Test és lélek ünnepe Szolnokon: választhatunk egészség és kultúra között

Szeptember 21-én egy érdekes dilemma elé állítják a szolnokiakat: vajon a test vagy a lélek ápolására szánják a napjukat? Ugyanis a Családi Egészségnap és a Kulturális Örökség Napja egy időben, de eltérő helyszíneken kerül megrendezésre. Az egyik esemény az egészségmegőrzést helyezi középpontba, míg a másik a kulturális értékek felfedezésére hívja az érdeklődőket.

Tovább olvasom

Bronzkori baltát találtak Pusztamonostor mellett

A Jász Múzeum számolt be róla, hogy Jászberény megbecsült állatorvosa, Dr. Silimon-Várday Zoltán találta meg a pusztamonostori határban a több, mint 3000 éves tokosbaltát, amelyet még a bronzkorban itt élt elődeink használtak. A balta a múzeum egyik legrégebbi időre keltezhető fémtárgya lett.

Tovább olvasom

Izgalmas detektív játékot hirdetett a kunszentmártoni múzeum

Szőrmegyári cselszövés címmel hirdetett izgalmas bűnügyi detektív játékot a Kunszentmártoni Helytörténeti Múzeum. A játék feladatainak megoldásával kalandozhatunk Kunszentmárton utcáin. Tavaly nagy sikert aratott a múzeum kezdeményezése, ezért idén Ismét kunszentmártoni barangolásra várják az érdeklődőket a helytörténeti múzeum munkatársai egy interaktív bűnügyi detektív játék keretében. A játékot a téli szünetre időzítették és az idei téma  Cselszövés a szőrmegyárban. Két 1970-es, fiktív bűneset felderítése a feladat.  A rejtély megoldásának kulcsa, hogy követni kell a megadott utasításokat, Kunszentmárton utcáin fel kell keresni a QR kódokat. A részletekről helytörténeti múzeum közösségi oldalán olvashatnak. A…

Tovább olvasom

A Jász Múzeummal együttműködésben mutatták be a jászjákóhalmi ásatás során megtalált szablyát

November 22-én, a Magyar Tudomány Ünnepén mutatták be a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának (PPKE BTK) Sophianum épületében a Jász Múzeummal együttműködésben feltárt szablyát, amely bizonyító erővel bír eleink Selyemútra vonatkozó kapcsolatával és távolsági kereskedelmével.

Tovább olvasom

Jócskán lerövidítik a szolnoki múzeum nyitvatartását

A bezárást elkerülte az intézmény, de a nyitvatartási idő jelentősen rövidült. A Damjanich János Múzeumot is utolérte a Fidesz rezsiemelése miatti kényszerű spórolás. Igaz, legalább nem zárt be az intézmény. A múzeum az energiaköltségek csökkentése miatt vezette be a korlátozó intézkedést. Eszerint a múzeum hétfőn és kedden nem látogatható, a hét többi napján reggel kilenctől délután három óráig tartanak nyitva. (via Szoljon.hu) Dunaújvárosban is hasonló történt (ahogy az egész országban hallani ilyen eseteket). Az Intercisa Múzeum arról tájékoztatja az érdeklődőket, hogy az energiaárak drasztikus emelkedése miatt a közgyűlés azt a határozatot hozta,…

Tovább olvasom

Folytatódik a régészeti kutatás Tomajmonostorán

Abádszalók, Tiszaderzs, Tiszaszentimre, Tomajmonostora és Kunhegyes területén végez régészeti kutatást a Magyar Nemzeti Múzeum. Korábban Fodor Gusztáv református lelkész kutatásai világítottak rá, hogy a térség meghatározó szerepet játszott az Árpád-kori magyar kereszténységben, köszönhetően az itt letelepedő Tomaj nemzetségnek. A Tomaj nemzetségről már Anonymus is írt.  A település elnevezése a Tomaj nemzetségnév és a monostor szóösszetételéből származik: Tomajmonostorán már a tatárjárás előtt állt egy bencés apátság. A múzeum szakemberei idén márciusban kezdték meg a kutatást és hamar bizonyítást nyert, hogy a régió központja gazdasági és vallási értelemben egyaránt Tomajmonostora volt az 1000 és 1240 közötti…

Tovább olvasom

A szolnoki múzeum munkatársai restauráltak egy közel 500 éves Bibliát

A megyeszékhely ferences rendházának könyvtárából került korábban a múzeumba az az 1583-ból származó biblia, mely az 1950-es évek borzalmait is túlélte – közölte a Damjanich János Múzeum.  Ebben az esztendőben oszlatták fel ugyanis a szerzetesrendeket, és könyvtáraik nagy részét megsemmisítésre ítélték. Az intézmény Facebook-oldalán közzétett posztja szerint az egyik kötet a Szolnoki Papírgyár zúzdájából menekült meg, meglehetősen rossz állapotban. A Szentírás kötése erősen megkopott, a sarkokon, a táblák élein megsérült, hiányos volt. A bőr barkarétege sok helyen lehorzsolódott, a bőrszerkezete felpuhult, az egyik kapocs nyelve hiányzott. A fatáblák sarkai lekoptak, letörtek.…

Tovább olvasom