Már megint Szolnok lógott ki a sorból, a lakosság nem érti, hogy lehet ez

A KÖTIVIZIG tizenegy kiemelt mérőállomásának adatai alapján a nyár utolsó hónapjában területi átlagban 53,4 milliméter csapadék hullott, ami lényegében megfelel a sokéves augusztusi mennyiségnek. A havi átlaghőmérséklet ugyanakkor jóval magasabb volt a sokéves értéknél.

Tovább olvasom

Elkerülhető lenne, hogy ne váljanak gyakoribbá a tavalyihoz hasonló aszályok Magyarországon

A közepesen erős és súlyosan aszályos évek gyakorisága jelenleg 20 évente átlagosan csupán 1-2 év, de ez jelentősen megnövekedhet az üvegházgáz-kibocsátás mérséklése nélkül, ugyanakkor egyes területeken csökkenhet is az évszázad végére, ha azonnali kibocsátás-csökkentésbe kezdünk – derül ki a Másfélfok legfrissebb cikkéből.

Tovább olvasom

Tavaly a vegetációtüzek által sújtott régiók közel fele kiemelt természetvédelmi terület volt Európában

Világszerte erdő- és vegetációtüzek tombolnak, nemrég Rodoszról kellett magyar turistákat evakuálni. A Másfélfok új anyagában a 2022-es európai vegetációtüzeket veszi számba, és hogy ezek mennyire érintették a természetvédelmi területeket és a biodiverzitást. 2017 után a tavalyi év volt a legrosszabb a vegetációtüzek pusztítását tekintve az Európai Unióban. 2022-ben 837 212 ha nagyságú terület égett le [ez kb. a grúz szakadár köztársaság, Abházia mérete], ami bőven meghaladja a 2021-es értéket (449 342 ha). A legtöbb tűz márciusban alakult ki, de a legnagyobbak júliusban pusztítottak. Mivel a tűz nem ismer határokat és…

Tovább olvasom

A harmadik legmelegebb év volt a tavalyi, Szolnokon észlelték a legkevesebb csapadékot

A harmadik legmelegebb és a tizenhetedik legszárazabb év volt a tavalyi – írta a 2022-es év éghajlati értékeléséről az Országos Meteorológiai Szolgálat a honlapján. Az elemzésben azt írták, Magyarországon a 2022-es évi középhőmérséklet országos átlagban 11,83 Celsius-fok volt, ez 1,1 fokkal volt melegebb az 1991-2020-as éghajlati normál értéknél. A tavalyi év a 2019-es és 2018-as évek után a harmadik legmelegebb volt az elmúlt 122 évben. Hozzátették: az éves középhőmérséklet országos átlaga szignifikánsan emelkedik. Az évi középhőmérséklet országos átlagának változása az elmúlt 122 év alatt (1901 és 2022 között) átlagosan plusz…

Tovább olvasom

Folytatódik a Tisza-tó feltöltése, feltöltik az Alcsi Holt-Tiszát is

A Tisza-tó tavaszi feltöltésének első lépcsője március 8-án, a Kisköre-felső vízmércén mért 660±5 cm-es tartományban befejeződött a levonuló árhullám apadó ágán a vízszint megtartásával. Második lépcsőben a Tisza-tó vízszintjét az emelt nyári vízszintre, a Kisköre-felső vízmércén mért 735±5 cm-es tartományba duzzasztja a vízügy, többlet vízkészlet növelése céljából, készülve a várható aszályos időszakra, közölte a Kötivizig. A Tisza-tó tavaszi feltöltésének második lépcsőjét – az érkező vízhozam függvényében – az alábbi ütemterv szerint tervezik végrehajtani. (A tározó töltésének végrehajtását és ütemét befolyásolhatja, módosíthatja a Tisza vízjárása.) A Tisza-tó tavaszi feltöltési ütemterve, 2.…

Tovább olvasom

Az aszály miatt hétszer nagyobb terület égett le tavaly, mint 2021-ben

Az elmúlt esztendő tevékenységét értékelte Matuska Zoltán tűzoltó ezredes, a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója (képünkön) a szervezet évértékelő állományértekezletén. Az igazgatóság első embere kiemelte, hogy a legnagyobb kihívást tűzoltási és hatósági szempontból is a nyári aszály jelentette. Emiatt a vármegye egyes területein kritikus vízellátási problémák jelentkeztek, de a rendkívül száraz időjárás a káresemények alakulásán is lenyomatot hagyott: tavaly meghaladta a négyezer-hétszázat a káresemények száma, amely 26 százalékkal több, mint 2021-ben volt. Ezek közül kiemelkedtek a szabadtéri tüzek, melyekből hétszer nagyobb terület égett le 2022-ben, mint a megelőző esztendőben. Tavaly…

Tovább olvasom

Martfűn nem csak vágnak, pótolnak is fákat

Minden kivágott fa helyett újat kell ültetni. Az előző évi szárazságot, aszályt és a talajvíz visszahúzódását a közterületeken lévő növényzet is megsínylette. A zöldfelületekben, parkokban bővelkedő Martfűn is nagy számban száradtak ki elsősorban nyír- és fenyőfák. A lakossági jelzések és saját felméréseik alapján folyamatosan vágják ki és távolítják el a kiszáradt, elkorhadt fákat az önkormányzat munkatársai. Több helyen csak fiatalítani kell, ahol nem muszáj, nem vágnak ki fákat. A közterületeken kivágott fák, levágott gallyak arra alkalmas részeit szociális tűzifaként hasznosítja az önkormányzat. Egyes zöldterületek, erdősávok esetében ebben az időszakban vágják…

Tovább olvasom