Életének 96. évében, szerettei körében június 19-én elhunyt a magyar néptáncművészet egyik legnagyobb alakja, Timár Sándor. A Kossuth-díjas koreográfust, a nemzet művészét és a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) rendes tagját a köztestület saját halottjának tekinti. A szolnoki tanyavilágból induló, rendkívüli életutat bejáró mester nevéhez fűződik a hazai táncházmozgalom pedagógiai módszertanának megalapozása, amely generációk számára tette élővé és szerethetővé a Kárpát-medence népzenei és táncos örökségét.
Timár Sándor művész egy olyan szolnoki parasztcsaládban látta meg a napvilágot, amelyet az ötvenes évek politikai rendszere kuláknak bélyegzett. A tánc alapjait még kisfiúként, a nagyapjától leste el, s bár a szolnoki Verseghy Ferenc Gimnázium diákszínpadának tánccsoportját már ő vezette, eredetileg kutatóorvosnak készült. Származása miatt azonban elutasították az orvosi egyetemen, és a színművészeti főiskola néptánc szakára sem nyert felvételt. Fordulatot az hozott az életében, amikor Molnár István hívására csatlakozott a SZOT Művészegyütteshez. Később Martin Györggyel közösen, Kallós Zoltán invitálására Erdélybe, Székre utaztak, ahol filmre vették a helyi táncokat, majd azokat itthon kockáról kockára elemezve sajátították el.
Pályafutása a Budapesti Táncegyüttes szólistájaként folytatódott, majd 1958-ban életre hívta a Bartók Béla Táncegyüttest, amelyet negyedszázadon át vezetett.
Itt dolgozta ki azt az új oktatási módszert, amely a hetvenes években elindította a legendás táncházmozgalmat, az ikonikus Sebő együttes zenei kíséretével. 1970-ben diplomázott koreográfusként, majd két évtizeden át az Állami Balettintézet néptánc tagozatát vezette tanszékvezetőként. 1980-tól tizenhat éven át állt a Magyar Állami Népi Együttes élén, velük bejárta a világot, különösen Észak-Amerikában aratva hatalmas sikereket. Munkássága során nemcsak tiszta népzenére, hanem olyan klasszikusok műveire is készített koreográfiákat, mint Bartók, Kodály, Liszt vagy Erkel.
Feleségével, Timár Böskével 1993-ban alapították meg a Csillagszemű Gyermektáncegyüttest, Európán kívül is számtalan országban öregbítették a hazai kultúra hírnevét. Kivételes oktatói munkásságának köszönhetően tanítványok százait indította el a pályán, akik ma a hazai táncművészet meghatározó alakjai. Életművét a Kossuth-díj és a Nemzet Művésze cím mellett az Erkel Ferenc-díjjal, valamint a Magyar Köztársasági Érdemrend két fokozatával is elismerték.
Június 27-én, szombaton 9 órakor az M5 kulturális csatornán az MMA portrésorozat A táncanyanyelv mestere – Portréfilm Timár Sándorról című epizódját láthatják a nézők, amely a Magyar Művészeti Akadémia alkotásán keresztül idézi fel a művész életművét és pedagógiai hitvallását.
MTI-információ
Kép: Soós Lajos/MTI
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!
