Űrkísérletek előkészítésében segít a Szolnoki Szakképzési Centrum

Megosztás

Űrkísérletek előkészítésében vállal aktív szerepet a Szolnoki Szakképzési Centrum, ahol már javában folyik a kísérleti eszközök gyártása – derült ki Hicsó György kancellár hétfői sajtótájékoztatójából. Úgy gondolja, a várakozásoknak megfelelően Kapu Tibor magyar űrhajós május végén indul az űrbe, Farkas Bertalan 1980-as űrutazása óta első magyarként, hogy különféle – köztük fizikai – kísérleteket hajtson végre a Nemzetközi Űrállomáson.

A kísérletek a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) és a HUNOR (Hungarian to Orbit) űrprogram közös UNIverZOOM elnevezésű kezdeményezése keretében valósulnak meg.

A program célja, hogy minél több középiskolás érdeklődését felkeltse a mérnöki és természettudományos pályák iránt – a BME és a HUNOR program 300 középiskola csatlakozását várja, iskolánként egy fizikatanár és 15-20 diák bevonásával. A pedagógusok elméleti és gyakorlati felkészítést, szakmai mentorálást, valamint kísérleti csomagokat kapnak a program keretében.

A HUNOR program révén Kapu Tibor kísérleteit a magyar középiskolások élőben követhetik majd, miközben a diákok maguk is elvégezhetik a kísérletek földi változatait.

Az iskolák saját helyszíneiken kapcsolódnak be a programba, mely során rendhagyó fizikaórát tart Härtlein Károly, a BME mesteroktatója, valamint Vincze Miklós fizikus, az ELTE kutatója – ismertette. A Hunor program tartalékos űrhajósa, Cserényi Gyula is aktív szerepet játszik a projekt szakmai támogatásában.

45 év után újra magyar az űrben

Kísérletek muslicákon? Paprika a világűrben? Mitől fél egy űrhajós? Interjú Kapu Tibor magyar űrhajóssal.

Hicsó György hangsúlyozta: nagy megtiszteltetés érte a Szolnoki Szakképzési Centrumot, hogy Härtlein Károllyal közösen két kísérletet dolgozhattak ki és náluk készülnek azok az eszközök is, amelyek a BME-vel együttműködésben jutnak el a résztvevő iskolákhoz. A centrumban kétféle eszközt, egy gravitációs tesztert és egy folyadéklencse-nagyítót gyártanak, ezek közül az egyiket már a NASA is jóváhagyta, hogy Kapu Tibor ezzel kísérletezhessen az űrben. Mindkét eszközből ötezer-ötezer darabot készítenek Szolnokon.

A programhoz az [email protected] e-mail címen lehet csatlakozni.

Kiemelt képünkön Kapu Tibor gépészmérnök, űrhajós látható, aki hamarosan a nemzetközi űrállomásra lép.

Kép: Forbes

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek