2024-ben Magyarország politikai és közéleti térképét gyökeresen átrajzoló események sorozata vette kezdetét. Az addig unalmas belpolitika állóvizét a kegyelmi botrány, Magyar Péter megjelenése és az általa alapított Tisztelet és Szabadság Párt (Tisza) váratlan áttörése borította fel, reményt és lehetőséget kínálva az ország közéletében, politikai vezetőiben kiábrándult tömegeknek. A lufi nem pukkadt ki, ahogy Gulyás Gergely megjósolta, sőt, a Tisza a Fidesz-KDNP reális kihívójává nőtte ki magát. Az utóbbi hónapokban több aktív megyei szervezővel, a közösségi klubokként emlegetett Tisza Szigetek résztvevőivel, aktivistákkal és elkötelezett szimpatizánsokkal is beszéltünk, hogy feltárjuk a működésük mögött rejlő mozgatórugókat.
Tavalyelőtt tavasszal Ferenc pápa Budapestre látogatott – a diplomáciai és vallási szempontból egyaránt jelentős esemény mellett némileg háttérbe szorult a hír, hogy Novák Katalin akkori köztársasági elnök a katolikus egyház vezetőjének érkezésére hivatkozva összesen huszonkét esetben adott elnöki kegyelmet. Mint kiderült, nemcsak a hazai szélsőjobboldal arca, Budaházy György és társai voltak a listán, hanem a bicskei gyermekotthon pedofil igazgatójának falazó, bizonyítékokat eltüntetni szándékozó helyettes, Kónya Endre is.
Majdnem egy év elteltével, február 2-án, nem sokkal délelőtt tizenegy óra előtt a hazai belpolitika legfontosabb cikke született meg évtizedes viszonylatban a 444 szerzője, Kaufmann Balázs által:
„Időközben, 2023. április 27. napján a Köztársasági Elnök a kegyelmi kérelem elbírálásáról szóló KEH/2787-6/2023. számú határozatával a II. rendű terhelttel szemben a jelen ügyben kiszabott szabadságvesztés büntetés hátralévő részének végrehajtását kegyelemből 5 évi próbaidőre felfüggesztette, a foglalkozástól eltiltás büntetés és a közügyektől eltiltás mellékbüntetés hátralévő részének végrehajtását kegyelemből elengedte, valamint az ítélet vonatkozásában a büntetett előélethez fűződő hátrányok alól kegyelemből mentesítette.”
A száraz bírósági szöveg mögött áll mindaz, ami miatt hónapok alatt felborult az Orbán-Gyurcsány dilemma, megsemmisültek az óellenzéki pártok és újra éles politikai párharc alakult ki. A kegyelmi kérvény nem másra, mint Kónya Endrére, a bicskei gyermekotthon egykori igazgatóhelyettesére vonatkozott. Őt első és másodfokon is elítélték kényszerítésért, 3 év 4 hónap börtönbüntetés mellett öt évre eltiltották a foglalkozásától és a közügyek gyakorlásától. Erkölcsi bizonyítványát Balog Zoltán református püspök nyomására Varga Judittal együtt Novák Katalin mosta tisztára, akik kezét a botrány kirobbanása után napokon belül elengedte Orbán Viktor miniszterelnök, mindketten lemondásra kényszerültek.
A morális, erkölcsi vetülete magáért beszél az ügynek, ráadásul a Fidesz-KDNP egyik irányadó üzenetét rombolta porig, miszerint ez a harcos, keresztény-konzervatív közösség minden körülmények között „megvédi a gyermekeinket”. A kormánypárt rég nem látott válságából azonban nem következik egyenesen, hogy az addig senki által nem ismert, Egerben bejegyzett Tisztelet és Szabadság Párt a júniusi EP-választáson 1 352 699 szavazattal és majdnem 30%-os eredménnyel 7 képviselőt küldhetett az Európai Parlamentbe.
Ehhez Magyar Péter kellett.
„Egy percig sem akarok olyan rendszer részese lenni, amelyben az igazi felelősök nők szoknyája mögé bújnak, ahol Tónik, Ádámok és Barbarák vígan röhöghetnek a markukba, miközben gondolkodás nélkül feláldozzák azokat, akik ellentétben velük, soha nem a saját anyagi érdekeikért, hanem a hazájuk érdekében és a honfitársaikért dolgoztak” – fogalmazott a közösségi oldalán Novák és Varga lemondása után, majd másnap a Partizánban beszélt a pedofilbotrányról és Rogán Antalról:
A Diákhitel Központ volt vezetője, Varga Judit ex-férje kiengedte a szellemet a palackból. Magyar és csapata a kampányban felszántotta az egész országot, olyan településekre jutottak el, ahol a helyiek szerint hosszú évek óta nem jelent meg fideszesen kívül más politikus.
