Mindenki annyit ér, amennyije van? Jász-Nagykun-Szolnok megye “lottónyertesei”

JNKSZ - Szerencsejáték Zrt.

Megosztás

Amíg a főszereplő Boldog István és a Fideszhez köthető sportszervezetek milliós nagyságrendű támogatásokban részesültek, addig a szociális területre a pénzek alig 1%-a jutott a Jász-Nagykun-Szolnok megyei lottópénzekből. A Szerencsejáték Zrt. támogatási gyakorlatában egyértelműen kimutatható, hogy a 650 fős Kétpó településen működő, képviselői irányítású egyesület egymaga több pénzt kapott, mint az összes megyei mozgássérült szervezet együttvéve.

Az MSZP másfél éves pereskedéssel nyilvánosságra hozta a Szerencsejáték Zrt. támogatási gyakorlatát bemutató adatokat. Komjáthi Imre pártelnök és Camara-Bereczki Ferenc Miklós józsefvárosi önkormányzati képviselő szerint a Fidesz-közeli cégek és személyek 8,5 milliárd forintot kaptak támogatásként, míg a rászorulók mindössze 8 millió forintot.

Konkrét példákat is említettek: Orbán Viktor lánya és veje 3,5 milliárd forintot kapott a Nemzeti Turisztikai Fejlesztési Alapítványon keresztül, Bayer Zsolt 40 millió forintot egy mongóliai útifilmre, miközben egy árva gyerekeket támogató egyesület csak 50 ezer forintot kapott higiéniai eszközökre, a mezőkövesdi kórház pedig 100 ezer forintot mosógépre.

A kiperelt szerződésekből egy nyilvános adatbázist is készítettek, ahol területileg is lehet keresni, megnéztük, milyen támogatások érkeztek megyénkbe. Összességében elmondható, hogy más megyékben sokkal nagyobb pénzekről van szó, és még inkább látszik, hogy alapvetően a saját holdudvar gazdagodik a támogatásokból, de Jász-Nagykun-Szolnokban is érdekes mintázatokat találni.

A Szerencsejáték Zrt. Jász-Nagykun-Szolnok megyei támogatásai

Az adatok áttekintése után megállapítható, hogy a Szerencsejáték Zrt. 2015-2023 között Jász-Nagykun-Szolnok megyében összesen 167,7 millió forint támogatást osztott szét 89 szerződés keretében 53 szervezet számára. Az átlagos támogatási összeg szerződésenként 1,88 millió forint volt, azonban a valóságban jelentős eltérések mutatkoztak az egyes támogatottak között.

A támogatási gyakorlat több szempontból is aggályosnak tekinthető. A szerződések többsége (73 db) “közérdekű célra történő kötelezettségvállalás” jogcímen került megkötésre, ami azt jelzi, hogy ezeket nem tekintették klasszikus üzleti célú szponzorációnak. Ez fontos különbségtétel, mivel így kevésbé szigorú elszámolási követelmények vonatkozhattak rájuk.

A támogatások szektoronkénti elemzése kirívó aránytalanságokat mutat:

  • Sportszervezetek: 68,3 millió Ft (41%)
  • Kulturális intézmények: 32,6 millió Ft (19%)
  • Egészségügyi szervezetek: 25 millió Ft (15%)
  • Politikai/közéleti szervezetek: 10 millió Ft (6%)
  • Oktatási intézmények: 8,3 millió Ft (5%)
  • Szociális szervezetek: mindössze 1,7 millió Ft (1%)

Különösen feltűnő, hogy míg a sportszervezetek a támogatási összeg több mint 40%-át kapták, addig a szociális célú szervezetek a teljes összeg mindössze 1%-ához jutottak hozzá.

Boldog István, a Fidesz országgyűlési képviselője (2010-2022) különösen figyelemreméltó szereplője az adatbázisnak. A politikus, akit 2021-ben hivatali vesztegetés és más bűncselekmények vádjával helyeztek vád alá, a dokumentumok szerint jelentős közpénzekhez jutott a Szerencsejáték Zrt-től.

Boldog három szerződésben összesen 8 millió forint támogatást szerzett a Kétpó Községi Sport és Művelődési Egyesület képviselőjeként:

  • 2015.06.05: 4 millió Ft
  • 2017.05.02: 2 millió Ft
  • 2018.04.16: 2 millió Ft

Ez az összeg önmagában is jelentős, de a teljes kép megértéséhez fontos megjegyezni, hogy Kétpó település mindössze 650-700 fős lakosságú falu, ahol a támogatási összeg személyenként közel 12.000 forintot jelent. Ez arányaiban lényegesen magasabb, mint más, nagyobb települések vagy akár a megyeszékhely Szolnok esetében.

