A meteorológiai szolgálat tájékoztatása szerint az UV-index értéke hétfőn, azaz a mai nap több területen is elérheti vagy meghaladhatja a 8-as szintet. Az Észak- és Dél-Alföldön, a Közép- és Nyugat-Dunántúlon, valamint a főváros térségében is rendkívül erős UV-B sugárzás várható, míg Észak-Magyarországon és a Dél-Dunántúlon az érték még ezt is túlszárnyalhatja.
Tovább olvasomCímke: sugárzás
Két évtizednyi vizsgálat zajlott, hogy agydaganatot okoz-e a mobiltelefonálás
Bár az eredmény egyértelműen azt hozta ki, hogy nem, egészen biztos, hogy a szkeptikusok ezután is kételkedni fognak ebben. Ettől függetlenül a mobiltelefonok nem feltétlenül a jó irányba változtatták meg a világot, leginkább a gyermekek által történő túlzott használat miatt. Nem növeli az agydaganat kockázatát a mobiltelefon mindennapi használata egy húsz évet felölelő tudományos kutatás eredménye szerint – közölte az Egészségügyi Világszervezethez (WHO) tartozó Nemzetközi Rákkutatási Hivatal (IARC) Joachim Schüz vezette kutatócsoportja. A vizsgálatot 1996-ban kezdték Nagy-Britanniában: több százezer nő először 2001-ben, majd 2011-ben újra válaszolt egy sor kérdésre a…
Tovább olvasomTűz ütött ki Csernobilnál, a szél pedig radioaktív szennyeződést kavar fel a levegőbe
Hatalmas területen ég az erdő az atomerőmű közelében, de mivel a tiltott zónát megszállták az oroszok, így nagyon nehéz a tűzoltók helyzete is. Több mint tízezer hektár erdő áll lángokban a csernobili atomerőmű körüli, úgynevezett tiltott zónában a térségben zajló harci cselekmények miatt – közölte Ljudmila Denyiszova ukrán emberi jogi biztos, akit az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett. Az ombudsman közölte, hogy 31 tűzesetet jegyeztek fel. “A tüzek megfékezése és oltása lehetetlen, mivel az orosz csapatok elfoglalták a tiltott zónát. Az égés következtében radioaktív anyagok kerülnek a légkörbe, amelyeket a szél…
Tovább olvasomTörténelmi pillanat: hamarosan elbontják a csernobili betonszarkofágot
Alig több, mint 200 nap alatt épült (1986-ban kezdték), de akkor az idő rendkívüli módon sürgetett mindenkit. Most a takarítási munkálatok könnyen lehet, hogy 2065-ig eltartanak majd. A balesetet szenvedő négyes reaktor fölé 1986-ban 206 nap alatt húzták fel a betonkoporsót, amelyre 2016-ra került fel a világ egyik legnagyobb építménye, az acélkupola. Alatta azonban továbbra is megtalálható a betonszarkofág, amelyet már 2006-ban el kellett volna bontani, állapota ugyanis folyamatosan romlik. Most kiadták az első engedélyeket az acélkupola alatti takarítás megkezdéséhez. Az SSE Chernobyl NPP feladata lesz egyévnyi helyzetfelmérés után, hogy megkezdjék…
Tovább olvasom