A modern szemészet egyik legnagyobb vívmánya kétségkívül a lézeres szemműtét, amely lehetőséget ad arra, hogy szemüveg vagy kontaktlencse nélkül javítsuk a látásunkat. Ez a modern eljárás világszerte milliók életét tette könnyebbé, de fontos tudni, hogy sajnos nem mindenki alkalmas a műtéti beavatkozásra. A lézeres látásjavítás előtt mindenkinél egy részletes alkalmassági vizsgálatot végeznek el, ami során a szakemberek több szempontot is figyelembe vesznek.
Az életkor szerepe a látásjavító műtét esetén
Az egyik legfontosabb tényező az életkor, hiszen a lézeres szemműtétet általában 18 éves kortól végzik el, hiszen a szem dioptriája gyermek- és serdülőkorban még sokat alakulhat. A beavatkozás sikerességéhez azonban az kell, hogy a fénytörési hiba már stabil legyen, avagy 1-2 éve ne legyen számottevő változás a látásélességben. Aki túl fiatalon vállalja ezt a műtétet, annál fennállhat a veszélye annak, hogy a dioptria később megint változik, ami csak egy újabb korrekciót eredményez. A Budai Szemészet lézeres szemészeti weboldalán az aktuális árakat és az online alkalmassági tesztet is megtalálod. Ennek köszönhetően kiderülhet az is, hogy mikortól és meddig végzik el a műtétet, mire kell figyelni, ha valaki ezt a kezelést választja.
Persze felmerülhet a kérdés, hogy bár 18 éves kortól végzik el a beavatkozást, de vajon mi a felső korhatár. Bár szigorúan véve nem állapítottak meg ilyen, 60 éves kor felett már ritkábban végzik el a látásjavítást. Ekkor már ugyanis jóval gyakoribbak az egyes szembetegségek, mint a szürkehályog vagy éppen a makuladegeneráció. Ezek pedig mind-mind más kezelési módot igényelnek. Ugyanakkor, ha a szem egyébként egészséges, akkor akár idősebb korban is elvégezhetik a lézeres műtétet, de itt is fontos az előzetes konzultáció és vizsgálat. A fent említett online alkalmassági teszttel érdemes kezdeni, így már korán kiderül, ha valami miatt mégsem végezhetik el a kezelést.
A fénytörési hiba típusa és annak nagysága
A lézeres szemműtét elsődleges célja a rövidlátás, a távollátás, valamint az asztigmatizmus javítása. A különféle eljárások eltérő dioptriatartományokban nyújtanak megfelelő segítséget. A legtöbb klinikán, ha rövidlátásról van szó, akkor azt -1,00 és -10,00 dioptria között végzik el. Ami pedig a távollátást illeti, ezt +0,50 és +5,00 dioptria között tudják javítani. Az asztigmatizmus korrekciója pedig rendszerint -5,00 értékig lehetséges.
Azt azonban mindenképpen ki kell hangsúlyozni, hogy ezek az értékek csak irányadóak, döntést minden esetben a szakember hozza meg, mindezt a szem egyéni adottsági alapján. Ha például valakinek extrém magas a dioptriája, azonban a szaruhártya szerkezete megfelelő állapotú, akkor néhány esetben mégis el fogják végezni a műtétet. Máskor azonban előfordulhat az, hogy egy közepes dioptriával rendelkező embert sem lehet megműteni, mert a szaruhártya túl vékony és szabálytalan. Ez szintén kizáró tényezője ennek a megoldásnak.
Miért fontos a szaruhártya vastagsága?
A lézeres szemműtét során a lézer a szaruhártya állományából párologtat el egy bizonyos mennyiséget, ezzel korrigálja a fénytörést. Ez az oka tehát annak, hogy miért fontos a szaruhártya vastagsága, valamint annak szerkezeti épsége. Amennyiben túl vékony, akkor nem marad elegendő állomány, ami veszélyezteti a stabilitást. Az igaz, hogy a modern technológiának köszönhetően, mint amilyen a femtolézeres eljárás, lehetőség van precíz és kíméletes kezelésére, de még így is szükség van egy bizonyos vastagságra.
Milyen reális elvárásaink lehetnek a szemműtét kapcsán?
Az általános szemészeti egészség alapvető feltétele a lézeres beavatkozásoknak. Akut vagy krónikus gyulladás esetén, valamint egyéb strukturális elváltozások mind akadályozhatják a sikeres műtétet. Emellett vannak olyan szisztémás betegségek, amelyek esetében szintén nem vállalják ezt a kezelést. Az olyan autoimmun betegségek, mint a lupus vagy a rheumatoid arthritis, a cukorbetegség, a hormonális problémák szintén kizáró tényezők, de terhesség és szoptatás alatt sem ajánlott elvégeztetni.
Fontos tudni, hogy nem egy csodaszerről van szó, hanem egy igen fejlett beavatkozásról, amelyek minden esetben megfelelő eredményeket nyújthat, de csak akkor, ha a beteg elvárásai is reálisak. A műtéthez arra van szükség, hogy 1-2 éven keresztül stabil legyen a dioptria, ha ugyanis a fénytörési hiba változóban van, akkor a műtét hatása sem lesz tartós. De az is fontos, hogy a páciens tisztában legyen a lehetőségekkel és a korlátokkal. Bár a legtöbb esetben valószínűleg teljes dioptriamentességet érhetünk, lehetséges, hogy kisebb mértékű dioptria marad vissza. Erre főleg akkor van esély, ha nagyobb volt a kiinduló érték.
Támogatott tartalom