Az eset különösen pikáns, ha figyelembe vesszük a Médiatár Alapítvány szereplését is. Ez az alapítvány ugyancsak Kétpóhoz kötődik (székhelye: Kétpó, Ond Vezér tér 2.), és további 3 millió forint támogatást kapott. Így a Boldoghoz köthető szervezetekhez juttatott támogatás összesen 11 millió forintra rúg.

Érdemes azt is megjegyezni, hogy a támogatások időzítése figyelemreméltó: az első, legnagyobb összegű támogatás 2015-ben, a 2016-os költségvetés elfogadásának időszakában érkezett, míg a második és harmadik a 2018-as választásokat megelőző évben, illetve a választás évében. Ez felveti annak lehetőségét, hogy a támogatások politikai célokat is szolgálhattak.

Boldog István 2021-ben kezdődött büntetőperében a vád szerint a politikus és társai kenőpénz fejében intéztek uniós és hazai forrásból finanszírozott beruházásokat Jász-Nagykun-Szolnok megyében. A Kétpó Községi Sport és Művelődési Egyesülethez érkező Szerencsejáték Zrt. támogatások ugyan nem képezik részét a büntetőeljárásnak, de jól illusztrálják azt a gyakorlatot, ahogyan a kormánypárti politikus jelentős közpénzekhez jutott hozzá lakóhelyén.

Kecze István, Kisújszállás 2006 és 2024 közötti fideszes polgármestere szintén megjelenik az adatbázisban. A politikus a Kisújszállási Önkormányzati Tűzoltó-parancsnokság képviselőjeként 1 millió forint támogatást kapott 2021-ben.

Noha ez az összeg önmagában nem tűnik kiugrónak, érdemes megfigyelni a kisújszállási kötődésű szervezetek támogatási mintázatát. A kisújszállási illetőségű szervezetek és intézmények összesen 1,7 millió forint támogatásban részesültek, ám figyelemre méltó, hogy ennek több mint felét közvetlenül a polgármester irányítása alatt álló szervezet kapta meg.

A megyei adatok alapján rendszerszintű problémák azonosíthatók a Szerencsejáték Zrt. támogatási gyakorlatában:

Politikai elfogultság: A kormánypárti politikusokhoz köthető szervezetek kiemelkedő támogatásban részesültek. A Boldog István és Kecze István által képviselt szervezetek mellett számos olyan szervezet kapott jelentős összeget, amelyek a helyi fideszes vezetéshez köthetők (pl. karcagi, törökszentmiklósi szervezetek).

Időbeli koncentráció: A támogatások 73%-át (123,3 millió Ft) a 2015-2017-es időszakban fizették ki, ami egybeesik a 2018-as választások előtti időszakkal. Ez felveti a politikai motiváció lehetőségét a támogatások időzítésében.

Aránytalan elosztás: Miközben a Mozgássérültek Egyesülete 5 szerződésben mindössze 1,1 millió forintot kapott, a Szolnoki Vízilabda SC egyetlen szerződésben 22 millió forinthoz jutott. Hasonlóan, míg a Rák Ellen egyesület 4 szerződés ellenére összesen csak 500 ezer forintot kapott, a Boldog István által vezetett kétpói egyesület 8 millió forintban részesült.

A Jász-Nagykun-Szolnok megyei adatok megerősítik az MSZP által országosan kritizált tendenciákat: a Szerencsejáték Zrt. támogatási gyakorlata nem elsősorban a rászorultság vagy a valódi közérdek alapján működik, hanem politikai és egyéb preferenciák szerint. Különösen szembetűnő ez a Boldog István és Kecze István körüli ügyek esetében, ahol egyértelműen kimutatható a politikai kapcsolat és a jelentős támogatási összegek közötti összefüggés.

Az adatok alapján megállapítható, hogy míg a kormányközeli politikusokhoz köthető szervezetek, valamint a sportszervezetek kiemelt támogatásban részesültek, addig a valóban rászorulók, különösen a szociális területen működő szervezetek csak minimális forrásokhoz jutottak. Ez a gyakorlat súlyos kérdéseket vet fel a közpénzek elosztásának méltányosságával és hatékonyságával kapcsolatban.

