Vészesen és folyamatosan sivatagosodik el az Alföld, a kormány mégis elvett 400 milliárdot a területtől

Egészen helyesen fogalmazva “elhalasztotta a beruházásokat”, amivel éppen a vízpótlást lehetne most még valamennyire megoldani. De sajnos nem stadion, így a Duna-Tisza köze várhat a sorára, nem elég fontos odafent.

Tovább olvasom

Nagyon kevés a csapadék az Alföldön, Jász-Nagykun-Szolnok megye is súlyosan aszályos

A tavalyelőtti borzalmas szárazság után 2023 felüdülést hozott a rengeteg télvégi, tavaszi és nyáreleji esőzéssel. Az idei évben megint gondok vannak és lesznek, már most látszik, hogy a legsúlyosabb, vörös kódjelű az aszály megyénkben és a teljes Alföldön.

Tovább olvasom

Ma még döntően az ember gyújtja fel az erdőt és a növényzetet Magyarországon, a jövőben a klímaváltozás is besegíthet

A száraz növényzet és talaj, valamint a forró, száraz és szeles időjárási helyzet mind kedvez az egyre gyakoribb vegetációtüzeknek, amelyek idén is megmutatták pusztító erejüket: a görögországi tüzekben közel harmincan, Hawaii-on százan haltak meg, Kanadában pedig két magyarországnyi méretű erdőterület égett le, ami a legnagyobb a modern mérések kezdete óta. Hazánk jelenleg még nem tekinthető kifejezetten tűzveszélyes országnak, a tüzek 99%-át emberi figyelmetlenség és gyújtogatás okozza.  A klímaváltozás következtében hazánkban a száraz időszakok intenzitása és hossza általánosságban véve a nyári félévben kissé nő, mely a talaj, majd a növényzet szárazodásán keresztül…

Tovább olvasom

A klímaváltozás jelentős változást hozhat az erdők életében

Az erdők által nyújtott szolgáltatások a papírtól egészen a gyógyszeriparig terjednek, szenet kötnek meg, élőhelyet biztosítanak, kulturális és spirituális értékkel bírnak. Ezek a széleskörű erdei ökoszisztéma szolgáltatások a 21. század végére átlagosan 15-23%-kal csökkenhetnek Európában.  A 21. század végére átlagosan 15-23%-kal csökkenhet az erdők ökoszisztéma szolgáltatása Európában, attól függően, hogy milyen forgatókönyv (a valamelyest optimistább RCP4.5 vagy a pesszmista, a jelenlegi kibocsátások folytatása esetén várható jövőképnek megfelelő RCP8.5) szerint alakulnak majd a következő évtizedek A legsúlyosabb helyzet a mediterrán térségben valószínűsíthető, ahol ez a csökkenés a 70%-ot is elérheti.  Közép-Európában…

Tovább olvasom

Martfűn nem csak vágnak, pótolnak is fákat

Minden kivágott fa helyett újat kell ültetni. Az előző évi szárazságot, aszályt és a talajvíz visszahúzódását a közterületeken lévő növényzet is megsínylette. A zöldfelületekben, parkokban bővelkedő Martfűn is nagy számban száradtak ki elsősorban nyír- és fenyőfák. A lakossági jelzések és saját felméréseik alapján folyamatosan vágják ki és távolítják el a kiszáradt, elkorhadt fákat az önkormányzat munkatársai. Több helyen csak fiatalítani kell, ahol nem muszáj, nem vágnak ki fákat. A közterületeken kivágott fák, levágott gallyak arra alkalmas részeit szociális tűzifaként hasznosítja az önkormányzat. Egyes zöldterületek, erdősávok esetében ebben az időszakban vágják…

Tovább olvasom

Rekordszámú szabadtéri tűz volt idén megyénkben

Ahogyan arról a Szol24 is beszámolt, a rendkívül meleg és száraz időjárás Jász-Nagykun-Szolnok megyében is jelentős hatással bírt a szabad területen bekövetkezett tűzesetek alakulására. Idén eddig több mint 970 ilyen káresemény történt térségünkben, melyek során meghaladta a 2.300 hektárt a leégett terület nagysága– közölte a megyei katasztrófavédelem. Mindkét adat a legmagasabb az elmúlt öt évet vizsgálva. Egy nagy kiterjedésű szabadtéri tűz felszámolása – legyen az bárhol – mindig fokozott igénybevételnek teszi ki a beavatkozókat, mert ilyenkor nehéz körbejárni és felderíteni a veszélyeztetett terület határát, mely fontos ahhoz, hogy az oltáshoz szükséges tűzoltók…

Tovább olvasom

Ljasuk Dimitry szomorú képei a kiszáradt Tisza-tóról

A Szol24 is többször foglalkozott már az idei nyáron tapasztalt szárazsággal, amin még a hétvégi esőzések sem sokat javítottak.  De nem csak hazánkban tapasztalható ez a rendkívüli aszály, Kínában kiszáradtak a folyók, Európa-szerte erdőtüzek pusztítottak, és veszélybe került a termés is. Ljasuk Dimitry a szovjet–magyar aktivista elsősorban rövidfilmjeiről és környezetvédelmi tevékenységéről ismert alkotó Facebook oldalán rendszeresen beszámol a Tisza-tó állapotáról. Néhány nappal ezelőtti bejegyzésében arról ír, hogy vannak olyan részei a Tisza-tónak, ahol már csak bokáig ér a víz, sőt ennél rosszabb állapotban lévő területek is akadnak: Pár napja besétáltam oda,…

Tovább olvasom