Jóval kevesebb szó esik a fukusimai katasztrófáról, miközben a közbeszéd lépten-nyomon a csernobili atomerőmű balesetét hozza fel és ismeri sokkal jobban. Pedig a 2011-ben egy földrengés és szökőár miatt hatalmas atomkatasztrófa sújtotta Fukusimában is megint nagy a baj.
Tovább olvasomCímke: atomerőmű
Mi a gond Süli államtitkár távozásával? Hogy már nem maradt ember, aki ért az atomenergiához a Paks II projektben
Egy indoklás nélküli kirúgás után ezúttal egy indoklás nélküli lemondás. Nem sokkal azután, hogy Lázár Jánosék alaposan megkritizálták Süli János, lemondott államtitkárt a paksi bővítési projekt akadozása miatt. De nyilván semmilyen összefüggés nincs. Így minden Szijjártó Péter vállát nyomja, a külügyminiszter ehhez is ért. Ehhez ért? A részletekről Hadházy Ákos számolt be a Facebookon. “NAGYON NAGY A BAJ! Aszódi Attila, az előző, Paks2-ért felelős államtitkár indoklás nélküli kirúgása után most indoklás nélkül lemondott Süli János. Így az utolsó olyan ember is távozott a propaganda kormányból, aki legalább értett az atomenergiához.…
Tovább olvasomVáltoznak az idők, mégsem állítják le a németek az utolsó három atomerőművet
Nagyon régóta eldöntötték, hogy megszabadulnak az atomenergiától, de Fukushima ide vagy oda, most más idők járnak és már közel sem biztos, hogy leállítják ezeket az erőműveket Németországban. A villamos energia drágulása miatt elhalaszthatják az utolsó három németországi atomerőmű év végére tervezett leállítását – jelentette kedden a Der Spiegel című német hírmagazin. A hírportálján azt írta, hogy irányváltás mutatkozik a szövetségi gazdasági és klímavédelmi minisztériumban abban a kérdésben, hogy az Oroszország Ukrajna elleni háborúja révén kibontakozott energiaválság közepette tartani kell-e az úgynevezett energiapolitikai fordulat utolsó szakaszára megmaradt három atomerőmű leállítását 2022. december 31-re…
Tovább olvasomIsmét lövik az ukrán atomerőművet, az ENSZ óriási nukleáris katasztrófától tart
A zaporizzsjai atomerőműnél vannak bajok, nem tudni, pontosan ki lövi a létesítményt. Az ENSZ főtitkára figyelmezteti mindkét országot, hogy legyenek észnél, mert ebből egy hatalmas atomkatasztrófa is történhet, mint Csernobilnál 1986-ban. Nem szűnnek a zaporizzsjai atomerőmű területét érő lövések: az orosz és az ukrán fél tájékoztatása alapján összesen tíz találat érhette a létesítmény adminisztrációs épületét és a tűzoltóságát csütörtökön – írja a BBC. Az ENSZ főtitkára, António Guterres, a nemzetközi szervezet Biztonsági Tanácsának (BT) szerdai ülése előtt közleményben szólította fel a hadban álló feleket, hogy azonnal hatállyal hagyjanak fel mindenfajta katonai…
Tovább olvasomAz oroszok sugárzó emléktárgyakat vittek magukkal Csernobilból?
