Életközépi krízis, talpra állás, értékrend, generációk közötti különbség, nemek közötti különbség, az élet minden területén kérdéseket vet fel a mai X generáció, a 43-58 éves korosztályba tartozóknál. Néhány évtizeddel ezelőtt ugyanis, ha valaki elégedett volt a munkahelyével, valamint a cég és a munkavállaló kölcsönösen úgy ítélte meg, hogy az együttműködés zökkenőmentes, akkor az sem számított kivételnek, ha valaki pályakezdőként bekerült egy céghez, és onnan is ment nyugdíjba. De ez ma már ritkaságszámba megy, Ugyanakkor egy cég több évtizedes folyamatszervezését, információit ki tudhatná jobban, mint egy olyan munkatárs, aki évtizedek óta…
Tovább olvasomCímke: esélyegyenlőség
A betanított munkát végző nők hamarabb találnak munkát Borsodban, mint kvalifikált társaik
A Miskolci Nőknek is Esélyt Alapítvány 2004 óta nyújt intenzív segítséget abban, hogy a megyében élő nők a munkaerőpiacon megtalálják a helyüket. Az Alapítványban tevékenykedő szakemberekre igencsak nagy szükség van. A kvalifikált, magasan képzett munkaerő egy része ugyan talál munkát, ugyanakkor mégis erős volt az elmúlt években az elvándorlás, különösen a fiatalabb korosztály körében. A helyben maradók pedig a megyében történt beruházásoknak köszönhetően sokkal inkább az üzemi, gyári munka, a segédmunka és a betanított munka palettáján találnak inkább lehetőséget. A MINŐIES Alapítvány többek között abban vállalt feladatot, hogy a nőket kompetencia bővítéssel, készségfejlesztéssel, felkészítő…
Tovább olvasomA nők helyzete a politikai kommunikációban – Gyerek vagy karrier?
Nem kell Ádám-Éváig visszamennünk, hogy a tudásvágy megszerzésében a nők szerepéről elmélkedjünk. Akkor sem, ha „úgy hírlik”, hogy Éva tevékenyen közreműködött a Tudás Fájáról elcsent alma történetében, amelynek következményei alól az emberiség sem vonhatta ki magát az évezredek során. A paradicsomból kiűzetett Éva utódai azonban korántsem adták fel azon törekvéseiket, hogy létezésük ugyan olyan súllyal nyomjon a latban, mint a férfiaké. A férfi és nő közötti esélyegyenlőség igénye már nagyon rég megszületett. A 18. század vége felé egyre hangosabban kifejezték a hölgyek azon elképzeléseiket, amelyek többek között a tudás megszerzésében…
Tovább olvasomBorsodban a szülések közel fele császármetszéssel végződik
Egy új élet világra hozása akkor is kulcsfontosságú élmény, ha maga a születés nem mindig zökkenőmentes. Bár a nőközpontú szülészeti ellátásra való törekvés Magyarországon is több évtizedes múltra tekint vissza, az általános tapasztalatok azt mutatják, hogy meglepően sok nővel történik szülészeti erőszak, ami nem csupán egy kellemetlen élmény, hanem sok esetben meghatározó tényezővé válhat mind az anya, mind a baba számára. Azon túl, hogy lelki traumát okozhat, előfordul olyan eset, ahol fizikai sérülés is történik. „Garai Mixi szülésznő meghatározásában: „minden olyan beavatkozás és bánásmód, mely a szülő nő beleegyezése (gyakran…
Tovább olvasomA szeretet nem árt – A miskolci krízisambulancia mindennapjai
Ítéletet mondani valakiről nagyon könnyű. Segíteni a kapcsolati erőszak miatt bajbajutott emberen azonban korántsem ennyire egyszerű. Ezért létfontosságú, hogy legyenek olyan szervezetek, akik képesek elérni a társadalmi összefogást, megteremteni az áldozattá váló bántalmazott számára a kimenekülés lehetőségét és segíteni tudják a talpra állás folyamatát. Miskolcon biztos kapaszkodót jelent az Ökumenikus Segélyszervezet Regionális Krízisambulanciája. Hozzájuk fordulhatnak az érintettek annak érdekében, hogy segítséget kapjanak az élethelyzetük megváltoztatásához. Sándor-Lenkei Aidát, a Segélyszervezet miskolci szakmai vezetőjét arról kérdeztük, hogy milyen formában kaphatnak támogatást tőlük a kapcsolati erőszak felnőtt és gyermek érintettjei. A bántalmazó kapcsolatban élőknek milyen esélye…
Tovább olvasomMi az értéke egy nőnek a családbarát Magyarországon?
A kutatások előrejelzései szerint, amennyiben nem történik drasztikus változás, akkor Magyarország demográfiai katasztrófa felé halad. A 2,1 reprodukciós küszöbértéktől tartósan elmaradunk. Ez koránt sem rémhír, hiszen a születésszám alakulása bizony okot ad az aggodalomra. 2022-ben hazánkban ugyanis 1,58 volt a teljes termékenységi arányszám, amivel Európában a középmezőnybe tartozunk. Ezzel a kormány is tisztában van, ezért számos intézkedéssel igyekszik a családra vágyó párok gyermekvállalási törekvéseit ösztönözni. Azonban tekinthetjük úgy, hogy elsősorban a nőkre nehezedik a teher. Miszerint egyfajta „nemzetmentő” feladat hárul rájuk a nagycsaládos lét bevállalásával, ezzel hozzájárulva a reprodukciós küszöb eléréséhez.…
Tovább olvasomNem csak akkor megyünk ki a helyszínre, amikor “vér folyik”
A családon belüli erőszak olyan fontos téma, amivel az Európai Parlament is rendszeresen foglalkozik. Az adatok szerint az EU-ban minden harmadik nő – összesen mintegy 62 millió fő – tapasztalt már fizikai és/vagy szexuális erőszakot. A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság adatai szerint 2022-ben 357 esetben került sor ideiglenes megelőző távoltartó határozat meghozatalára a megyében, míg ez év augusztus 23-ig ez a szám 209. Ezek az ismert esetek. A családon belüli erőszakban érintettek pontos számát azonban senki sem tudja, hiszen korántsem minden elkövető nyeri el méltó büntetését. Egyrészt mert ez a téma még mindig…
Tovább olvasom“Ezt nem mondtam el így még senkinek” – Orosz Bernadett kálváriája nem ért véget
Az egész országban megismerték a nevét, bár korántsem ilyen „hírnévre” vágyott. Egy drámai esemény egyetlen csapásra megváltoztatta az életét. 2019. novemberében Bernadett súlyos családon belüli erőszak áldozatává vált, ami maradandó egészségügyi károsodást is okozott. A családon belüli erőszak egyáltalán nem ritka Magyarországon, azonban még mindig tabu témának számít. A feltárt esetek azt mutatják, hogy növekszik a bántalmazott családtagok száma, ugyanakkor azt senki sem tudja pontosan, hogy valójában mennyi család él át szörnyűségeket, mert gyakorta marad a „falakon belül” az erőszakos cselekmény ténye. Különösen akkor, ha az áldozat nem kerül orvoshoz…
Tovább olvasom