Európai médiatörvény: Magyarország ismét fekete bárány

A Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítvány, a júniusi EU-csúcs és a tagállamok közös agrárpolitikája mellett július 7. és 10. között az Európai Parlament Strasbourgban egy olyan kérdést is megvitatott, amelynek létrejöttében meghatározó szerepet játszott Orbán Viktor és kormánya. Az úgynevezett tömegtájékoztatás szabadságáról szóló európai rendelet, eredeti nevén European Media Freedom Act (EMFA) kevesebb mint egy hónap múlva lép hatályba és előírja, hogy a médiaszolgáltatóknak be kell számolniuk az állami reklámokról és pénzügyi támogatásokról, sőt, “a közpénzeket nyilvános, arányos és megkülönböztetéstől mentes kritériumok alapján kell elosztani”. A Szol24 a helyszínen tekintette…

Tovább olvasom

Strasbourgból jelentjük: von der Leyenék simán túlélték a bizalmatlansági indítványt

Az Európai Parlament csütörtöki ülésén elutasította azt a bizalmatlansági indítványt, amely Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és testülete menesztésére irányult. A szavazáson 175 képviselő támogatta, 360-an ellene voksoltak, 18-an pedig tartózkodtak. A javaslat elfogadásához legalább a szavazatok kétharmadára és a 719 fős testület tagjainak több mint felének igen szavazatára lett volna szükség – egyik feltétel sem teljesült.

Tovább olvasom

Uniós ultimátum: Nem fogunk habozni lépéseket tenni Magyarországgal szemben

Szerdán rendkívüli vitát hívott össze az Európai Parlament a magyar kormány „ellehetetlenítési törvényének” megvitatására, amelyre a Fidesz hivatalosan átláthatósági jogszabályként hivatkozik. Az uniós intézmények képviselői és a parlamenti frakciók vezérszónokainak többsége élesen elítélte a tervezetet, hangsúlyozva, hogy az komoly fenyegetést jelent a magyarországi sajtószabadságra és a civil szféra működésére.

Tovább olvasom

Nincs Jász-Nagykun-Szolnok megyei jelölt Magyar Péter EP-listáján

Magyar Péter és a Tisztelet és Szabadság Párt (TISZA) április 17-én közzétette az 538 pályázából kiválasztott tíz jelöltjét, akikről egy email cím segítségével szavazhatunk péntek délig. Az indulókat böngészve úgy látjuk, nincs Jász-Nagykun-Szolnok megyei jelölt, ellenben van Tiktok-sztár, kutató fizikus és a Shell egykori országigazgatója.

Tovább olvasom

Főszerkesztőnk ma az Európai Parlamentben hallgatta Julia Navalnaját

Miközben Magyarországon a kormánypártok tagjai felállásukkal sem tiszetelték meg a börtönében meggyilkolt Alekszej Navalnijt az Országház tavaszi első tanácskozásán, a mai napon az orosz polgárjogi aktivista özvegye az Európai Parlamentben mondott beszédet, melyet a képviselők véget nem érő tapssal köszöntek meg. A strasbourgi ülésen az EP Magyarországi kapcsolattartó Irodája jóvoltából – több magyar újságíróval együtt – ott lehetett főszerkesztőnk, Czapkó Dorottya is.

Tovább olvasom

 LMP: A magyar EP-képviselők is szavazzák meg a természet-helyreállítási rendeletet!

Az LMP nyílt levélben fordul a magyar európai parlamenti képviselőkhöz, arra kérve őket, hogy szavazzák meg az Európai Parlamentben (EP) a természet-helyreállítási rendeletet. Schmuck Erzsébet, az ellenzéki párt társelnöke hétfői online is követhető sajtótájékoztatóján azt mondta: az elfogadandó uniós rendelet értelmében 2030-ra fel kell mérni a természetes élőhelyek állapotát, és a rossz állapotúak 30 százalékát fel kell javítani. A minden tagállamra kötelező rendelet tervezete már egy “felhígított” változat. Az eredeti azt írta volna elő, hogy 2030-ra a tagállamok a természetes élőhelyek 90 százalékát állítsák helyre. Ez azonban a legtöbb tagállamnál…

Tovább olvasom

A Fidesz az LMBTQ embereket védő jelentést szavazott meg az EP-ben

Szombati Facebook-posztjában Ujhelyi István felidéz egy csütörtöki szavazást, amikor is az Európai Parlament plenáris ülése elfogadta azt a jelentést (408 igen, 44 nem és 31 tartózkodás volt az eredmény), amelyet az Európai Néppárt romániai EP-képviselője, az RMDSZ-es Vincze Lóránt készített a Petíciós Bizottság 2021. évi tanácskozásaival kapcsolatban. A volt MSZP-s EP-képviselő felidézi, hogy számtalan más fontos ügy mellett a jelentés hosszan értekezik a magyar kormánypártok által egyébként messzire elkerült és tudatosan elutasított LMBTIQ-kérdésről is, illetve az érintettek jogainak szükséges elismeréséről. A dokumentumban szerepel például az az állítás, hogy fokozott figyelmet kell fordítani egy olyan európai jogalkotási aktus…

Tovább olvasom

Jogállamban így megy: Belgiumban vizsgálati fogságba helyezték az EP korrupcióval gyanúsított alelnökét és társait

Belgiumban vizsgálati fogságba helyezték Eva Kaili görög szocialista európai parlamenti képviselőt és további három gyanúsítottat, akiket a minap vettek őrizetbe a hatóságok egy Katarral kapcsolatos korrupciós ügyben folytatott nyomozás során – közölték vasárnap belga ügyészségi források. Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke úgy döntött, hogy azonnali hatállyal felfüggeszti Eva Kaili alelnöki hatáskörét. Tisztségéből való végleges eltávolításáról az uniós törvényhozó testület a jövő heti plenáris ülésen fog szavazni.

Tovább olvasom

Az Európai Parlament az ukrán népnek adta az idai Szaharov-díjat

Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke szerda délután a strasbourgi ülésteremben jelentette be a gondolat- és véleményszabadságért járó Szaharov-díjat – számolt be a Euronews. „A díj a harctéren küzdőket illeti. Azokat, akinek el kellett menekülniük. Akik rokonokat és barátokat vesztettek el. Akik kiállnak és harcolnak azért, amiben hisznek. Tudom, hogy Ukrajna bátor népe nem adja fel, és mi sem fogjuk” – jelentette ki az elnök. Oroszország Ukrajna ellen provokáció nélkül indított háborúja hatalmas terhet ró az ukrán népre. A „demokráciánkat aláásni és az Uniót megosztani kívánó, brutális rezsim ellenében” a harctéren nem…

Tovább olvasom