A háború első napjaiban a fehérorosz határ felől bevonulva gyorsan elfoglalták az oroszok a csernobili atomerőművet és környékét. Most nemrég kivonultak a területről, ám az ukránok szerint több olyan veszélyesen sugárzó “szuvenírt” is magukkal vittek, ami életveszélyes sugárzást bocsát ki magából. Az ukrán kormány azt állítja, hogy az orosz csapatok erősen radioaktív „szuveníreket” vittek magukkal, amikor március végén kivonultak Csernobilból – írta meg a Vice. A probléma ezzel csak az, hogy a radioaktív tárgyakat nem tanácsos az élő szervezethez közel helyezni, márpedig az oroszok – legalábbis az ukránok szerint – így…
Tovább olvasomTűz ütött ki Csernobilnál, a szél pedig radioaktív szennyeződést kavar fel a levegőbe
Hatalmas területen ég az erdő az atomerőmű közelében, de mivel a tiltott zónát megszállták az oroszok, így nagyon nehéz a tűzoltók helyzete is. Több mint tízezer hektár erdő áll lángokban a csernobili atomerőmű körüli, úgynevezett tiltott zónában a térségben zajló harci cselekmények miatt – közölte Ljudmila Denyiszova ukrán emberi jogi biztos, akit az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett. Az ombudsman közölte, hogy 31 tűzesetet jegyeztek fel. “A tüzek megfékezése és oltása lehetetlen, mivel az orosz csapatok elfoglalták a tiltott zónát. Az égés következtében radioaktív anyagok kerülnek a légkörbe, amelyeket a szél…
Tovább olvasom2011 újratöltve? Erős földrengés Fukushima közelében, szökőárriadót rendeltek el
Japánban nem számít különlegesen erősnek, de gyengének se nevezzük a 7,3-as földrengést. Epicentruma közel van ahhoz a helyhez, ami a fukushimai atomerőmű végzetét okozta tizenegy évvel ezelőtt, szinte napra pontosan ugyanekkor. Erős, a Richter-skála szerinti 7,3-as magnitúdójú földrengés rázta meg szerdán Japán északkeleti partvidékét, a hatóságok szökőárriadót rendeltek el Fukusima és Mijagi prefektúrára – közölte a NHK japán közszolgálati televízió. A japantimes.com szerint a hatóságok egyméteres szökőárra vonatkozó figyelmeztetést adtak ki, és felszólították a lakosságot, hogy távolodjanak el a tengerparttól. Beszámolók szerint több épület megrázkódott, egyelőre azonban nem tudni, hogy a földmozgás okozott-e további a fukusimai…
Tovább olvasomMég mindig nincs áram a csernobili erőmű környékén, az oroszok szerint minden rendben, nincs semmi látnivaló
Az ukránok szerint azonban egyáltalán nincs rendben, a sugárszennyezést kockáztatják alig 36 évvel az emlékezetes katasztrófa után. Az ukrán atomenergia-felügyelet pénteki közleményében arra figyelmeztetett, hogy továbbra sem állt helyre az áramellátás a csernobili atomerőmű környékén. A BBC szerint a nyilatkozat ellentmond az orosz energiaügyi minisztérium állításainak, amik szerint az erőmű áramellátását már csütörtökön helyreállították fehérorosz szakemberek. A területen akkor sérültek meg az elektromos kábelek, amikor a kijevi és a moszkvai erők között heves harcok alakultak ki Csernobilban. Ukrajna akkor potenciális sugárszivárgásra is figyelmeztetett. (Hvg.hu)
Tovább olvasomElhunyt a csernobili atomerőmű volt igazgatója
A sorozatból ismerhettük meg igazán a nevét, a híres perben Gyatlov és Fomin mellett a harmadik fő felelős és vádlott volt. Nyolcvannégy éves korában meghalt Viktor Brjuhanov, a csernobili atomerőművet az 1986-os katasztrófa idején vezető igazgató. Halálának okát és helyet nem közölték. Brjuhanov 1970-ben kezdett el dolgozni az erőműnél. Eleinte az építkezést irányította, majd egészen 1986 áprilisáig ő igazgatta a létesítményt. Az 1986. április 26-án bekövetkezett atomerőmű-katasztrófa után leváltották beosztásából. Brjuhanovot és Nyikolaj Fomin főmérnököt 1988 júliusában 10 év börtönbüntetésre ítélték a biztonsági előírások be nem tartása miatt. A volt…
Tovább olvasomVisszadobta Paks 2 engedélyét az atomenergiai hivatal
Rövid, ám annál jelentősebb közleményt adott ki honlapján az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) – vette észre a 444.hu. A Paks II. Atomerőmű Zrt. 2020. június 30-án nyújtott be kérelmet az új atomerőművi blokkok létesítésére. Ettől számítva az OAH-nak 12 hónapja volt arra, hogy lefolytassa a létesítési engedélyezési eljárást. Ezt a határidőt a törvényi kereteknek megfelelően három hónappal meghosszabbították. Az engedélyezési eljárás lényege igazolni, hogy a nukleáris blokkok megfelelnek majd a hazai, legmagasabb szintű nukleáris biztonsági elvárásoknak és előírásoknak. A hivatal ennek érdekében az engedélyezési eljárásbe bevont nemzetközi és hazai szakértőket is.…
Tovább olvasom