Ez még hiányzott: az antigén gyorstesztek sokszor hamis negatív eredményt mutatnak az omikronnál

Megosztás

A fertőzöttnek nem egyszer már tünetei is vannak, a gyorsteszt mégis azt mutatja, nincs fertőzés. Az omikron-variánst sokszor képtelen kimutatni.

Kevésbé lehetnek pontosak a koronavírus-gyorstesztek az omikron-variáns esetén – figyelmeztet az amerikai gyógyszerfelügyelet (FDA). A vizsgálatok alapján az antigén gyorstesztek egy része kevésbé lehet érzékeny az omikronra, ezért nagyobb eséllyel lehet tévesen negatív az eredmény. Ettől függetlenül azonban az FDA azt javasolja, továbbra is használják az emberek a gyorsteszteket – írja a Hvg.hu.

A novemberben felfedezett omikron az Egyesült Államokban is gyorsan terjed, a korábbi mutációkhoz képest sokkal könnyebben képes megfertőzni az embereket. Egy brit kutatási eredmény alapján szerencsére úgy tűnik, hogy nem okoz olyan súlyos megbetegedést, mint a korábbi variánsok.

Gizmodo beszámolója szerint korábban az FDA azt közölte, hogy a gyorstesztek pontossága nem változott az omikronnal, az elmúlt hetekben azonban egy, a korábbitól eltérő eljárással is tesztelték ezeket, és úgy tűnik, mégis érdemes fenntartásokkal kezelni a gyorstesztek által adott eredményt.

Ha valaki a fertőzés tüneteit észleli magán, de az antigén gyorsteszt negatív eredményt mutat, akkor érdemes egy PCR-tesztet is elvégeznie, hogy kiderüljön, a gyorsteszt eredménye mennyire volt félrevezető. Az FDA jelenleg is vizsgálja, hogy valójában milyen arányban tévedhet a teszt, addig azonban azt javasolják az embereknek, hogy az előírások szerint használják az eszközt.

Kapcsolódó cikkek