Az EBESZ hivatalos véleménye: Nem voltak egyenlőek a feltételek a magyar választásokon

A teljeskörű és hosszabb távú megfigyelés megállapította, hogy gyakorlatilag minden szegmensben durván lejtett a pálya a Fidesz felé, gond, hogy nem voltak nyilvános viták a jelöltek között, nem volt egyértelmű a határvonal a kormány és a kormánypártok között például a hirdetésekben, bajos volt a kampányfinanszírozás ellenőrzése és teljesen egyenlőtlen volt a médiamegjelenés a Fidesz javára. Ezen kívül a külföldön szavazókra vonatkozó eltérő szabályok (a kettős állampolgárok durván könnyebben szavazhattak, mint a külföldön dolgozó, ám magyar születésűek) is aggasztották és aláásták a tiszta és demokratikus szavazás intézményét. Az EBESZ kiadta állásfoglalását,…

Tovább olvasom

Megnyílt az állásjelentkezés az EBESZ magyar választási megfigyelő missziójába

Meghirdette az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) a magyarországi választási megfigyelési missziójához tartozó pozíciókat, Budapesten kívül több vidéki nagyvárosba keresnek például sofőröket és biztonsági őröket – közölte a Telex. Az április 3-án esedékes országgyűlési választásokra 218 megfigyelő érkezik Magyarországra. A hirdetésből arra lehet következtetni, hogy kilenc városban fogják ellenőrizni a választás tisztaságát az EBESZ-nek dolgozó megfigyelők, ugyanis Budapestre, Debrecenbe, Miskolcra, Szegedre, Győrbe, Pécsre, Nyíregyházára, Kecskemétre és Szombathelyre keresnek kisegítő munkatársakat. „Sok szeretettel várjuk Magyarországra az EBESZ megfigyelőit!” – reagált Varga Judit igazságügyi miniszter arra a hírre, hogy választási megfigyelők érkeznek. Szerinte „a baloldal már affektál…

Tovább olvasom

Európa nem bízik a magyar választások tisztaságában, teljes körű ellenőrzéssel több, mint 200 megfigyelő érkezik

Amikor januárban felmérték a terepet, arra jutottak az EBESZ küldöttei, hogy teljes körű választási megfigyelő misszióra lesz szükség. Az úgynevezett igényfelmérő misszió januárban – a magyar kormány meghívására – tanulmányozta Magyarországon a választásokkal kapcsolatos jogszabályokat, intézményi struktúrákat és beszélgettek választási szereplőkkel, az ellenzéki és a kormányoldalról is, illetve találkoztak állami szervek képviselőivel. Ezek alapján vonták le azt a következtetést, hogy nem elegendő csak a választások környékére összpontosítani a megfigyelő missziót, hanem már azt megelőzően körülbelül egy hónappal megjelennek a szervezet képviselői. A javaslat értelmében 18 hosszú távú megfigyelő érkezik Magyarországra,…

Tovább olvasom

A 2018-as választások utáni EBESZ-ajánlásokból a kormány gyakorlatilag semmit nem valósított meg

Ezek az ajánlások a szabad és átlátható választások biztosításáért születtek meg, de a jelek szerint a Fidesz-kormány ilyen apró-cseprő ügyekkel nem törődik, sőt, többségében inkább visszalépés történt. Négy éve, a 2018-as választások kapcsán az EBESZ delegációvezetője, Douglas Wake súlyos egyenlőtlenségekre hívta fel a figyelmet sajtótájékoztatóján a kormányoldal és az ellenzék lehetőségeivel kapcsolatban – mire Gulyás Gergely úgy reagált, hogy a delegációvezető „túlterjeszkedett a hatáskörén”. Akkor többek között azt állapították meg, hogy a kormány és az ellenzék nem egyenlő feltételek mellett kampányolhatott, továbbnőtt a médiatúlsúly a kormányoldal számára, a közmédia nem volt pártatlan,…

Tovább olvasom