Kutatók szivárogtattak ki egy ENSZ-jelentést a klímaváltozásról, mert féltek, hogy a kormányok elhallgatják az eredményeket

Megosztás


Tudósok egy csoportja kiszivárogtatta egy ENSZ-jelentés vázlatát, mert attól tartanak, hogy a kormányok csak elsüllyesztenék azt – számolt be a hírről a The Guardian.

A dokumentum az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) hétfőn megjelent 6. jelentésének része, mely három részből áll: az első a klímaváltozás tudományos hátterével, a második a hatásaival, a harmadik pedig azzal foglalkozik, hogyan lehetne csökkenteni az emberi hatást az éghajlatra.

Tervek szerint a legutolsót jövő március előtt nem tették volna közzé, kutatók azonban az Extinction Rebellion környezetvédelmi mozgalom spanyol szervezetén keresztül mégis a nyilvánosság elé tárták. Attól tartottak, hogy az országok kormányai belenyúlnak majd a konklúzióba és lényegében „elsüllyesztik” az eredményeket, ahhoz ugyanis joguk van, hogy változtassanak a döntéshozók számára készített összefoglalón.

A jelentés harmadik részének legfontosabb megállapításai:

  • a káros üvegházhatású gázkibocsátás 4 éven belül tetőzik a világban.
  • a kőszén- és földgázerőműveket a következő évtizedben meg kell szüntetni.
  • a leggazdagabbak a legnagyobb szennyezők: a felső 1 százalék felelős például a repülés okozta kibocsátás feléért.

Emellett a jelentés számtalan ajánlást is megfogalmaz arra, milyen életmódbeli változásokra van sürgősen szükség ahhoz, hogy a kívánt kibocsátás-csökkentést elérjük és csökkentsük a klímaváltozás káros hatásait. Ezek pedig leginkább a fejlett, gazdagabb országokat érintik.

Kapcsolódó cikkek