Miközben az évtized legnagyobb tüntetését hozta össze áprilisban és pályázat útján javában keresték a leendő EP-képviselőket, az országjárása záró szakaszában, május végén Jász-Nagykun-Szolnok megyébe is eljutott.
Tiszafüred, Karcag, Kisújszállás, Mezőtúr, Kunszentmárton, Szolnok, Tiszaföldvár, Törökszentmiklós, Jászárokszállás, Jászapáti és Jászberény – két nap alatt, ebben a sorrendben hívta utcára az ellenzéki érzelmű magyarokat. Ekkor már sok helyen körvonalazódni látszott az a szervezői-támogatói csapat, akik a rendezvények helyszínbiztosítása és szervezése után a Tisza Szigetek aktív tagjaivá váltak.
De kik ők? Mi a szerepük és milyen cél vezerélte őket a csatlakozáskor? Az elmúlt időszakban több megyei önkéntes szervezővel, a párt által közösségi kluboknak nevezett Tisza Szigetek tagjaival, aktivistákkal és egyszerű szimpatizánsokkal is beszéltünk, hogy megfejtsük a titkot.
A lokális jelenlét valóban elengedhetetlen része a politikai sikernek, Orbán a polgári körökkel, Márki-Zay a Kossuth körökkel igyekezett tömegmozgalmat verbuválni, hiszen annak ellenére, hogy sokszor a listás szavazás és az azzal kapcsolatos közvéleménykutatások kerülnek előtérbe, a választás a 106 egyéni választókerületben dől el BORSOD 05.-től VAS 03.-ig.
„Engem az igazság győzött meg. Gyűlölöm a hazugságot, a képmutatást, elég volt ebből a kormányból. Péter talpraesetten ki merte mondani az igazat, nem kertel, én ugyanilyen vagyok, és mellé álltam” – ezt már Vámosiné Takács Beatrix fogalmazta meg a megkeresésünkre, aki Tiszaföldváron szervezkedett. Először beszélt néhány ismerősével, Facebookon osztott meg bejegyzéseket, majd az első egy-kettő találkozás után berobbant az érdeklődés, szeptember végén hivatalos Tisza Szigetté alakultak.
Takács Beatrix személyes élményei alapján úgy látja, hogy a jelenlegi hangulat változásra utal. Észrevette, hogy sokan kezdtek másként tekinteni a közállapotokra, és bár akadnak olyanok, akik munkájuk miatt nem vállalhatják nyilvánosan az ellenzéki csoportok melletti kiállást, a háttérben mégis hozzájárulnak és támogatják az ügyet.
A Tisza jászsági jelenléte abból a szempontból különleges volt, hogy Magyar Péter személyesen biztosította támogatásáról a Pócs János képviselő által uralt Jászapátin a fia ellen induló független jelöltet, Illés Gergőt. Illés áprilisban a Szol24-nek azt mondta, a kampány során egy szakmai program meghirdetését tűzték ki célul és elsősorban lokális ügyek kapnak szerepet, példaként említve a városlakók biztonságát, az apáti gyógyvizet és a tudatos városfejlesztési koncepciót. Hozzátette, a 2/3-os ellenzéki győzelem Jászberényben bebizonyította, hogy a mocskolódás és a lejárató kampány egy idő után a visszájára fordul.
Így lett, június 9-én földindulásszerű győzelmet arattak a városban, pedig szavazási segédlettől újrahasznosított Facebook-oldalon át Fidelitas-aktivisták provokációjáig mindent bevetett a helyi Fidesz.
Pócs és Magyar “barátsága” a Csángó Fesztiválon csúcsosodott ki augusztusban, utóbbi szerint a képviselő jó példája annak a romlott, polipszerű világnak, amit Orbánék kialakítottak. A Partizán egy szeptemberi Vétó-adásban bemutatott 54 olyan egyéni választókerületet, amelyet egy kormányváltáshoz kötelező megnyernie az ellenzéknek. Ebben a szolnoki központú benne van, a jászberényi nincs, de a térségben feltűnően lejtmenetbe került a Fidesz, Jászapátival pedig egy fontos és egyben szimbolikus bástyát veszítettek el. Könnyen lehet, hogy a vég kezdete, ami a járási székhelyen a nyáron történt.
Szintén sokatmondó, hogy Jászberényben az Európai parlamenti listákra leadott érvényes szavazatok közül a Tisza maga mögé utasította a kormánypártokat a 38,15%-os eredményével, miközben a többi ellenzéki párt közül egyik sem tudott 10% felett teljesíteni. A listás aranyérmet a térségben ezen kívül csak a megyeszékhelyen és Martfűn tudta elhozni Magyar Péter pártja.
