Ezt tegyük, ha az autónk elé ugrik egy szarvas

Megosztás

Idén a korábban beköszöntött hűvös éjszakák miatt hamarabb kezdődött a gímszarvasok násza, amely általában egy hónapig tart. Ilyenkor a nagyvadak sokkal óvatlanabbak és figyelmetlenebbek, mint máskor, emellett napközben is sűrűbben jelennek meg közutak mentén, így nem árt felkészülni a gyakoribb megjelenésükre – tájékoztatott a police.hu.

Fontos tudnivaló, hogy nemcsak azokon a helyeken lehet a közutakon a felbukkanásukra számítani, ahol ki van helyezve a vadveszélyt jelző tábla, hanem máshol is. Különösen azokon az útszakaszokon kell óvatosabban vezetni, ahol az út mentén sűrű a bozótos, az aljnövényzet, emiatt nem lehet jól belátni.

Ráadásul, ahol egy szarvas felbukkan ebben az időszakban, ott várhatóan több állat csapatos vonulására is számítani lehet. A több sávos főutak védelme érdekében kihelyezett vadhálók sem nyújtanak teljes biztonságot a gépjárművel közlekedők számára, mert az ösztöneiktől túlfűtött nagyvadak a le és felhajtókon, megnyitásokon bejutva, megzavarodva keresik a dróthálók között a kiutat.

De mi a teendő, ha mégis vadat gázolunk?

– Először is mindent meg kell tenni a további balesetek elkerüléséért. Amennyire lehet, félre kell állni az útból, felkapcsolni az elakadásjelzőt, és az autó mögött a szükséges távolságba kitenni a fényvisszaverő háromszöget.

– Személyi sérülés esetén természetesen első a sérült állapotának megfelelő segítségnyújtás.

– Ha vadgázolás során személyi sérülés is történik a 112-es segélyhívó számon értesíteni kell a rendőrséget.

– Az ütközést követően elpusztult, vagy haldokló vadállatot ne próbálja meg lehúzni az úttestről. Lehet, hogy még életben van és egy rémült állat súlyos sérülést okozhat. Az elpusztult állatot ne vigye magával, az lopásnak számít!

Kapcsolódó cikkek