Orosz repülők miatt kellett bevetni a Magyar Honvédség Gripeneit. A riasztás tényéről a honvédelmi miniszter is beszámolt közösségi oldalán, de azt elegánsan elfelejtette megemlíteni, hogy orosz repülők miatt kellett bevetni a légierőt.
„Éles bevetésen a magyar Gripenek a NATO Balti Légtérrendészeti missziójában. Az azonosítatlan repülőgépeket a Balti-tenger felett, 11 000 méteren, nemzetközi eljárásrend szerint fogták el és azonosították, majd visszatértek litvániai bázisukra” – írta szombat délelőtti posztjában Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter.
A 444.hu arról ír, hogy a miniszter ugyan megemlítette, hogy azonosították a gépeket, de további konkrétumokról nem számolt be. A poszthoz kommentelt, de ekkor sem árulta el, mi lett az azonosítás vége.
Végül a minisztériumhoz kötődő honvédelem.hun péntek este megjelent hírből derült ki, hogy orosz repülők miatt történt a riasztás.
A cikkből kiderült, hogy a Magyar Honvédség Balti Fegyveres Légvédelmi Készenléti Alegysége egy hete vette át a baltikumi légtérrendészeti szolgálatot, és pénteken jött az első éles riasztás, miután azonosítatlan gépeket észleltek.
A magyar Gripenek helyi idő szerint fél 12 körül, 11 ezer méteres magasságon a Balti tenger felett sikeresen elfogtak és azonosítottak olyan repülőgépeket, melyek nem teremtettek rádió kapcsolatot a légiforgalom irányítással, nem rendelkeztek repülési tervvel és nem használtak válaszjeladót.
Ezért rendelte el a NATO németországi Egyesített Légivezetési Központja az úgynevezett Alpha riasztást. Az elfogást és az azonosítást követően a Gripenek visszatértek litvániai állomáshelyükre. Mindez a nemzetközi eljárásrendnek megfelelően történt.
A Magyar Honvédség négy hónapig látja el a balti országok légtérrendészeti feladatait Spanyolországgal és Olaszországgal közösen, NATO parancsnokság alatt. Ez a magyarok negyedik ilyen küldetése.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!