A közgyűlés megszavazta, Szalay Ferenc pedig megnyitotta a fiatalok új közösségi terét a Városháza alatt, az egykori Sörárium helyén. Az ezerötszáz négyzetméteres terület harmadát veheti birtokba a Verseghy Ferenc Könyvtár kihelyezett, továbbgondolt Ifi részlege. Koncertek garmadája és a szórakoztató játéktermi rész eddig sosem látott nivóra emelheti a fiatalok biztonságos és kulturált szabadidő eltöltését Szolnokon, hangzott el. A színes programokon túl, hadd mutassuk be a Sörárium rövid tündöklését, majd bukását, a kesernyés igazságot, a habkorona alatt.
A Sörárium különleges gasztrokulturális térnek indult a sörkedvelők, baráti társaságok, családok számára. Bizony, a folyékony kenyér felfedezését, fejlődését kultúrtörténeti hatását bemutató kiállításon túl számtalan interaktív eszköz és gyerekfoglalkoztató gondoskodott arról, hogy, míg apuék kóstolnak és informálódnak, addig a kisebbek eljátsszák az időt. Viszont a steampunk környezetben működő éttermen kívül, nem igazán lett kihasználva a hely. A névre szóló söralátétek, sörkedvelő hírességek panoptikuma és a sörfőző mesterek vezette versenyek, tanfolyamok mind-mind remek ötletnek bizonyultak, de a Covid, a marketing és promóció hiánya, illetve az átgondolatlan, a város arculatához erősen megkérdőjelezhető koncepció a bezáráshoz vezetett.
A Sörárium a szolnoki önkormányzat vállalkozása, 427 milliós uniós forrásból valósult meg, kivitelezője a fideszes érdekeltségű Böjtös-Bau Kft .volt. A Szolnoki Városfejlesztő Nonprofit Zrt egykori adatok szerint igazán méltányos áron, havi 156 ezer forint bérleti díj fejében adta át az üzemeltetési jogokat a Szolnokneked Kft-nek, plusz évi húszmillió forinttal segíti a cég működését turisztikai célú feladat ellátására hivatkozva.
Nem lehet ugyan biztosan tudni, hogy van-e köze a Szolnokneked Kft.-nek megítélt hatalmas kedvezményekhez, de tény, hogy a cégnyilvántartás szerint a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Vállalkozásfejlesztési Alapítvány többségi tulajdonában lévő vállalkozás egyik vezető tisztségviselője az a Hegmann György, akinek felesége, Hegmanné Nemes Sára magas tisztségeket töltött be a korábbi Fidesz kormányokban.
A Kultúrpince tulajdonképpen az árkádsor mögött működő Szifon szellemi örököse, aminek a helyén jelenleg egy férfi fodrászszalon van. Az alkoholmentes szórakozóhely ideája, a programok és a légkör nagy hasonlóságot mutatnak. Vajon a Kultúrpince a Szifon sorsára jut, vagy képes megtörni a sormintát és fennmaradni tartósan?
A megnyitó ünnepséget Szalay Ferenc beszéde indította útjára. Egy régi álom valósult meg, amiben Gacov Katalinnak, a Verseghy Könyvtár Igazgató Asszonyának és a Városfejlesztő Részvénytársaságnak óriási szerepe van, kezdte a polgármester. Megtudtuk, hogy annak idején a Kalevala klub működött, egészen addig, amíg használhatatlanná vált a pincerendszer a lábszár középig érő víz miatt. Üdvözítőnek gondolja, hogy a fiatalok önfeledten, hangosan zenélhetnek, a szomszédság nyugalmának megzavarása nélkül.
Szalay szerint a fiatalságnak kell belakni a helyet, nekik kell kitalálni milyen foglalkozások, programok töltsék be a pincét. Egészen biztos, hogy nem lesz alkohol, itt a trógerkedésnek nincs helye – hangzott az egyértelmű üzenet.
Gacov Katalin is felszólalt. Ez a hetedik telephelyünk, a hét egy mágikus szám, sokak szerint szerencsés, nagyon reméljük, hogy a Kultúrpince sikersztori lesz – mondta. Az intézmény minden dolgozója az utóbbi egy hónapban azon dolgozott, hogy minden készen álljon a mai napra – folytatta. Töltsétek meg tartalommal, élettel a teret – szólt a fiatalokhoz és adta át a szót a Pince két munkatársának, Kálmán Noéminek és Ratkai Miklósnak, akik tevékenyen részt fognak venni a rendezvényszervezésben. Főként a középiskolás generációt célozzák meg a programokkal, de minden korosztályt szívesen fogadnak.
Ezután a klubok bemutatkozása következett. A Vak Kardforgató Fogadó csapatában M.A.G.U.S szerepjátékot lesz lehetőségünk elsajátítani, játszani.További játékmesterek, anime rajongók, követtek saját szakkörük bemutatását, illetve megismerhettük a jövő héten esedékes Koreai Kulturális Nap részleteit. Révi Norbert szobrászművész beszéde zárta a megnyitó ünnepséget. A 18.00 órakor kezdődő Idea koncertig gyönyörködhettünk a művészpalánták alkotásaiban. A kiállítás erősen ajánlott a művészet szerelmeseinek.
A nagy érdeklődés előtt zajló megnyitó után, mintha elszivárgott volna mindenki a pincéből, és ez a későbbiekben sem változott. Noha remek hangulatot hozott Szolnoki és Wasp is, akik valószínűleg pár éven belül nagy klubokat töltenek meg, sajnos a baráti körükön kívül nem volt senki az eseményen.
Az éjszakai élet és az alkoholmentesség elve kissé utópisztikus elképzelés; reálisabb, észszerűbb narratíva lenne, ha a teljes absztinencia helyett a mértékletességet követné a hely, azaz a felnőttek elfogyaszthatnának egy pohár sört, vagy bort, hiszen ez szervesen kapcsolódik a koncertekhez, a szórakozáshoz.
A Kultúrpince mindenképpen jó kezdeményezés, hogy az alkotó fiatalok teret kapjanak, hallassák a hangjukat, de kissé szkeptikusak vagyunk azzal kapcsolatban, hogy a középiskolások a péntek estét két pohár narancslé és egy léghoki asztal társaságában fogják tölteni. Talán több párbeszéd, a valós igények felmérése egy sikeresebb projektet eredményezne, de kár lenne korai jóslatokba bocsátkozni, kívánjuk, hogy minden Kultúrpincébe látogató érezze jól magát, lelje örömét a hely adta lehetőségekben és keljen új életre az eddig nem túl szerencsés Sörárium helyszíne.
Szerző: Nagy Milán László
Fotók: Vajó Levente