A természetvédő közösségek komoly tiltakozását váltotta ki, hogy a hatóságok aszályos időszakban kezdtek kotrási munkálatokba a Tisza egyik mellékágában. Szendőfi Balázs természetfilmes éles hangvételű Facebook-bejegyzésekben hívta fel a figyelmet az intézkedésre, és úgy tűnik, a kollektív tiltakozás sikerrel járt: a vízügy leállította a kotrást.
A beavatkozás ellen több természetvédelmi szervezet is felszólalt és azonnali leállítást szorgalmaztak.
A beavatkozás több sebből vérzett, hiszen a munkálatok során nemcsak a nádas élőhelyeket pusztítják el, hanem az ott fészkelő, védett madárfajokat is veszélyeztetik, például a nádirigót és a nádi tücsökmadarat. Emellett súlyos ökológiai kockázatot jelent, hogy az érintett területen számos védett rovar-, kétéltű- és hüllőfaj él.
Szendőfi Balázs természetfilmes egy néhány nappal ezelőtti Facebook-posztjában részletesen írt a kotrásról.
„Hivatalosan “aszályvédelmi intézkedés”, vagyis védik az aszályt azzal, hogy a maradék víz gyorsabban folyjon le. Ám valójában Dérer István, a Magyar Országos Horgász Szövetség alelnöke volt akkora potentát, hogy utasítást adhatott a Zagyva kikotrására a saját magán-horgásztavának képzelt, a Zagyva duzzasztásával létesített Maconkai-tározó felett. Dérer úr megijedt a vízhiánytól, és úgy vélte, ha kikotorja a Zagyvát maga felett, akkor gyorsabban jön majd a víz a “tavába”. Így a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság most kvázi neki dolgozik, és magánmegrendelésként kikotorja neki a Zagyvát. Így megy ez Nerniában” – fogalmaz.
A kotrás hatására sérülhet a Zagyva vízrendszerében élő több védett halfaj, olyanok, mint a réticsík, a vágócsík, a fenékjáró küllő vagy a szivárványos ökle. A vízben jelen lehetnek különböző békafajok, például a tavi és kis tavi béka, a kecskebéka, a vöröshasú unka, sőt akár barna ásóbéka ebihalai is. Emellett a környéken előfordulhatnak pettyes gőték és dunai tarajosgőték, valamint vízisiklók és mocsári teknősök, ráadásul utóbbiak mind védett fajnak számítanak Magyarországon.
A természetvédők napok óta hangsúlyozták, hogy a beavatkozás veszélyezteti a fiókáikat még nevelő vízimadarakat, például a vízityúkot, különböző réceféléket és a fokozottan védett törpegémet, most pedig úgy tűnik, a nyilvánosság sikerrel járt.
A Magyar Hang úgy értesült Papp Ferenctől, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Nógrád Megyei Helyi Csoportjának elnökétől, hogy a hét folyamán már nem történt érdemi kotrás a Zagyva érintett szakaszán. Elmondása szerint információik alapján a vízügyi szervek megkezdték az egyeztetést az érintett hatóságokkal, illetve egyértelműnek tartja, hogy a nagy felháborodás miatt álltak le a munkálatokkal.

Papp Ferenc szerint nehéz pontosan megállapítani, mekkora természetkárosítás történt eddig a Zagyva kotrása során, de annyi bizonyos, hogy a jelenlegi, aszályos időszakban végzett beavatkozások különösen veszélyesek.
Képek: Szendőfi Balázs Fb
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!