Herczegh-Lakatos Lilla ikrei koraszülöttként jöttek a világra

Megosztás

A túrkevei születésű Herczegh-Lakatos Lilla három évvel ezelőtt a Magyarország Szépe verseny közönségdíjasa lett, azóta is mindennapjai része volt a modellkedés, számos fotózáson részt vett. Manapság azonban inkább ő készít fényképeket, méghozzá két csodálatos babáról, az ikerfiairól. A 27. hétre született gyerekeiről és az életreszóló élményről a szoljon.hu hírportálnak beszélt Lilla.

Magyarország Szépe 2019 – közönségdíj

Egy orvos sem jósolt nekünk sok esélyt egy ritka, egypetéjű ikreseknél előforduló betegség miatt. Az úgynevezett iker- iker transzfúzió egy véráramlási rendellenesség.

– Nálunk egy méhlepényen osztoztak a fiúk, ereik összekötődtek és ezen keresztül az egyik baba donorként „működött”, a másik recipiensként, befogadóként. A donor babának általában csökken a magzatvize és lemarad a fejlődésben, kezeletlenül elhal. A befogadó pedig a fokozott keringés miatt rengeteg magzatvizet termel, ami miatt a burok megrepedhet, vetélés vagy koraszülés alakulhat ki, illetve a fokozott keringést a szív nem bírja, így súlyos szívelégtelenség is kialakulhat.

Egy méhen belüli speciális műtéttel lehet helyreállítani, amit Európában két helyen végeznek, Grazban, illetve Pécsen dr. Molnár Gábor a specialistája ennek, számolt be a bonyodalmakról a modell.

Nálunk a huszonkettedik héten annyira sok volt a magzatvíz az A babánál, hogy elkezdett nyílni a méhszájam. Nyitott méhszájjal viszont nem lehet műteni, mert az biztos vetélés. Így egy sürgősségi amniocentézist, vagyis magzatvízlebocsájtást végeztek, hogy tehermentesítsék a méhem, s ne nyíljon tovább a méhszáj. Nagy volt a kockázat, de csak így volt esélyünk – meséli Lilla.

Herczegh-Lakatos Lilla és ikrei

A beavatkozásnak köszönhetően rendeződött a magzatvíz, ám a kismama továbbra is nyitott méhszájjal kóros vérszegénységgel, kétoldali vesetágulattal és egy cisztákkal teli petefészkekkel feküdt a kórházban, ahol rengeteg antibiotikumot kapott.

Végül megtörtént, ami extrém ritkán fordul elő: „megcserélődött” a recipiens és a donor baba.

– Egy hét alatt teljesen más lett a felállás. Május 7-én, miután egész nap vizsgáltak, s már vajúdtam, este nyolc órakor közölte a doktor úr, hogy a babák nem élik meg a másnapot, ha azonnal nem születnek meg. Még a huszonnyolcadik hetet se töltöttük be, de nem volt választás. Sürgősségi császárt végeztek, este kilenc óra tizennégy perckor 850 grammal született meg Teofil, egy perccel később pedig Eliot, aki 990 gramm volt – emlékszik vissza Lilla.

Ahogy a huszonhat esztendős édesanya mondja, ekkor kezdődött a csatájuk második ütközete. Három kórházat „jártak be”, végül a negyedik utuk vezetett haza július 14-én, hatvannyolc kórházi nap után.

Hála az Úrnak a babáim egészségesek, ennek ellenére persze sok vizsgálatra járunk, sokat kell tornáztatnunk őket, hogy behozzák a lemaradást. A férjem, Jani szerencsére itthonról dolgozik, rengeteget segít, csodálatos apuka. Az első hat hétben az anyukám és az anyósom itt volt velünk, számíthatok rájuk most is, de a „saját lábunkra kell állnunk”, igyekszünk mindent megoldani magunk.

Szeretném minél hosszabb ideig anyatejjel táplálni őket, hogy egészséges, nyugodt kiegyensúlyozott és boldog életük legyen. Úgy gondolom jó úton haladunk, hogy mindez teljesüljön

– teszi hozzá mosolyogva a fiatal édesanya.

képek forrása: Herczegh-Lakatos Lilla Facebook oldala, szoljon.hu

Kapcsolódó cikkek