Egy szakértő a város legmenőbb kortárs épületének nevezte a szolnoki várat

Megosztás

Bár helyben megosztó, és elég nagy felháborodás övezte a Várkapu Látogatóközpont hányatott sorsát mind pénzügyi, mind esztétikai szempontból, azért találkozhatunk olyan szakértői véleménnyel, amely más aspektusból közelíti meg a májusban átadott építményt. Zubreczki Dávid, az Urbanista blog alapítója szerint Szolnok legmenőbb kortárs épülete a vár.

A projekt kilenc évvel ezelőtt kezdődött, amikor az önkormányzat úgy döntött, hogy szeretné fejleszteni a várterületet. Ennek nyomán Kertész Róbert régész-történész elkészített egy 40 oldalas, előzetes koncepciót, amit a városvezetés elfogadott. Az eredeti tervek és jól hangzó célok ellenére a közvélemény hangos nemtetszését fejezte ki nemcsak az épület jellege, kinézete, vagy a hatalmas vasbetonfal, de az elhúzódó munkálatok miatt is.

A kilátótól az interaktív kiállításon át a liftig minden apró szegletét bejárta a Szol24 a Várkapunak az átadási ünnepségen, a beszámolónkat ide kattintva lehet elolvasni.

Az 1,6 miliárd forint európai uniós és kormányzati támogatásból megvalósuló szolnoki vár az utca emberét sem nyűgözte le túlságosan:

Ez nem vár, inkább egy csúfság – a szolnokiak nem köntörfalaznak

2024-ben végre sikerült átadni a helyiek által csak művárnak nevezett Várkapu Látogatóközpontot. A projekt rengeteg bírálatot kapott az utóbbi években, mind pénzügyi, mind esztétikai szempontból sokan kifejezték az elégedetlenségüket. Megkérdeztük az utca emberét, hogy sikerült-e megbarátkozni a látvánnyal.

Augusztusban megkérdeztük az utca emberét, sikerült-e megbarátkozni a látvánnyal

Filmek, sorozatok, kiállítások tekintetében is gyakran mást mond a profi kritika, mint a közvélemény. Esetünkben ezt megerősíti Zubreczki Dávid „építészeti mesemondó”, az Urbanista alapítója, aki Szolnokon járt és arra jutott, Álmosdi Árpád és Csendes Monika „valamit” csináltak a „semmiből”.

„A hatalmas, ablaktalan, itt ott perforált, vagyis „résesen rakott” téglafal önmagában is lenyűgöző, de nekem a formája is nagyon tetszik. Benne van az a szabálytalanság, amit a középkori építészetben annyira szeretek, és amit annyira nehéz visszaadni kortárs mérnöki munkával. Mindeközben a szomszédos toronyházak modernizmusára is rímel az épület” – fogalmazott Zubreczki a Facebookon.

Zubreczki Dávid

Bármennyire ellentmondásosnak tűnik: Szolnok legmenőbb kortárs épülete a szolnoki vár! A múlt héten a városban csavarogtam egy napot – szándékosan készületlenül, hogy vajon mibe botlok bele. Hát ebbe…

A szakértő kitért a belső térre is: ott alig van valami, de azok mégis sokat adnak. Találhatunk figurás kardmarkolatot, egy várárokból előkerült bőrcipő rekonstrukcióját és látványos, izgalmas kisfilmet is vetítenek.

A megosztóra sikeredett bejegyzésben egyébként rengetegen kiemelték, hogy a szolnokiak jelentős részben csúnyának tartják a művárnak nevezett Várkapu Látogatóközpontot. A szakértő ezekre azt a választ adta, az ilyen épületeknél legfontosabb, hogy a helyieknek tetszen, nem az olyan turistáknak, mint amilyen ő, így amennyiben az itt élők akarta ellenére húzták fel az épületet, az hiba volt.

Kép: Vajó Levente

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek