Betétdíjas lesz a PET palack és a sörösdoboz

Napvilágot látott az egyes italcsomagolások kötelező visszaváltását előirányzó kormányrendelet – írta a Dontwasteit. A Technológiai és Ipari Minisztérium tervei szerint a műanyag, fém és üveg italcsomagolások kötelező betétdíja és visszaváltása 2024-ben végre megindulhat. A rendelet megkülönböztet kötelezően és önkéntesen visszaváltási díjas termékeket. A kötelezően visszaváltási díjas termékek körébe a tejalapú készítmények kivételével az italtermékek közvetlen csomagolása tartozik. Ezek a műanyag, fém vagy üveg alapanyagú, és 0-6 literig terjedő űrtartalmú palackok. Önkéntesen visszaváltási díjas termék a fenti termékek körébe nem sorolt, a gyártó által önkéntesen „visszaváltható” megjelöléssel gyártott, illetve forgalomba hozott termék. A visszaváltás ösztönzésére…

Tovább olvasom

Karácsonyfa, égősor, girland — Mihez kezdj a karácsony „maradékaival”?

Talán kissé durva a kérdés, de hisszük, hogy helytálló. Nagyon sok háztartásban ugyanis az ünnepek végeztével egyszerűen minden a kukában végzi. Kidobjuk a díszeket, a megmaradt szaloncukrokat, a szétszakadt girlandokat, a megunt égősort, nem beszélve a karácsonyfáról, amellyel nem akarjuk megvárni a begyűjtést. Pedig egy kis odafigyeléssel nemcsak a környezetnek, magunknak is segíthetünk. Magyarországon hagyományosan vízkeresztig állnak a karácsonyfák, utána pedig elkezdődik a begyűjtésük. A karácsonyfákat ugyanis feldolgozzák és több cél érdekében újrahasznosítják: Komposztáláshoz, amikor a kidobott karácsonyfákat a zöldhulladék-telepeken felaprítják, és — többek között — mulcsot vagy komposztot készítenek…

Tovább olvasom

A kevesebb több: Házi praktikák az újrahasznosítás jegyében

A környezetvédelem szerves része az is, ha odafigyelünk a saját házunk tájára és kicsiben is elkezdünk tenni a Földünkért, például az újrahasznosítás és újrafelhasználás jegyében. Szelektáljunk a környezetünkért! A szelektálásról mindenkinek elsősorban a szemétszelektálás jut eszébe, de ugyanilyen fontos az is, hogy a saját dolgaink között rendet tegyünk. Egyre több a túlzsúfolt háztartás, és rendszerint csak akkor jövünk rá arra, hogy nincs szükségünk annyi mindenre, amikor egy esetleges költözés alkalmával hetekig dobozokban maradnak az eszközeink, ruhaneműink. Természetesen nem kell azért új helyre vándorolnunk, hogy megtanuljunk szelektálni, elegendő, ha csak az…

Tovább olvasom

Kajak készült az ártéri hulladékból

80 tonna hulladék összegyűjtésével zárult az a háromoldalú összefogás, amelyet a Tiszai PET Kupa, az Országos Vízügyi Főigazgatóság és a The Coca-Cola Foundation – a Coca-Cola globális alapítványa – indított útjára két évvel ezelőtt. Az alapítvány 250 000 dolláros támogatásából a Hulladékmentes Tisza program azonban a rövidtávú hulladékgyűjtésen túl sokkal többet adott a Tiszának és a résztvevőknek: a hulladéktérképezéshez elindult a GPS alapú nyomkövetés, kiépült az első Kiskörei Folyómentő Központ és a műanyag hasznos másodnyersanyagként a Plasztikkajak prototípusaiban öltött különleges formát. A sikerekkel a program kiérdemelte a folytatást és egy…

Tovább olvasom

Ez kész: Megszűntetik a ruhagyűjtőket Szolnokon, mert a rászorulóknak szükségük van a tartalmára

Egy-két ruhagyűjtő konténerrel még találkozhatnak a szolnokiak, azonban hamarosan a maradékot is visszaveszik arra hivatkozva, hogy sokan a gyerekeket belógatva szedték ki belőlük a ruhaneműt. Azt gondoljuk, hogy az egész rendszert át kell alakítanunk, és anyagában tervezzük újrahasznosítani a feleslegessé vált ruhadarabokat. Méghozzá olajfogó rongyok készülhetnek majd belőlük – magyarázta Lits László, az NHSZ ügyvezető igazgatója. Elmondása szerint teljesen újratervezik a folyamatot és reméli hogy őszre újraindulhat az akció. Felmerül a kérdés, hogy az olajfogó rongynak szánt ruhákból miért nem kaphatnak a folyamat közben a rászorulók. Rmeéljük az újratervezésnél erre…

Tovább olvasom