A kormány a gáz rezsicsökkentett árának hússzorosát fizette az oroszoknak októberben

Októberben Magyarország ezer köbméterenként 2493 eurót fizethetett az orosz gázért – számította ki a Népszava a KSH most frissített külkereskedelmi adatbázisából. Ez ismételten eddig nem tapasztalt árszint. A nyilvántartás tanúsága szerint ráadásul kiugró mennyiségért, 481 millió köbméterért fizettünk ennyit Oroszországból, amelynek így az egyetlen havi „csekkje” 1,2 milliárd euróra rúgott. A hazai nagy gáztartalékolás hajrájában – tavaly októberben – az MVM 484 milliárd forintos rekordösszeget fizetett ki az oroszoknak a gázért. A Népszava úgy számol, hogy a magyar állam az év első tíz havában csak a gázáron keresztül legalább 1779…

Tovább olvasom

Elszállt a tűzifa ára

Csak ősszel körülbelül másfélszeresére ugrott a szilárd tüzelőanyagok piaci ára, amit az állami hatósági tarifa-akció sem fékezett – írja a Népszava a KSH adatai alapján. A gáz, áram és távhő „rezsicsökkentése” óta pedig háromszorozódott a fafűtés főként a szegényebbeket sújtó költsége. A gáz, az áram és a távhő 2013-as, első „rezsicsökkentése” óta a tűzifa ára szinte pontosan háromszorosára: 100 kilogrammonként 2750 forintról a novemberi 8240 forintra. A brikett 277 százalékos drágulása szintén közelíti ezt az ütemet. Utóbbi fűtőanyagból most 100 kilogramm közel 20 ezer forint. A lakossági földgáz 2013 óta…

Tovább olvasom

A háború előtti szintre estek vissza az európai gázárak

Hogy is van ez a háborús infláció és háborús energiaáremelés dolog Magyarországon? Vajon nálunk is csökkenni fognak a gázárak, vagy maradnak jó magasan, a NER-lovagok zsebét megtömni? Csütörtökön tíz hónapos mélypontra, 85,50 euró/megawattórára esett határidős földgázszerződések ára Európában, ezzel elérve az orosz-ukrán háború kitörése előtti szintet – írja a Guardian. Szerdán az egy hónapra előre kötött gázszerződések ára egy ponton még alacsonyabban, 76,78 euró/megawattórás áron volt elérhető a földgáztőzsdén. A brit lap cikke szerint a viszonylag meleg téli idő miatt sikerült elérni a 10 hónapos mélypontot, de az is hozzájárult az…

Tovább olvasom

Nem változik januártól a lakossági áram- és gázár, hiába esik a világpiaci ár

Szerda éjszakai rendeleteiben a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal elnöke kihirdette a 2023. január elsejétől érvényes piaci áram- és gázárakat a lakossági fogyasztók számára: ezek szerint a jövő év első négy hónapjában (április 30-ig) ugyanannyi lesz a piaci ár, mint most, írja a Bank360.hu. Lantos Csaba energiaügyi miniszter, pontosabban a minisztérium ezzel párhuzamosan közleményt adott ki, amiben azt írta, hogy „januártól nem változnak a rezsicsökkentett szint felett fizetendő áram- és gázárak sem, így nem nőnek az egyetemes szolgáltatásra jogosult mintegy hatmillió fogyasztó terhei” – idézi a Portfolio. A Bank360.hu tájékoztatása szerint a…

Tovább olvasom

Most már a napnál is világosabb, hogy Putyin és Orbán közösen verték át az országot az olcsó orosz gázzal

Gyurcsány 2006-os beszédje rendre előkerül, leginkább a választási kampányokban. Ugyanakkor kínosan ügyelnek arra a Fidesznél, hogy minél inkább elfelejtsük, a választások előtt a piaci ár ötödéért megvásárolt, 15 éves szerződésben rögzített orosz gázt kapunk Putyintól, hála Orbánéknak. Akkor az a gáz hova tűnt hirtelen? Vagy netán hazudtak nekünk? Erről részletesebben a “Nyugati Pályán” oldala írta a Facebookon. “Magyarország az európai ár ötödéért veszi az orosz gázt” – állította Vlagyimir Putyin orosz elnök Orbán Viktorral közösen tartott moszkvai sajtótájékoztatóján, 2022. február 5-én.  Vlagyimir Putyin hazudott: mára már kiderült, hogy Magyarország a piaci…

