Megtakarítás, tartozás és részvények a megyei országgyűlési képviselők vagyonnyilatkozatában

Megosztás

Befektetési jegy, értékpapír, kötvény, gépjárművek, ingatlanok, értékes órák: a kormányfő, a köztársasági elnök és az országgyűlési képviselők vagyonnyilatkozatából legalább annyi minden kiderül, mint amennyi nem. A dokumentumok célja az átláthatóság és az elszámoltathatóság növelése lenne, de a rendszerszintű problémák köztudottak, nem véletlen, hogy az Integritás Hatóság éppen nagy bajban levő elnöke, Bíró Ferenc 2023-ban egy 16 pontos javaslattal állt elő, hogy megreformálja a vagyonnyilatkozatok intézményét. Abból kell főzni, amink van, így megvizsgáltuk, a négy Fidesz-KDNP-s országgyűlési képviselő, Kállai Mária, Pócs János, F. Kovács Sándor és Herczeg Zsolt hogyan sáfárkodott a vagyonával a tavalyi évben.

Mielőtt betekintést kapunk a négy képviselő pénzügyi helyzetébe, nézzük a nagyágyúkat – Orbán Viktor továbbra is tulajdonosa egy felcsúti lakóháznak és felerészben egy XII. kerületi ingatlannak, valamint közös számláján feleségével 5,7 millió forint hitelintézeti számlaköveteléssel kell megküzdenie. Miniszterelnökként és képviselőként – hivatalosan – bruttó 6,5 millió forint illeti meg.

A képviselőknek az alábbi jövedelmi kategóriák szerint kell feltüntetni a díjazásukat a vagyonnyilatkozatukban:
1 – havi bruttó 1 és 200 000 Ft között;
2 – havi bruttó 200 001 és 500 000 Ft között;
3 – havi bruttó 500 001 és 1 000 000 Ft között;
4 – havi bruttó 1 000 001 és 5 000 000 Ft között.

Sulyok Tamás köztársasági elnöknek több mint 55 millió forint megtakarítása van állampapírokban és kötvényekben, Rogán Antal propagandaminiszter szabadalmai révén 456 milliós bevételhez jutott, míg Polt Péter legfőbb ügyésznek hét ingatlan van a tulajonában. Ehhez képest igazán szolid beruházásnak számított a tavalyi évben, hogy Varga Mihály volt pénzügyminiszter vett egy lovat.

De kinek mi van a nevén Jász-Nagykun-Szolnok megyében?

Kállai Máriának, a szolnoki székhelyű választókerület képviselőjének a megyében nincs is ingatlan a nevén, Fonyódon rendelkezik egy majdnem 54 négyzetméteres társasházi lakással, amit még tíz évvel ezelőtt vett. Ezen kívül 2023-ban beruházott egy Honda HR-V autóra. Bónusz Magyar Állampapírban valamivel több mint 22 millió forintja van, míg egyéb állampapírban és kötvényben nagyjából 15 millió, ezzel szemben a hitelintézettel szembeni tartozása 560 745 forint.

Más bevétele nincs az országgyűlési képviselőségen kívül – ez a négyes jövedelmi kategóriába esik, bár nem is kellett volna feltüntetnie -, emellett betölt díjazás néküli feladatokat: a Szandaszőlősi Általános Iskola Tanulóiért Alapítvány kuratóriumi elnöke, a Szandaszőlősi Táncegyüttes Alapítvány kuratóriumi tagja, valamint a Szandaszőlősért Egyesület és a Szakajtó Szolnoki Népzenei Műhely Egyesület alapító tagja.

A második választókerület Pócs János bástyája 2010 óta. Jászapáti külterületén rendelkezik egy 4587, egy 54 721, egy 20 588 és egy 28 020 négyzetméter alapterületű szántóföldekkel, ezeken több gazdasági épület is van. Apátin él, 50%-ban tulajdonol egy 396 négyzetméteres ingatlant.

Emellett Jászivány külterületén szintén egy majdnem 35 ezer négyzetméter nagyságú szántó áll a rendelkezésére. A három évvel ezelőtti országgyűlési választások után vett egy KIA Sorrentót, de ezen kívül egy Volkswagen Transporter és egy IFA pótkocsi is a nevén van, előbbit 2010-ben, utóbbit 1999-ben szerezte meg. Összesen majdnem 18 millió forint takarékbetétben elhelyezett megtakarításhoz nyúlhat, meg készpénzben kilencszázezerhez. Egyéni vállalkozása által a 2-es jövedelmi kategóriába esik, őstermelő, a családi gazdaság egyharmadában bír tulajdoni érdekeltséggel. Tartozás a nevén egy forint sincs.

A karcagi központú választókerületben aratta a legnagyobb győzelmet F. Kovács Sándor a négy fideszes képviselő közül 2022-ben, 64,14%-ot kapott. A keleti nyitás koronázatlan királya egy 190 négyzetméteres karcagi családi ház birtokában áll 1/2 részben, amit vásárlás útján szerzett 2010-ben, és 1/4 hányadban egy 100 négyzetméteres, szintén lakóház is a nevén van.

Kollégájához, Pócs Jánoshoz hasonlóan 2022-ben szintén úgy döntött, hogy beruház egy személygépkocsira, egy Skoda Kodiaq mellett döntött. Nem túlzás azt mondani, hogy tele van részvényekkel, befektetett a Magyar Állampapírba, a 4iG-be, az OTP-be, a Richterbe és az MBH-ba is. Hitelintézettel 6 és fél milliós, devizában 24 milliós tartozással kell megbirkóznia, sőt, még lakáshitele is van, ez 7 millió forintnyi problémát okoz. A CER Közép-Európai Vasúti Árufuvarozási, Kereskedelmi és Szolgáltató Zrt. felügyelőbizottsági tagjaként az egyes jövedelmi kategóriába esik, ennyi bevételi forrása van a képviselőségen kívül, mivel a karcagi sportegyesületnél betöltött tisztsége díjazás nélküli.

Huszonhat éve koptatja a padot a parlamentben, de a vagyonnyilatkozata üres papírlapokból áll – ki lehet az?

Herczeg Zsolt, a 4-es, törökszentmiklósi központú választókerület egyéni képviselője 2022-ig Mezőtúr polgármestere volt, ingatlan tekintetében egy 800 négyzetméteres művelés alól kivett terület és egy 54 négyzetméteres kivett hétvégi ház van a nevén 1/2 részben, még 2001-ben szerezte ezeket.

Pócshoz hasonlóan szintén egy KIA mellett döntött, 2020-tól egy Sportage tulajdonosa. 18 millió feletti megtakarítással rendelkezik készpénzben, tartozása nincs. A jövedelemnyilatkozat során a megbízatás keletkezését megelőző három évben végzett foglalkozásokat meg kell említeni, ezért került be a polgármestersége is a felsorolásba. Emellett felügyelőbizottsági tag, ez 1-es jövedelmi kategória és sportegyesületi elnök, amiért nem kap díjazást.

Képek: Szigetváry Zsolt/MTI, Pócs János Fb

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek