Közülük kerül ki a Momentum új elnöke

Megosztás

A Momentum leköszönő elnöke, Fekete-Győr András korábban magabiztosan kijelentette, hogy „Anna fog nyerni”. Hogy Donáth, vagy Orosz, azt nem mondta meg, de úgy gondolja mindketten jó vezetői lennének a pártnak. Meglepő, ugyanakkor beszédes, hogy harmadik jelöltről, Hollai Gáborról nem ejtett szót a politikus. 

A párt küldöttgyűlése leváltotta tisztségéből a korábbi elnököt, Fekete-Győr Andrást. A lemondott elnök saját maga ellen kezdeményezett bizalmi szavazást, miután jóval a várakozásokon alul teljesített az ellenzéki előválasztáson. A döntést követően a tisztújításig Orosz Anna, XI. kerületi alpolgármestert választották a Momentum ügyvezető elnökévé.

Eddig három jelentkező akadt az elnöki tisztségre. Név szerint

  • Orosz Anna,
  • a párt EP-képviselője, Donáth Anna,
  • valamint Hollai Gábor XVI. kerületi önkormányzati képviselő.

A vasárnapi elnökválasztáson győztes pártvezető mandátuma jövő nyáron tartandó rendes tisztújításáig szól majd.

Orosz Anna

A Momentum alapító tagja, egy rövid szünet kivételével régóta elnökségi tag. Vezető szerepet tölt be a párt életében, és rendkívül népszerű a tagság körében. A politikusról közismert, hogy a tradicionális baloldali politika híve, és támogatója az ellenzéki összefogásnak. Politikai karrierjében azonban egészen a 2019-es önkormányzati választásig a párton belüli vezető szerepe jelentette a csúcsot. A vezetői képességeiről nem feltétlenül vannak meggyőződve, ezért az eredményét tekintve rövid ügyvezető elnöki időszaka is meghatározó lehet.

Általában felkészült, jól kommunikáló, de kevésbé karakteres jelöltként jellemzik.

Az önkormányzati választáson a XI. kerületben önkormányzati képviselővé választották, és megkapta Újbuda alpolgármesteri tisztségét is. Az előválasztáson komoly sikert ért el, ugyanis nemcsak fölényesen legyőzte a rutinos egykori szocialista, jelenleg DK-s Gy. Németh Erzsébetet, ezzel a választókerületben ő lett az ellenzék egyéni jelöltje a 2022-es választásra, de a Momentum politikusai közül ő érte el a legjobb eredményt az előválasztáson.

Donáth Anna

Szintén alapító, jó ideig az elnökségnek is tagja volt. Országos ismertséget a Momentum 2019-es európai parlamenti választáson elért meglepetésszerű eredményének köszönhetően megszerzett EP-képviselői pozíciója hozott neki. Nyugatos, progresszív baloldali irányvonalat képvisel, családi háttere és pozíciója révén is rendkívül kiterjedt kapcsolatrendszere van európai szinten és az „óbaloldal” pártjainak köreiben.
Egyértelműen összefogáspárti, karakteres baloldali programmal jelentkezett be az elnöki tisztségért.

Vezetői képességeit a pártban elismerik, ugyanakkor EP-képviselőként feladatai külföldre kötik, és kétséges, hogy mindezt feladná-e a pártvezetésért. Ugyanakkor országosan ő a legismertebb a jelöltek közül, és a párt tagjai őt tartják a leginkább karakteres jelöltnek. A lapnak nyilatkozó momentumosok szerint korábban a jelenlegi ügyvezető vezetett, de jelenleg ő a legesélyesebb a versenyben, de nüanszok dönthetnek közte és Orosz Anna között.

Esélyeit csökkentheti, hogy korábban több párton belüli konfliktus kirobbantója volt, ami miatt később kikerült az elnökségből. Ilyen volt például a Momentumban csak „Vörös szombat” néven emlegetett állásfoglalás, amikor a Momentum a 2019-es önkormányzati választás előtt bejelentette, hogy a fővárosban együttműködik a DK-val, az MSZP-vel és a Párbeszéddel.

Hollai Gábor

A Momentum XVI. kerületi önkormányzati képviselője, országosan alig ismert politikus. Leginkább megkérdőjelezhető ingatlanügye miatt vált ismertté, ami sok momentumos szerint komoly támadási felület lehet. Emellett a legtöbben úgy vélik, hogy egy közismert, és népszerű politikusra van szüksége a Momentumnak. Hollai a párton belül a konzervatívabb, centrista irányvonal képviselője. Esélyeit gyengíti, hogy két harmincas évei elején járó riválisánál jóval idősebb, 48 éves, emiatt nem feltétlenül tudja hitelesen megjeleníteni a Momentum fiatalos karakterét. Győzelme óriási meglepetés lenne.

A politikusnak azonban mégis lehet szerepe a pártelnöki versengésben. Amennyiben az elnökválasztás nem dől el az első szavazási fordulóban – azaz egyik jelölt sem kap legalább 50 százaléknyi szavazatot –, az őt támogató küldöttek szavazatai jelenthetik a mérleg nyelvét, és ez mindenképp Orosz Annának kedvezhet, mivel Hollai hívei inkább a mérsékeltebb jelölt győzelmének örülnének.

Kapcsolódó cikkek