Az igazán nagy nyertesek

Az MSZP által nyilvánosságra hozott lottonyertesek.mszp.hu adatbázis részletesebb áttekintése a kiemelt támogatottakról:

Havasi Balázs: A zongorista cége fokozatosan növelte a Szerencsejáték Zrt-től kapott támogatásokat. 2015-ben még csak 5 millió, 2016-ban 10 millió, 2017-ben 12 millió forintot kapott, majd 2020-ban már 150 millió forintot egyetlen közönség nélküli koncertre. Nyolc év alatt összesen közel 700 millió forint közpénzhez jutott.

Tóth Gabi: Az énekesnő turnéit szervező cég 2022-ben 35 millió forintot kapott erdélyi (!) fellépésekre a magyar lottó népszerűsítésére, ahol a lottószelvényeket nem is értékesítik. Egy évvel később újabb 30 millió forintot kapott. A szerződésekben gondosan kitörölték a nevét.

Pataky Attila: Az Edda frontembere 2020 és 2024 között több mint 370 millió forintot kapott négy turnéra. Az egyenes politikai propagandát folytató koncerteket a Békemenet egyik résztvevője, aki Orbán Viktor arcképével ellátott pólóban vonult a tömegben.

Balogh Sándor: A nemzetközi elfogatóparancs alatt álló, adócsalás miatt körözött üzletember cégei közel 100 millió forint támogatást kaptak a Szerencsejáték Zrt-től, melynek a közelmúltig volt felesége, Mager Andrea volt a vezérigazgatója.

Viszkei András: A “NER legügyesebb üzletembere” 40 millió forintot kapott elektromos hajós találkozóra, míg turisztikai pályázatokon milliárdokat nyert balatoni beruházásokra.

Tardi Tamás: Az egykori Fidelitas-alelnök és fideszes megyei politikus rászoruló gyerekekre hivatkozva szerzett tízmilliókat a Jövő Uniója Alapítványon keresztül, miközben a pénzek nagy része fizetésekre és reklámokra ment el.

Csizmadia László (CÖF): A Békemenetet szervező “civil” szervezet öt év alatt közel 300 millió forintot kapott, miközben alig 200 ember ajánlotta fel adója 1%-át nekik, ami mindössze 2 millió forintot jelentett.

Weöres Szabolcs: A vitorlázó félmilliárd forint támogatást kapott a Vendée Globe földkerülő szólóversenyre, amit a táv negyedénél feladott. Fa Nándor szerint “visszaélt a szponzorok bizalmával”.

Kubatov Gábor: A Fidesz pártigazgatója és a Polgárok Háza résztulajdonosa 400 millió forintot kapott öt év alatt a Szerencsejáték Zrt-től, a hivatalos indoklás szerint azért, mert a Polgárok Háza “lottószelvény-vásárlásra ösztönöz”.

Lezsák Sándor: A lakitelki népfőiskolájára a Szerencsejáték Zrt. 45 millió forintot adott két év alatt, miközben az 1%-os felajánlásokból alig 400 ezer forint jött össze.

Orbán Ráhel és Tiborcz István: A Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvány, melynek vezetésében Tiborcz cégének ügyvezetője is helyet kapott, több mint 3 milliárd forint közpénzt kapott a Szerencsejáték Zrt-től állítólag “turisztikai reklámokra”.

Böszörményi-Nagy Gergely: A Brain Bar szervezője és a MOME kuratóriumi elnöke 8 millió forintot kapott rendezvényeire. Az MSZP szerint más forrásokból több százmilliót is elnyert.

Szijjártó Péter: A külügyminiszter sógora, Őry Tamás Attila autóversenyző cége 170 millió forint támogatást kapott a Szerencsejáték Zrt-től, később Szijjártó húga is beszállt az üzletbe.

Bayer Zsolt: A publicista 40 millió forintot kapott mongóliai útifilmjére azzal az indoklással, hogy az “ösztönzi a lottószelvény-vásárlást”. A sorozat producere Kálomista Gábor fia volt.

Rogán Cecília és Sarka Kata: A FemCafé női magazinnak 200 millió forintot adott öt év alatt a Szerencsejáték Zrt., míg a két hölgy tulajdonában lévő Fitbalance Arénát 270 millió forinttal támogatták.

Az MSZP adatbázisában szereplő információk szerint miközben ezek a kormányközeli személyek és szervezetek milliárdokat kaptak, addig például egy árva gyerekeket támogató egyesület mindössze 50 ezer forintot kapott higiéniai eszközökre, a mezőkövesdi kórház pedig 100 ezer forintot mosógépre.

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek