A karcagi zsinagógában szerdán ünnepélyes keretek között mutatták be az Élet Menete Alapítvány új utazó kiállítását. Az alapítvány eddigi “legkülönlegesebb” szemléltető oktatási anyaga az Auschwitz-Birkenau koncentrációs tábor óriásmakettjének segítségével mutatja be a holokausztot. A tárlat szeptember végéig ingyenesen látogatható a karcagi zsinagógában.
Tovább olvasomCímke: holokauszt
Karcagon mutatják be, majd Szolnokra is jön a holokausztról szóló oktatási program
Az Élet Menete Alapítvány egy új oktatási programot indít a holokauszt bemutatására – jelentette be kedden Gordon Gábor, az alapítvány kuratóriumi elnöke. A sajtótájékoztatón ismertették, hogy az Európai Unió támogatásával megvalósult Experience History projekt részeként egy utazókiállítást hoztak létre, amely a következő másfél évben több városba is ellátogat, köztuk Karcagra és Szolnokra.
Tovább olvasomMéltó helyükre kerültek Kunszentmárton második világháborús zsidó áldozatainak emléktáblái
Történelmi pillanatnak lehettek tanúi Kunszentmárton életében, akik június 20-án jelen voltak az egykori zsinagógában. A holokauszt helyi áldozataira emlékeztető emléktáblákat leplezték le, melyek hatvanévnyi száműzetés után kerültek vissza méltó helyükre.
Tovább olvasomA holokausztról is az ukrán béke jutott a polgármester eszébe
A holokausztra emlékeztek Szolnokon, ahol az emlékezők előbb az egykori szolnoki gettó helyén álló emlékkőnél koszorúztak, ahol Róna Tamás főrabbi mondott megemlékező beszédet. Innen a Szapáry úti botlatókövek mentén sétálva érkezett a menet az egykori zsinagógába. A jelenlegi Szolnoki Galériában Szalay Ferenc polgármester szólt a megjelentekhez. Információink szerint a város vezetője a holokauszt kapcsán is az ukrajnai béke fontosságáról beszélt. Egyben bírálta az amerikai nagykövetet, hogy meghívta a széder estre a Jobbik elnökét. Szolnokon (is) a csendőrség segítségével és a magyar lakosság mély hallgatása árnyékában 1944 májusában összegyűjtötték a zsidókat.…
Tovább olvasomLMP: Nem fogunk megfeledkezni a holokauszt magyarországi áldozatairól
Az LMP – Magyarország Zöld Pártja tisztelettel emlékezik a holokauszt magyarországi áldozataira. Az alábbiakban a párt ezzel kapcsolatos közleményét idézzük.
Tovább olvasomMeghalt Kertész Ákos Kossuth-díjas író
Kilencvenéves korában, december 21-én meghalt a Makra és a Sikátor szerzője, a Kossuth-díjas Kertész Ákos.Kertész Ákos 1932. július 18-án, Budapesten született. A zsidó családba érkezett Kertész a holokausztot gyerekként élte túl. Később már polgári származása nehezítette útját, nem vették fel az egyetemre, ezért tizenkét évig karosszérialakatosként dolgozott. Végül ösztöndíjjal elvégezte az Eötvös Loránd Tudományegyetem magyar–népművelés szakát, majd közel harminc éven át a Mafilm dramaturgjaként, forgatókönyv- és dialógusírójaként dolgozott. Olyan tévéfilmek kötődnek a nevéhez, mint az 1970-es Üvegkalitka vagy az 1979-es Aki mer, az nyer − írta meg a Magyar Hang.…
Tovább olvasomMa van a Holokauszt emléknapja, díjakkal emlékeztek
Január 27-ét az ENSZ közgyűlése 2005. november 1-jei határozatával nyilvánította emléknappá, 1945-ben ugyanis ezen a napon szabadították fel a legnagyobb második világháborús megsemmisítő tábort, az auschwitzi koncentrációs tábort. Emlékezésül átadták az idei Raoul Wallenberg-díjakat kedden Budapesten, a Rumbach Sebestyén utcai zsinagógában. A Raoul Wallenberg Egyesület közleménye szerint az egyik díjazott Bíró András alternatív Nobel-díjas újságíró. Bíró András az elnyomott helyzetű falusi közösségek felzárkóztatására irányuló külföldi szakmai munkájának tapasztalatait hasznosította a hazai falusi roma közösségek felzárkóztatásánál. Létrehozta az Autonómia Alapítványt Magyarországon, amely elsőként foglalkozott roma civil szervezetek fejlesztésével. Kitüntetést kapott Czinder…
Tovább olvasom