A magyarok ötöde biztosan harcolna az ország megvédéséért, ha megtámadnák Magyarországot. Az ország védelmében inkább a férfiak vállalnának aktív szerepet. Egy friss közvélemény-kutatás szerint a magyar lakosság 40 százaléka szerint vissza kellene állítani a kötelező sorkatonaságot – számolt be az Index.
A felmérést Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő rendelte meg a közvélemény-kutató intézettől. A Závecz Research telefonos közvélemény-kutatása május közepén készült az ország felnőtt népességét reprezentáló 1000 fős mintán.
A lakosság csaknem hattizede (58 százalék) gondolkodik vagy legalábbis gondolkodott már azon, hogy mit csinálna, ha Magyarországon is háborús helyzet alakulna ki. A felnőttek közül három százalék mondta azt, hogy ha elér ide a háború, akkor ők elhagyják az országot, de további tizenegy százalék azt mondta, hogy valószínűleg elmenne – ez így tizennégy százalék, ennyien menekülhetnének el Magyarországról. Ez konkrét számokkal leírva azt jelenti, hogy a biztosan távozást tervezők nagyjából 250 ezren vannak, az elmenetelüket valószínűsítők 900 ezren.
Sokkal magasabb az ország elhagyása mellett döntő férfiak aránya abban a csoportban, akik nem voltak sorkatonák, mint a katonai tapasztalattal rendelkezők körében (20, valamint 9 százalék).
A magyarok ötöde gondolja úgy, hogy biztosan harcolna az ország megvédéséért (katonaként vagy más módon segítve a hadsereg munkáját), ha megtámadnák Magyarországot. További 30 százalék válaszolta, hogy valószínűleg harcolna ilyen esetben. Az ország védelmében inkább a férfiak vállalnának aktív szerepet (59 százalékuk), de a nők körében is jelentős azok aránya, akik így gondolkodnak: 44 százalék.
A lakosság 40 százaléka szerint vissza kellene állítani Magyarországon a kötelező sorkatonaságot.
A sorkatonaság visszaállításának az életkor emelkedésével egyre több támogatója van, az iskolázottság növekedésével pedig egyre kevesebb. A sorkatonaság újbóli bevezetése a lakóhely típusa szerint is változik, fővárostól a községek felé haladva egyre nagyobb az egyetértés.