Még május végén a Szolnoki ZöldErő arra buzdította a helyi lakosokat és érdeklődőket, hogy egy közös séta alkalmával ismerjék meg a Széchenyi lakótelep szomszédságában lévő fás legelőt. Sem a helyszín, sem az időzítés nem a véletlen műve volt: az önkormányzat tulajdonában lévő terület régóta ki van jelölve sportfejlesztési célra, a terv részeként műjégpálya létesítését kezdhetné meg a Szolnok Orcas Hockey SE. A Szol24 megkereste az érintetteket, illetve összefoglaltuk, hol tart most az aggályokat felvető projekt.
Tovább olvasomCímke: természetvédelem
Szolnok: ne hagyjuk órákig szenvedni, akkor sem, ha “csak egy madár”
Ha ott dolgozunk egy üzletben és látjuk is, hogy fél napon át szenved egy állat, mert betévedt és nem találja a kiutat a félrevezető, nagy belmagasságú üvegtetőnél, akkor végignézzük és hagyjuk tovább szenvedni?
Tovább olvasomSzolnok: így jó, szórjuk csak tele a várost illegális hulladékkal
Magyarországon és Szolnokon is a Natura 2000 tábla csak dísznek van, úgy csúfítjuk el saját városunkat, mintha kötelező lenne. A nyomozás vélhetően annyira lesz eredményes, mint eddig általában. A szemetelés azonban nem a városvezetés sara, ezt mi, lakosok csináljuk, egészen gátlástalanul. Botrányos.
Tovább olvasom„A Tisza beteg, a Tisza halott folyó lesz”
Tisza-tó írott és íratlan szabályok – ez a címe annak a dokumentumfilmnek, amelyet nemcsak a megyénkben, de országosan is jól ismert Ljasuk Dimitry környezetvédelmi aktivista, a tó zöld nagykövete készített. Célja, hogy felhívja a figyelmet a terület jövőjére, valamint edukálná mindazokat a turistákat, horgászokat, hajósokat és bicikliseket arra, hogy mindenki alázattal, tisztelettel élvezze a közös természeti értékeinket. Dimitry Parlamentben elmondott beszéde kőkeményen kimondja a problémákat.
Tovább olvasomA szolnoki ZöldErő önkéntesei megtisztították a Tisza-part belvárosi szakaszát
Egyre nagyobb gondot okoz a környezetünkben széthagyott szemét és mindez nem csupán esztétikai problémát jelent. A szolnoki Zöld Erő mára már a megyeszékhely legaktívabb természetvédő közössége és hamarosan elérik a bűvös százast – ennyi alkalommal akcióztak a megyeszékhelyen, legutóbb éppen a Tiszaliget környékén.
Tovább olvasomSzerencsére nem gólyatetem volt a szolnoki fészekben, de azért más gond bőven akad
Néha hajlamosak vagyunk túlfélteni a természet állatait, például a gólyákat. Itt is többen csapdába estek, hogy elpusztult gólyát látnak a fészekben, ez viszont szerencsére ezúttal nem volt igaz. De azért a szeméttel is van probléma.
Tovább olvasomElkészült a telelő erdei fülesbaglyok idei országos lakossági felmérésének összesítése, továbbra is Túrkeve áll az élen
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) idén is a lakosság és a média segítségét kérte a Magyarországon telelő erdeifülesbagoly-csapatok országos felméréséhez január végén. A most elkészült összesítés alapján az összefogás ismét sikeres volt, a beérkező adatokból kiderült, hogy a számolás idején hazánk legalább 638 településén, több mint ezer helyszínen, 11 ezer 629 erdei fülesbagoly telelt. Ebből a legtöbb Túrkevén, majd Kisújszálláson és Kengyelen. A felmérésben a lakosság mellett az MME Ragadozómadár-védelmi Szakosztálya, helyi csoportjai, munkatársai és önkéntesei, a nemzetipark-igazgatóságok természetvédelmi őrszolgálata, más civil szervezet, óvodák és iskolák, összesen legalább 431…
Tovább olvasomÖt másodpercenként tűnik el egy futballpálya méretű erdő a világon
A világ egy év alatt egy Svájc nagyságú trópusi esőerdőt veszített, áll a Világerőforrás Intézet (World Resources Institute) 2022-es jelentésében. A természetes erdőtüzeken túl a szándékos égetés és kivágás miatt öt másodpercenként egy futballpálya nagyságú erdőterület semmisül meg. Ez egy percnyi idő alatt történt az ezredforduló előtt, ami már akkor is gyors természeti katasztrófát jelzett. Brazília, a Kongói Demokratikus Köztársaság és Bolívia tájain a legnagyobb a pusztítás, de gyorsul az üteme más országokban is, Ghánában 71 százalékkal nőtt egy év alatt a kivágott erdők területe. A természetkárosítás ilyen szinten a…
Tovább olvasomKöltési időszakban irtják a fákat Ligeti József körzetében
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) minden lehetséges felületen felhívja a figyelmet arra, hogy a szaporodási és vegetációs időszakban végzett fakivágások súlyos természetvédelmi kockázatot jelentenek. Ám rég tudjuk: Szolnokra egészen más szabályok vonatkoznak.
Tovább olvasomLMP: Az erdők megvédése alapja a biológiai sokféleség megőrzésének
A biológiai sokféleség csökkenésének megállítása nem csupán természetvédelmi ügy, hanem komoly gazdasági érdek és az egészséges környezet lehetőségének a záloga.
Tovább olvasom