Jóval kevesebb szó esik a fukusimai katasztrófáról, miközben a közbeszéd lépten-nyomon a csernobili atomerőmű balesetét hozza fel és ismeri sokkal jobban. Pedig a 2011-ben egy földrengés és szökőár miatt hatalmas atomkatasztrófa sújtotta Fukusimában is megint nagy a baj.
Tovább olvasomCímke: csernobil
Szolnoki szakemberrel beszélgetett Áder János
Nem kisebb személyiséggel beszélgetett podcastjában a szolnoki szakember, mint Áder János volt köztársasági elnökkel. A 2000-ben történt tiszai cianidszennyezés után tíz évvel az Európai Parlament elfogadott egy határozatot, amelynek értelmében be kell tiltani a kontinensen a cianidos bányászati technológiát, a határozatból azonban nem lett jogszabály: még mindig használható a technológia, amely a legolcsóbb, de egyben a leginkább környezetszennyező – hangsúlyozta Áder János volt köztársasági elnök Kék bolygó című podcastjának hétfőn megjelent új részében. A volt államfő a műsorába – amely elérhető a legnépszerűbb videómegosztón is – Nagy Mariannt, a Közép-Tisza-vidéki…
Tovább olvasomMagyar tűzszerészek is részt vesznek a Csernobil aknamentesítésében
A csernobili atomerőmű erősen sugárszennyezett zónájának akna- és lőszermentesítéséhez nyújtanak segítséget képzéssel és eszközökkel magyar tűzszerészek – közölte a Készenléti Rendőrség. A csernobili atomerőmű környékéről kivonuló orosz csapatok több helyen aknákat és robbanócsapdákat, valamint nagy mennyiségű lőszert, illetve robbanóeszközt hagytak maguk után. Ezért elkerülhetetlenné vált a terület akna- és lőszermentesítése, azonban a megbolygatott radioaktív porral szennyezett talaj miatt ez különleges feladatot jelent a szakembereknek – írták. Az Európai Bizottság Belbiztonsági és Migrációs Főigazgatósága kereste meg a Készenléti Rendőrség Tűzszerész Szolgálat által működtetett Közép-európai CBRN-E Kiképző Központot, hogy osszák meg ismereteiket…
Tovább olvasomAz oroszok sugárzó emléktárgyakat vittek magukkal Csernobilból?
A háború első napjaiban a fehérorosz határ felől bevonulva gyorsan elfoglalták az oroszok a csernobili atomerőművet és környékét. Most nemrég kivonultak a területről, ám az ukránok szerint több olyan veszélyesen sugárzó “szuvenírt” is magukkal vittek, ami életveszélyes sugárzást bocsát ki magából. Az ukrán kormány azt állítja, hogy az orosz csapatok erősen radioaktív „szuveníreket” vittek magukkal, amikor március végén kivonultak Csernobilból – írta meg a Vice. A probléma ezzel csak az, hogy a radioaktív tárgyakat nem tanácsos az élő szervezethez közel helyezni, márpedig az oroszok – legalábbis az ukránok szerint – így…
Tovább olvasomTűz ütött ki Csernobilnál, a szél pedig radioaktív szennyeződést kavar fel a levegőbe
Hatalmas területen ég az erdő az atomerőmű közelében, de mivel a tiltott zónát megszállták az oroszok, így nagyon nehéz a tűzoltók helyzete is. Több mint tízezer hektár erdő áll lángokban a csernobili atomerőmű körüli, úgynevezett tiltott zónában a térségben zajló harci cselekmények miatt – közölte Ljudmila Denyiszova ukrán emberi jogi biztos, akit az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett. Az ombudsman közölte, hogy 31 tűzesetet jegyeztek fel. “A tüzek megfékezése és oltása lehetetlen, mivel az orosz csapatok elfoglalták a tiltott zónát. Az égés következtében radioaktív anyagok kerülnek a légkörbe, amelyeket a szél…
Tovább olvasomMég mindig nincs áram a csernobili erőmű környékén, az oroszok szerint minden rendben, nincs semmi látnivaló
Az ukránok szerint azonban egyáltalán nincs rendben, a sugárszennyezést kockáztatják alig 36 évvel az emlékezetes katasztrófa után. Az ukrán atomenergia-felügyelet pénteki közleményében arra figyelmeztetett, hogy továbbra sem állt helyre az áramellátás a csernobili atomerőmű környékén. A BBC szerint a nyilatkozat ellentmond az orosz energiaügyi minisztérium állításainak, amik szerint az erőmű áramellátását már csütörtökön helyreállították fehérorosz szakemberek. A területen akkor sérültek meg az elektromos kábelek, amikor a kijevi és a moszkvai erők között heves harcok alakultak ki Csernobilban. Ukrajna akkor potenciális sugárszivárgásra is figyelmeztetett. (Hvg.hu)
Tovább olvasomElhunyt a csernobili atomerőmű volt igazgatója
A sorozatból ismerhettük meg igazán a nevét, a híres perben Gyatlov és Fomin mellett a harmadik fő felelős és vádlott volt. Nyolcvannégy éves korában meghalt Viktor Brjuhanov, a csernobili atomerőművet az 1986-os katasztrófa idején vezető igazgató. Halálának okát és helyet nem közölték. Brjuhanov 1970-ben kezdett el dolgozni az erőműnél. Eleinte az építkezést irányította, majd egészen 1986 áprilisáig ő igazgatta a létesítményt. Az 1986. április 26-án bekövetkezett atomerőmű-katasztrófa után leváltották beosztásából. Brjuhanovot és Nyikolaj Fomin főmérnököt 1988 júliusában 10 év börtönbüntetésre ítélték a biztonsági előírások be nem tartása miatt. A volt…
Tovább olvasomTörténelmi pillanat: hamarosan elbontják a csernobili betonszarkofágot
Alig több, mint 200 nap alatt épült (1986-ban kezdték), de akkor az idő rendkívüli módon sürgetett mindenkit. Most a takarítási munkálatok könnyen lehet, hogy 2065-ig eltartanak majd. A balesetet szenvedő négyes reaktor fölé 1986-ban 206 nap alatt húzták fel a betonkoporsót, amelyre 2016-ra került fel a világ egyik legnagyobb építménye, az acélkupola. Alatta azonban továbbra is megtalálható a betonszarkofág, amelyet már 2006-ban el kellett volna bontani, állapota ugyanis folyamatosan romlik. Most kiadták az első engedélyeket az acélkupola alatti takarítás megkezdéséhez. Az SSE Chernobyl NPP feladata lesz egyévnyi helyzetfelmérés után, hogy megkezdjék…
Tovább olvasom