Ne a hidrogén legyen az új metán – A hidrogénszivárgás veszélyei

Miközben az Európai Unió önti az eurómilliárdokat a hidrogénipar felfuttatásába és a magyar Nemzeti Hidrogénstratégia is fontosnak tartja az energiahordozó hazai térnyerését és előállítását, a kicsi, szivárgásra erősen hajlamos molekula az éghajlatváltozás szempontjából hasonló veszélyeket rejt magában, mint a metán, ha gondatlanul járnak el vele.  A hidrogén egy kicsi, szivárgásra hajlamos molekula. Ez nemcsak egy értékes termék elvesztegetéséhez vezet, hanem a klímaváltozáshoz is hozzájárulhat, mivel a légkörben lejátszódó kémiai reakciók révén rövid távon növeli az üvegházhatású gázok mennyiségét. Miközben a világ egyre nagyobb mértékben tervez a hidrogénnel, mint klímabarát helyettesítő…

Tovább olvasom

Mégis mentesülhetnek a megspórolt földgázért fizetendő kötbér alól az önkormányzati cégek

Az önkormányzati szövetségek javaslatára a jövőben az önkormányzatok cégeinek is csak a korábban lekötött földgázmennyiség 60 százalékát kell kötelezően átvenniük – közölte csütörtökön az Energiaügyi Minisztérium a HVG cikke szerint. A javaslat alapján úgy változtatnak a jogszabályon, hogy az a szerződött gázmennyiséghez képest már akár 40 százalékos alulvételezés is megenged a helyi cégek számára. Kizárólag azt kell tíz napon belül, írásban jelezniük a kereskedőnek, ha ragaszkodnak a szerződésben rögzített minimális mennyiség érvényesítéséhez. Minden egyéb esetben a földgázkereskedő a jogszabály erejénél fogva, külön igénylés nélkül alkalmazza a rendeletben megszabott 60 százalékot. A döntés…

Tovább olvasom

Egy évtizede nem látott gázbőség van jelenleg Európában

Az árak mennek lefelé a kontinensen, kivéve Magyarországon. Pedig most szó sincs sem gázhiányról, sem áremelésről. Vagy csak mi fizetünk aranyárban Putyinéknak a gázért? Az orosz-ukrán háború előtti szintre esett vissza a gáz ára szerdán az Európában irányadó holland tőzsdén. Egy megawattórányi fűtőanyagért 65 eurót kértek – hasonlóan alacsony szinten tavaly január végén mozgott az ár, 2022. január 20-án 64,8 euróba került ugyanez a mennyiség, egy nappal korábban pedig 62,2-be. Mindez a szokatlanul enyhe európai tél, a visszafogott ipari fogyasztás és a háborús ellátáskockázatok miatt rohamtempóban feltöltött tárolók miatt történt. A…

Tovább olvasom

“A gáz szempontjából nem ez a tél lesz igazán kérdéses, hanem a következő”

A bő egy évtizede államtitkárként dolgozó energetikai szakértő szerint Kína csak az orosz import egy részét tudja átvenni, mivel keleti irányban nem áll rendelkezésre olyan vezetékrendszer, mint Európa felé. Az oroszok ideiglenesen nagy bosszúságot tudtak és tudnak okozni az EU-nak a gázfegyver bevetésével, ám hosszú távon nem járnak jól vele. A tárolói kapacitások jelenlegi rendelkezésre állása biztosítja azt, hogy nem ez a tél lesz a kérdéses, hanem a következő – mondta Holoda Attila energiapiaci szakértő a G7 podcastjában. Holoda 2012-ben a második Orbán-kormány idején a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) energetikáért felelős…

Tovább olvasom

Gyorsítják az engedélyezést, az év elején máris megkezdődhet a békési gázkitermelés

Saját területünkön levő földgázunkat termelhetjük ki. Vajon ez csökkenteni fogja a jelenleg az égbe szökő “piaci” gázárat, amit fizetünk? Illetve továbbra is nagy kérdés, hogy hova lett az a sokat hangoztatott olcsó orosz gáz, amiről 15 évre írt alá szerződést Szijjártó Péter Oroszországgal? Már a következő fűtési szezonban megkezdődhet a békési gázmező kitermelése – írja közleményében a Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM). Mint fogalmaznak: a Békés megyei Nyékpuszta “nem hagyományos” földgázmező további kutatását, fejlesztését célzó Corvinus projektet kiemelt beruházássá nyilvánították, és mivel felgyorsítják a hatósági engedélyezést, az első, már lefúrt…

Tovább olvasom

Már természetvédelmi területeken is földgáz után kutatva fúrnak

Teljesen háttérbe szorultak a természet- és környezetvédelmi szempontok olyan országokban is, amelyek eddig élen jártak ebben. Az energiaválság felülírja az eddigi rendet, ez várható szinte mindenhol. Amióta Moszkva a gázcsap elzárásával fenyegeti Európát, háttérbe szorulnak a környezetvédelmi szempontok, mert földgázra nagyon nagy szükség van. Németországban, ahol pedig a Zöldek kormányon vannak, engedélyeztek egy fúrást egy természetvédelmi terület közelében. “Nagyon aggaszt bennünket, hogy a fúrás károsítja majd a természetvédelmi területet” – mondja a helyi polgármester Schiermonnikoog szigetén. A holland szigettől nem messze a tengerben fúrnak, földgáz után kutatva. Ineke van Gent…

Tovább olvasom

“A válság miatt különadót kellene kivetni az olajóriásokra” – meg merik lépni?

Az OECD úgy érzi, ezzel lehetne a globális pénzügyi válságot ellensúlyozni, mivel az eleve magas energiaárakat még nagy százalékban megnyomja az ukrajnai háború és az oroszok elleni szankciók hatása is. De meg merik lépni? 2,5%-kal növelheti az inflációt a világgazdaságban, ha sokáig eltart a háború Ukrajnában – figyelmeztet a Párizsban működő OECD, amelynek Magyarország is tagja. Az olaj, a földgáz, a műtrágyához szükséges nyersanyagok ára máris sokat nőtt, mert Ukrajnából és Oroszországból jelentős volt az export. Ez a két ország nem különösebben jelentős tényező a világgazdaságban, de a nyersanyagok exportjában…

Tovább olvasom

El akarják oltani és betemetni a “Pokol kapuját”

Türkmenisztánban óriási látványosság, ugyanakkor az évtizedek óta lángoló földgáz környezet- és egészségkárosító, ráadásul folyamatosan csökkenti az ország tartalékait. Az elnök elszánta magát, hogy a szakértők találjanak valami megoldást a megszüntetetésére. Türkmenisztán elnöke elrendelte a rejtélyes – a közeli faluról elnevezett – Darvaza-gázkráter évtizedek óta égő tüzének, azaz a „pokol kapujának” betemetését. A közép-ázsiai Karakum-sivatag közepén található katlan keletkezését máig rejtély övezi. A legtöbbet hivatkozott verzió szerint a kráter 1971 óta lángol, feltehetően egy félresikerült szovjet bányafúrási kísérlet óta. A fúrás behatolt egy földalatti gázkamrába, beomlott a felszín, és megnyílt a…

Tovább olvasom