Klímacsúcs: a gazdag országok kompenzációt fizethetnek a klímaváltozás miatt

Az Egyesült Államok és az Európai Unió több évtizedes ellenállását volt kénytelen feladni, amivel eddig a klímakompenzációkhoz viszonyult. A következő lépés, hogy a veszteség- és káralapot valóban feltöltsék pénzzel a fejlettebb országok, noha az USA például kongresszusi jóváhagyás nélkül is tud fizetni, a megállapodást a republikánus ellenzék – mely ellenzi Joe Biden elnök klímaprogramját – máris kritikával illette. Az Egyesült Államok kormánya akart is még módosításokat, de végül ők is rábólintottak – idézi a Bloomberg cikkét a Világgazdaság, hozzátéve: még nem derült ki, pontosan mennyit kell majd fizetnie a gazdagabb országoknak, de korábbi…

Tovább olvasom

A CEU klímakutatója megmutatta, hogy lehet légkondi nélkül lehűteni a lakást

Ürge-Vorsatz Diána, a CEU klímakutatója Twitteren szemléltette, hogy a nagylombú fák több fokkal is képesek lehűteni a benti hőmérsékletet – szúrta ki a HVG. Míg a belvárosban 31 fok volt, addig az árnyas kertben 27, a légkondicionáló nélküli házban pedig 23 – írta. A ház keleti és nyugati oldalánál fák adnak árnyékot az ablakok előtt és hűtik a tetőt is, ha pedig ilyen adottságok mellett az ember éjjel kinyitja az ablakokat, reggel pedig bezárja azokat, azzal jelentősen csökkenthető hőség idején is a benti hőmérséklet. The effect of big, shading trees with…

Tovább olvasom

A klímaváltozás miatt még durvább fagykárok lehetnek itthon

70%-os valószínűséggel állíthatjuk, hogy az éghajlatváltozás miatt változott meg számottevően a tavaszi növényfejlődés időszaka Magyarországon. Elsősorban a hidegtűrő növények az érintettek, amelyek napjainkra már két-három héttel korábban, február közepén fejlődésnek indulnak délen-délnyugaton. Egyedül az Északi-középhegységben és északkeleten kezdődik átlagosan továbbra is március elején és közepén a vegetációs időszak, mindenhol máshol eltolódott. A 20. század nagy részében az éghajlatváltozás még nem hatott a hidegtűrő hazai vegetáció kezdetére, az elmúlt két-három évtizedben azonban már érzékelhető a változás, ami tovább fog erősödni, ha nem mérsékeljük a globális felmelegedést. A pesszimista éghajlati forgatókönyv szerint…

Tovább olvasom

El kell fogadnunk, Európában is vannak már klímamenekültek

Annyira megváltozik a világ az éghajlat tekintetében, hogy sajnos ismerkednünk kell a fogalommal az öreg kontinensen is. Elég a nem is olyan régen történt belgiumi áradásra gondolni. Három hónapja már annak, hogy Bernadett és szomszédai kénytelenek voltak összekapkodni cókmókjukat és elköltözni a veszélyes áradások elől a belgiumi Chaudfontaine-ből. A kétgyermekes anyukában olyan elevenen él mindez, mintha csak tegnap történt volna. – Onnan, az út túloldaláról kezdett ömleni a víz – mutatja Bernadette Leemans. Ezért úgy határoztunk, hogy homokzsákokat rakunk az ajtó elé. Az összes szomszéd együtt csinálta. Aztán a vízszint emelkedett, elöntötte…

Tovább olvasom

Nagy bajt sejtenek a világszervezetnél, közeledik a klímakatasztrófa

Nagyon nem mutatnak jól a számok és a tapasztalatok is ezt támasztják alá, rohanunk a végzetünk felé. Soha nem volt még olyan magas a globális felmelegedésért felelős üvegházhatású gázok koncentrációja, mint 2020-ban – még úgy is, hogy az év nagy részében a koronavírus-járvány miatt mind az ipar, mind a közlekedés csökkentett kapacitásokkal üzemelt – közölte a Meteorológiai Világszervezet. A testület katasztrófafilmekbe illő forgatókönyvet ír le: ha a trend így folytatódik, már semmit sem tehetünk, hogy elkerüljük a közeledő szerencsétlenséget. 2020-ban magasabb volt a szén-dioxid, a metán és a dinitrogén-oxid szintje,…

Tovább olvasom