A lakástüzek kiváltó okai közé tartozott az elektromos hiba, a sütés-főzés, a nyílt láng használata és a fűtési rendszer meghibásodása.
Az év első három negyedévében összesen 200 lakóépületben keletkezett tűz Jász-Nagykun-Szolnok megyében, tizenkettővel kevesebben, mint a tavalyi év hasonló időszakában. A legtöbb otthon Szolnokon (22), Jászberényben (17) és Karcagon (16) gyulladt ki. Az év első kilenc hónapjában 4.418 négyzetméternyi épített terület semmisült meg. A tűzesetek során 17 ember sérült meg, hárommal kevesebben, mint 2023 első három negyedévében. A kigyulladt házakban két ember vesztette életét, egy évvel ezelőtt ez a szám 5 volt.
Az első kilenc hónapban a lakóépületekben keletkezett tüzek oltásához 383 tűzoltójármű vonult. A leghosszabb beavatkozás több mint 6 órán át tartott, Mezőtúron január 13-án egy rosszul kialakított kéményben volt tűz, ez pedig átterjedt a tetőszerkezetre is. A tüzek miatt idén 21 otthon vált lakhatatlanná, 51 embernek kellett átmenetileg máshova költöznie.
A tüzek pontos keletkezési helyének, okának és idejének tisztázása érdekében 12 eset kapcsán indult tűzvizsgálat. A leggyakrabban elektromos hiba, nyílt láng, a fűtési rendszer hibája, vagy sütés-főzés miatt csaptak fel a lángok.
Szándékos gyújtogatás miatt 11 ingatlanban keletkezett tűz. A legtöbbször a konyhában, a hálóban, a tárolóban, a közlekedőben, vagy a nappaliban csaptak fel a lángok. Az oltást 11 helyen az épületben lévő gázpalackok nehezítették.
A 200 tűzzel érintett otthon közül egyikben sem volt füstérzékelő, holott ezek a készülékek már a tűz kezdeti fázisában jeleznek, amikor még van lehetőség a lángokat eloltani, vagy kimenekülni és a tűzoltókat hívni. A lakástüzek áldozatai leggyakrabban egyedül élő idős emberek, ezért idős hozzátartozóinkhoz érdemes olyan füstérzékelőt vásárolni, amely nemcsak hangosan sípol füst esetén, hanem a rokonok okostelefonjára is jelzést küld.
Az első három negyedévben 25 alkalommal riasztották a tűzoltókat szén-monoxid miatt. Hét ember szenvedett szén-monoxid-mérgezést, halálos áldozat nem volt. Szén-monoxid nem csak gázkészülékek működtetése közben keletkezhet. Valamennyi nyílt lánggal működő eszköz esetén fennáll a szén-monoxid fejlődésének az esélye akkor, ha nem megfelelő a levegő-utánpótlás. Ez független attól, hogy fával, gázzal, vagy szénnel fűtünk. Ezen eszközök használatakor gondoskodni kell az állandó és automatikus szellőzésről. Nem elég olykor szellőztetni, légbevezetőt kell az ablakba szerelni. Érdemes otthonra szén-monoxid érzékelőt is vásárolni, és azt a fűtőeszköztől egy-másfél méterre, fejmagasságba elhelyezni. A lejárt szavatosságú szén-monoxid-érzékelőt le kell cserélni.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz.