Egészen helyesen fogalmazva “elhalasztotta a beruházásokat”, amivel éppen a vízpótlást lehetne most még valamennyire megoldani. De sajnos nem stadion, így a Duna-Tisza köze várhat a sorára, nem elég fontos odafent.
Jász-Nagykun-Szolnok megyét is folyamatosan érintik az egyre gyakoribb és egyre hosszabb száraz időszakok, amikor csak hébe-hóba esik csapadék, akkor sem túl sok. Az Alföld teljes területén bőven akadnak problémák, a vízpótlásról minél gyorsabban gondoskodni kéne. De a kormány éppen most halasztott el 400 milliárdnyi beruházást ezen témakörben.
Több olyan beruházást halaszt el a kormány saját, korábbi határozatait felülírva, amelyek a lassan sivataggá váló Duna-Tisza közi Homokhátság területén pótolták volna a hiányzó víz egy részét – írja a Telex.
A lap megkeresésére az Alsó Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság az Országos Vízügyi Főigazgatóság tájékoztatása alapján azt közölte, hogy két beruházást állítottak le, amelyek közül az egyik két részből áll.
Az egyik a Mórahalom és térségének vízpótlására kitalált projekt, amelyre a vonatkozó kormányhatározat alapján 2,1 milliárd forintot fordítottak volna. A másik a „Duna-Tisza közi Homokhátság vízhiányos ökológiai állapotának javítása, helyreállítása”, ez utóbbival ezen a területen biztosították volna a vízpótlást. A tervek szerint a Dunából és a Tiszából átemelőkkel és szivattyúkkal, a meglévő csatornákon és egy új csőhálózaton át juttatták volna el a vizet a Homokhátságra. A két részletben tervezett beruházás első részletére 84, a másodikra 312 milliárd forintot fordítottak volna.
A területen a klímaváltozás hatására mára szinte válságos a helyzet, a régió egyre erőteljesebben sivatagosodik el. Azzal, hogy most két, közel 400 milliárd forintos beruházást lőtt le, a kormány még tovább tolja maga előtt a probléma megoldását.