Több mint 2300 civil halott lehet már az ukrán-orosz háborúban

Az ENSZ megfigyelői szerint egyre biztosabb, hogy háborús bűnöket követnek el az oroszok a szomszédos országban. Több mint 2300 civil halottról számoltak be az ENSZ megfigyelői az ukrajnai háború kezdetétől április 20-ig – írja a Reuters alapján a 444.hu. Ezen kívül további 2900 sérültről tudnak. Az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosi Hivatala (OHCHR) szerint egyre több bizonyíték van arra, hogy az orosz katonák háborús bűnöket követnek el Ukrajnában: lakott területeket, kórházakat, iskolákat és más civil létesítményeket bombáznak. Vizsgálják az orosz katonák által elkövetett szexuális erőszakkal kapcsolatos vádakat is. Ugyanakkor egyelőre nincs…

Tovább olvasom

Felfüggesztették Oroszország tagságát az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában

Az Egyesült Nemzetek Közgyűlése csütörtökön megszavazta Oroszország felfüggesztését a genfi székhelyű Emberi Jogi Tanácsban – írja a Reuters. Az Egyesült Államok által beterjesztett javaslatot 93 igen szavazattal fogadták el, míg 24 ország nemmel szavazott, 58 állam pedig tartózkodott. Oroszország hároméves ciklusának második évét töltötte a 47 tagú Emberi Jogi Tanácsban. Az ENSZ három pillérének egyike az emberi jogok érvényesítése és tiszteletben tartása. A testület évente három alkalommal (március – 4 hét, június – 3 hét, szeptember – 3 hét) ülésezik Genfben. A Tanács rendszeresen napirendjére tűzi a legsúlyosabb válságokat és ennek…

Tovább olvasom

Megkezdődnek a tárgyalások a globális műanyagegyezményről

Az ENSZ környezetvédelmi találkozóján 173 ország képviselői döntöttek arról, hogy közös erőfeszítéseket tesznek a bolygónkat elárasztó műanyagszennyezés megállítására – írja a Greenpeace közleményében. Nairobiban kimondták, hogy globális tárgyalások kezdődnek egy kötelező érvényű – azaz nem csak ajánlásokat tartalmazó – műanyagegyezményről. Az országok közötti megállapodás olyan nagyságrendű lehet majd, mint a klíma védelméről szóló párizsi egyezmény. Ha megszületik ez a megállapodás, akkor annak értelmében, a műanyagok teljes életciklusán keresztül vissza kell fogni a szennyezést, kezdve az alapanyagként használt olaj- és gáz kitermeléstől a műanyag legyártásán, majd felhasználásán át a hulladékkezelésig. A konkrét részletek…

Tovább olvasom

ENSZ célok: “Tiszta víz és alapvető köztisztaság” | videó

Az ENSZ Közgyűlése 2015-ben fogadta el a fenntartható fejlődés 2030-ig megvalósítandó programját. A program gerincét, konkrét teendőit és céljait a Fenntartható Fejlesztési Célrendszer írja le (Sustainable Development Goals, röviden SDG).Az Ökopolisz által életre hívott konferencián a hatodik cél, azaz a tiszta vízhez és az alapvető köztisztasághoz való hozzáférés magyarországi helyzetét vették górcső alá január 11-én.

Tovább olvasom

Az ENSZ jelentéstevője szerint veszélyben van a véleménynyilvánítás szabadsága, s így a választások is

A független média szenvedett, míg a kormánypárti média virágzott. Ez egy nagyon veszélyes helyzet, főleg most, hogy közelednek Magyarországon a választások – nyilatkozta az Euronews adásában Irene Khan, az ENSZ vélemény- és véleménynyilvánítási szabadsággal foglalkozó jelentéstevője. Magyarországot az utóbbi években széles körben érte számos bírálat a független média visszaszorítása és az emberi jogi aktivisták elleni lejárató kampányok miatt. Irene Khan, az ENSZ vélemény- és véleménynyilvánítási szabadsággal foglalkozó jelentéstevője hétfőn fejezte be magyarországi látogatását, ahol azt vizsgálta, hogy milyen lehetséges korlátai lehetnek a média, a civil társadalom és a tudományos élet munkáját befolyásoló törvények…

Tovább olvasom

Kutatók szivárogtattak ki egy ENSZ-jelentést a klímaváltozásról, mert féltek, hogy a kormányok elhallgatják az eredményeket

Tudósok egy csoportja kiszivárogtatta egy ENSZ-jelentés vázlatát, mert attól tartanak, hogy a kormányok csak elsüllyesztenék azt – számolt be a hírről a The Guardian. A dokumentum az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) hétfőn megjelent 6. jelentésének része, mely három részből áll: az első a klímaváltozás tudományos hátterével, a második a hatásaival, a harmadik pedig azzal foglalkozik, hogyan lehetne csökkenteni az emberi hatást az éghajlatra. Tervek szerint a legutolsót jövő március előtt nem tették volna közzé, kutatók azonban az Extinction Rebellion környezetvédelmi mozgalom spanyol szervezetén keresztül mégis a nyilvánosság elé tárták. Attól tartottak, hogy az országok kormányai…

Tovább olvasom