Tovább olvasom

A fűtési szezonban drágább lesz az átlagfogyasztás feletti gáz ára

Októbertől többet kell fizetni az átlag felett fogyasztóknak a gázért köbméterenként, mint augusztusban és szeptemberben. A Technológiai és Ipari Minisztérium nemrég kiadott közleményében arról lehet olvasni, hogy nem egységesen lesz 747 forint a gáz köbméterenkénti ára az átlag felett fogyasztók számára – számolt be róla a HVG.hu. A nagycsaládos kedvezményről szóló közleményben a minisztérium azt írja, augusztusban és szeptemberben 732,4, míg október és december között 752,5 forint köbméterenként a „lakossági piaci ár”. Ennek értelmében azok, akik 1729 köbméternél többet fogyasztanak évente, augusztustól már a 99,95 – 104,65 forint/köbméter helyett 732,4 forintot…

Tovább olvasom

Már Orbán sem cáfolta, hogy Putyin hazudott a gázárról – mi is csak a piaci árért vásároltuk az orosz gázt

Az orosz elnök néhány héttel ezelőtt kijelentette, hogy Magyarország a piaci ár ötödéért vásárolhatta meg még év elején is az orosz gázt, ám az adatok cáfolják Vlagyimir Putyint. Mi sem kaptuk olcsóbban, de a kampány során ez a tévhit jól jött a Fidesznek. Most viszont már nincs kampány. Bonyolult képlet alapján határozzák meg az orosz gázárat. Annyit tudok mondani, hogy ez jobb ár, mint ami korábban volt – mondta Orbán Viktor a szerdai nemzetközi sajtótájékoztatóján. Arra a felvetésre, hogy a KSH adataiból a Népszava úgy számolt, ugyanannyit fizetünk, mint a piaci ár,…

Tovább olvasom

Rendkívül feszült a távhőprobléma, az önkormányzatok kutyaszorítóban, az állam pedig nem segít

Győrben nem engedett a városvezetés a kereskedő nyomásának. A Fidesz-KDNP azonban (valószínűleg nem véletlenül) tétlenül szemlél és nem segít. Az MVM kaparinthatja meg ezeket a szolgáltatókat is? Minden városban probléma ez most, a kormánypárti vezetésűekben is. Totálisan visszaüt a mesterséges rezsicsökkentett ár, ha nincs állami segítség. Számtalan magyar város távhőszolgáltatója szembesült azzal, hogy a gázkereskedője árat akar emelni. Ezek már tavasszal megkötött szerződések, vagyis a kereskedők utólag akarnak módosítani, arra hivatkozva, hogy elképesztően felment a gáz ára tavasz óta, és ezt már nem bírják elviselni. Az önkormányzatok távhőcégei viszont csak…

Tovább olvasom

Itt is jöhet az államosítás? Óriási bajban a magyar távhőpiac a gázáremelkedés miatt

Mindannyiunkat érint a kérdés és súlyos gondot okozhat, ha ez egyszerűen ránk szakad. A távfűtéssel is komoly problémák lehetnek, az állam pedig ölbe tett kézzel csak vár és vár. Sokak szerint azért, mert ez a tökéletes alkalom ahhoz, hogy ezt a szektort is államosíthassák Orbánék. Több érintett szerint is az illetékes politikusok ölbe tett kézzel, de ugrásra készen várnak, hogy államosíthassák az egész szektort. Mind kormánypárti, mind ellenzéki városvezetők komoly aggodalmuknak adtak hangot, hogy a jelenlegi helyzetben három rossz lehetőség közül választhatnak. Óriásit emelkedett a gáz ára az idén, ez…

Tovább olvasom