A Jászság fővárosában egész hamar, szigetektől függetlenül korábban elkezdődött a szerveződés és később a rendszeres találkozások. „A március 15-ei nagygyűlés után alakultunk meg, egy 25 fős baráti társaság összejött, hogy beszéljen a jövőről, mert láttunk valamit ebben a jelenségben. Mi akkor már egy összekovácsolódott csapat voltunk, amikor az országjárás elindult” – mesélte Redler Krisztián Szolnok megyei Önkéntes Szervező a jászberényi Szabad Jászok Tisza Sziget megalakulásának előzményeit. Megerősítette, hogy a városban országos szinten is az elsők között voltak, akik elkezdték a munkát. Ő maga már Novák lemondásának napján, Magyar Péter első Facebookos bejegyzése óta felfigyelt rá, majd a nemzeti ünnepen, Budapesten döbbent rá arra, hogy ennek a rendszernek hamarosan vége van.
„Nemcsak a helyi témák, de az országos politika, a Fidesz elhibázott gazdaságpolitikája és a szegénység is rányomja majd a bélyegét a végeredményre. Mi meg fogunk tenni mindent, segítjük az embereket” – fogalmazott.
Mátai Judit Megyei Önkéntes Szervező a férjével együtt a Partizán-interjú után döntött úgy, hogy mindketten az ügy mellé állnak. Ők kezdetben a Pest megyei vonalon mozogtak, de évek óta Jászladányon élnek és Juditot hamarosan fel is kérték a Szolnok megyei közösségek megszervezésére. „Bizakodó vagyok. A jászsági csapat nagyon szépen kezdett épülni, egyik önkéntest követte a másik”. Ő tartja más szervezőkkel a kapcsolatot, elmondása alapján szinte minden hétvégéje tele van, tavasz óta kimaradtak a születésnapok, névnapok megünneplése, a családi rendezvények. „Van olyan, hogy napi tizenkét óra Tisza Szigetes ügyintézést végzek szombaton, vagy vasárnap”.
Beszélgetésünk során kiemelte, hogy mindannyian önkéntes alapon végzik a feladatokat, nem kapnak és nem is várnak el díjazást a munkájukért. „Azt gondolom, aki ezt vállalja, annak ez nem jelent problémát. Szerintem mindannyian azt szeretnénk, hogy legkésőbb 2026-ig leváltsuk a Fideszt, ezt a korrupt rendszert, és ha ennek ez az ára, hogy az ember a saját szabadidejének jelentős részét erre áldozza, akkor megtesszük“.
Orvos Nikoletta, a novemberben megalakuló szolnoki SzőkeTisza TISZA Sziget csapatának megszervezője szintén a Partizán-interjú után figyelt fel Magyarra.
Szolnokot állóvíznek tartja, ahol – lévén egy megyeszékhelyről van szó -, különösen szükséges felrázni a közéletet és megmutatni az embereknek, hogy lehet másképp is csinálni. A legkülönfélébb közegből érkeztek, csatlakozott hozzájuk jogász, marketinges, szakmunkás, ahogy nyugdíjasok is. Ambíciózus tervekkel szeretnék felfrissíteni a helyi közösséget, felkarolnák a környezetvédelmi, egészségügyi, szociális kérdéseket, illetve napirenden tartanák Szolnok egyik égető kérdését, a Tisza Szálló hányatott sorsát, amiről a Szol24-en már több alkalommal, itt és itt is beszámoltunk.
A szervezők, tagok és szimpatizánsok válaszai jórészt megegyeznek abban, hogy nem vadonatúj eszközökről, vagy sosem látott innovációról van szó, hanem kitartásról, sikeres közösségszervezésről és egy nagy adag elkötelezettségről. Rengeteg csalódott ember veszítette el az ellenzéki pártok bizalmát 2022 után, ők epekedve várták, hogy feltűnjön egy Gyurcsány-mentes, kompetens alternatíva. Magyar Péter személye kulcsfontosságú, de a Fidesz számára váratlan fejlemény, hogy a helyi szövetségek is egyre erősebbek.
Az alulról szerveződő csapatok munkája, jótékonysági akciói és a lokális problémákra helyezett fókusz sokban hozzájárultak ahhoz, hogy a vidékkel olyan sokáig küzdő kormánykritikus oldal sikereket érjen el.
„Ha lebecsülik a Tisza Párt és a Tisza Szigetek mögött levő társadalmi bázisnak a szélességét és erejét, akkor nagyon nagy hibát követnek el és azzal a társadalmi békét is kockáztatják" - mondta a KlikkTV műsorában Kéri László politológus. Egy biztos: ha az eddig tapasztalt lelkesedés és aktivitás megmarad, akkor a jövő nem csupán kormányváltást, de hosszú évek óta nem látott változásokat is jelenthet a közéleti részvételben.
Képek: Jászberény Tisza Sziget, Vámosiné Takács Beatrix, Vajó Levente, Magyar Péter Fb
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!