Szolnok történelmi építészeti emlékei közül számos ma is meghatározza a városképét, míg mások már csak emlékekben és archív felvételeken élnek tovább. Bajnai Zsolt, a blogSzolnok szerkesztője immár szokásosnak mondható időutazós estjein eleveníti fel ismét a város különleges múltját a Tisza mozi E termében.
Az egykori és jelenlegi ikonikus épületek – mint a városháza, a megyeháza, a református templom, a zsinagóga, a Verseghy gimnázium és az Eötvös téri víztorony – a megyeszékhellyé válás után születtek, emellett máig meghatározó szerepet töltenek be. Ezzel szemben az eredeti színház, a fából ácsolt, majd az első vasbeton Tisza-híd, a szecessziós Kereskedelmi Bank, valamint a város második és harmadik vasútállomása már csak a múlt részei, de mind egy olyan időszak lenyomatai, amely Szolnok első aranykorát jelentette.
Bajnai előadása során archív fotók, régi térképek és képeslapok segítségével kel életre ez a különleges időszak, új képekkel és történetekkel kiegészítve mindazok számára, akik először találkoznak a témával, vagy akik szeretnék újra átélni a város történetének eme fejezetét február 10-én, hétfőn este hat órakor.
„A magam részéről, lassan két évtizedes (bár lehet, hogy négy) gyűjtőmunka, meg másfél évtizedes kutakodások után tényleg azt gondolom, a mai Szolnok a kiegyezés után, a megyeszékhellyé válást követően született meg. Az a szűk négy évtized minden tekintetben aranykornak számít a város életében, aminek a nyomaival lépten-nyomon találkozhatunk, és amikre ma is építünk. Szerintem” – fogalmaz a honlapján.
A különböző előadásairól a Szol24-en több alkalommal is írtunk, példátul itt, itt és itt.
Kép: Bajnai Zsolt, magyarmuzeumok.hu
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!