Megerősítettek egy újabb, elképesztően ritka vércsoportot

Az általános vélekedéssel ellentétben az ismert vércsoportokból kifejezetten sok van. Ezek száma az eltelt évek alatt ráadásul újabb (al)típusokkal bővült. Most egy szakfolyolyóiratban bemutattak ugyanis egy, a széles közönség előtt még nem, vagy csak kevéssé ismert alcsoportot, az Er-t – számolt be róla a Science Alert. A témában íródott tanulmányt a brit egészségügyi szolgálat (NHS) és a Bristoli Egyetem kutatói jegyzik. A szakértők szerint a csoport létezéséről viszonylag régóta sejtették (1982-ben közöltek róla először információkat), azonban a klinikai hatásuk még nem teljesen ismert. Az Er-ből a már elérhető információk alapján további…

Tovább olvasom

Elektronikus világtérkép készül a fák magasságáról

Világtérképet készítettek két zürichi egyetem kutatói a fák lombkoronájának magasságáról, írja az MTI. A térképet műholdfelvételek és egy gépi tanulásos algoritmus segítségével állították össze. “A Sentinel-2 műholdaknak köszönhetően ötnaponta újraszámíthatjuk a növényzet magasságát, és így egy olyan megfigyelőrendszerrel rendelkezhetünk, amely az esőerdők pusztulását is figyeli” – magyarázta Nico Lang, a módszer megalkotója. A kutatásból kiderült, hogy 30 méternél magasabb fák a bolygó szárazföldi területeinek mindössze öt százalékán nőnek. A Zürichi Műszaki Egyetem és a Zürichi Egyetem tudósai kiemelték, hogy a fák magassága a biomassza és a tárolt szén mennyiségének fontos…

Tovább olvasom

Feketedoboz készül az egész bolygónak

Ahogy a repülőgép szinte megsemmisíthetetlen feketedoboza rögzíti a jármű viselkedésének adatait, úgy monitorozná egy páncélbunkerbe helyezett rendszer a Föld állapotát – közölte a Telex magyar nyelven a Tasmaniai Egyetem kutatóinak elképzelését. Az Earth’s Black Box nevű projekt a Clemenger BBDO nevű kommunikációs céggel és a Glue Society nevű művészcsoporttal együtt jött létre, és az ötletgazdák szerint figyelmeztetés lenne a jelen döntéshozóinak. Ugyanakkor a feketedobozok hagyományos funkcióját is ellátná, vagyis katasztrófa után vissza lehetne fejteni, hogyan történt a baj. „Ha nem változtatunk drasztikusan az életvitelünkön, a klímaváltozás és más emberi beavatkozások miatt összeomlik a…

Tovább olvasom

Rejtélyes kockát fotózott a Hold felszínén a Jáde Nyúl-2 holdjáró

Titokzatos, kockaalakú objektumot fedezett fel a Hold távoli oldalán a Csang’o-4 kínai űrszonda Jáde Nyúl-2 nevű holdjárója. Az objektum mintegy 80 méterre fekszik a holdjáró jelenlegi helyzetétől, a Kármán Tódor magyar-amerikai fizikusról, repülőmérnökről elnevezett, 180 kilométer széles Von Karman-kráterben. Már novemberben észlelték, de a felfedezésről csak most számolt be a Hszinhua kínai hírügynökség. A közöségi médiában a legvadabb találgatások szerint ez a Kuanghan-palota, a holdistennő, Csang’o (róla kapta nevét az űrszonda) otthona a kínai mitológia szerint, megint mások szerint pedig egy ősi civilizáció nyoma. Természetesen a tudomány emberei ezekre a…

Tovább olvasom

Videóra vették a koronavírus fertőzését és szaporodását

Sophie-Marie Aicher és Delphine Planas a párizsi Pasteur Intézet virológusai 48 órán át filmezték, mi történik egy denevér agysejtjeivel. A két szakember 10 percenként készített egy felvételt, amelyen az látható, hogy a piros színnel jelölt koronavírus miként fertőzi meg a sejteket, majd mi történik azután. Miután a kórokozó bekerült a sejtbe, az több más szomszédjával összeolvad, majd egy bizonyos ponton az egész “felrobban”, ami a sejt halálát jelenti. Aicher szerint ugyanaz a folyamat játszódik le a denevérekben és az emberekben is, egy fontos különbséggel: a denevérek végül nem betegednek meg…

Tovább olvasom