Elképesztő felfedezést tettek egy építési munkálat során Martfűn – június 27-én a Kérész utca végén található Kövérmajornál vizsgálódtak régészek, amikor csontvázra bukkantak, amelyről később megállapították, hogy egy őskori leletről van szó.
Tovább olvasomCímke: régész
Érdekes: kincskeresőként is dolgozik egy jászsági állatorvos
Segíti a jászberényi régészek munkáját és akár évezredes, a földben levő kincsek után kutat az egyik helyi állatorvos. A munkája mellett a hobbiját is nagyon élvezi önkéntesként.
Tovább olvasomEltemetett múlt – megjelent a szolnoki régész kötete
Még 2015-ben kezdődtek a Szolnoki Művésztelep területén – több mint ezeregyszáz négyzetméteren- azok az ásatások, amelyek eredményeit – általuk Szolnok történelmét új megvilágításba helyezve – egy impozáns kötetben foglalta össze dr. Kertész Róbert,. „A várbelső épületeiből a felszínen semmi nem maradt meg, a föld alatt viszont ott rejtőzik csaknem az egész világ.” -nyilatkozta 2018-ban a Damjanich János Múzeum régésze és eljött az idő, hogy megossza mindenkivel a titokzatos világ részleteit. Az ásatások során többek között találtak egy 16. századi kaszárnyaépületet és egy 17. századi oszmán palotaépületet – és persze több…
Tovább olvasomIsmét előkerültek a Tiszából a bőgőshajó roncsai
A török kori fahíd után újabb történelmi emlékek kerültek elő a Tiszából. Az alacsony vízállás miatt két bőgőshajó maradványa is remekül megfigyelhető a Tiszaparti Római Katolikus Általános Iskola és Gimnázium alatti partszakaszon. Először 2015-ben kerültek felszínre ezek a ritka tárgyi emlékek. Az első világháború előtt Szolnokon még több mint 30 fahajót tartottak számon, amelyek a második világégést követően teljesen eltűntek -mondta akkor Kertész Róbert történész. A bőgőshajó a tizenkilencedik század egyik kedvelt hajótípusa volt. Nevét onnan kapta, hogy orrtőkéje vége egy nagybőgő nyakára hasonlított. A bőgőshajó a 19. század tölgyfából készült,…
Tovább olvasom