Ökumenikus Segélyszervezet Regionális Krízisambulanciája. Hozzájuk fordulhatnak az érintettek annak érdekében, hogy segítséget kapjanak az élethelyzetük megváltoztatásához. Sándor-Lenkei Aidát, a Segélyszervezet miskolci szakmai vezetőjét arról kérdeztük, hogy milyen formában kaphatnak támogatást tőlük a kapcsolati erőszak felnőtt és gyermek érintettjei. A bántalmazó kapcsolatban élőknek milyen esélye…

Tovább olvasom

Mi az értéke egy nőnek a családbarát Magyarországon?

A kutatások előrejelzései szerint, amennyiben nem történik drasztikus változás, akkor Magyarország demográfiai katasztrófa felé halad. A 2,1 reprodukciós küszöbértéktől tartósan elmaradunk. Ez koránt sem rémhír, hiszen a születésszám alakulása bizony okot ad az aggodalomra. 2022-ben hazánkban ugyanis 1,58 volt a teljes termékenységi arányszám, amivel Európában a középmezőnybe tartozunk. Ezzel a kormány is tisztában van, ezért számos intézkedéssel igyekszik a családra vágyó párok gyermekvállalási törekvéseit ösztönözni. Azonban tekinthetjük úgy, hogy elsősorban a nőkre nehezedik a teher. Miszerint egyfajta „nemzetmentő” feladat hárul rájuk a nagycsaládos lét bevállalásával, ezzel hozzájárulva a reprodukciós küszöb eléréséhez.…

Tovább olvasom