Idén augusztus 10. és 17. között ismét megrendezik a Nemzetközi Fúvós Napok Fesztivált Pakson és több környékbeli településen. A fesztivál szolnoki vonatkozását ezúttal a Légierő Zenekar biztosítja, akik az egyik kiemelt fellépőként vesznek részt a programsorozatban. A ’70-es években K. Nagy Sándor törzsőrmester által alapított zenekar az elmúlt több mint fél évszázad során kinőtte magát, és nemcsak a honvédelmi feladatok támogatásában játszott kiemelt szerepet, hanem Szolnok városának kulturális életében is tényezővé vált.
A Nemzetközi Fúvós Napok Fesztivál mára a magyar és nemzetközi fúvószenei élet egyik meghatározó eseményévé vált. A programsorozat kilenc évvel ezelőtt indult el fúvóskoncertekkel, hazai és külföldi neves művészek részvételével, majd 2018-ra fesztivállá bővült, koncertek mellett kiállításokat és ismeretterjesztő előadásokat is magában foglalva.
2020-tól a rendezvény több településre is kiterjedt, a közönség idén is neves hazai fúvószenekarok ingyenes koncertjeit élvezheti többek között Madocsán, Szekszárdon, Dunaföldváron, Dunaszentgyörgyön és természetesen Pakson.
A fellépők sorában ott lesz a Magyar Rendőrség Zenekara, a Légierő Zenekar Szolnok, a Magyar Honvédség Központi Zenekara, valamint a Pénzügyőr Zenekar is. A fesztivál a Magyar Rendőrség Zenekarának nyitókoncertjével indul, amelyre nagy érdeklődés várható.
Az utánpótlásra is nagy hangsúlyt fektetnek: az alapszinttől kezdve képzett tanárok foglalkoznak a fiatal tehetségekkel. A tanulók közül sokan már kamaszkorukban kamaracsoportokban muzsikálnak, és számos településen ifjúsági fúvószenekarokban is játszanak. A klasszikus zene mellett a magyar fúvósok a népzene és a jazz világában is komoly szereplők.
Ahogy a kultura.hu megírta, a fesztivál szerves részeként alkotó zenei táborokat is szerveznek, ahol a résztvevők hét különböző szakterületen – klarinét, szaxofon, tárogató, kürt, harsona, tuba és kamarazene – fejleszthetik tudásukat az alapfoktól egészen a felsőfokig. A fafúvós tábor különlegessége, hogy rangos vendégművészekkel dolgozhatnak együtt a diákok, többek között Philippe Cupert, a párizsi Opera klarinétművésze, valamint Alicja Wolynczyk lengyel szaxofonművész csatlakozik az oktatókhoz.
A szervezők a munka és a művészet mellett kirándulásokat, strandolást, koncertlátogatásokat, focikupát, pingpongversenyt és közös bográcsozást kínálnak a fiataloknak, hogy a szakmaiság mellett legyen idő a pihenésre is.
Kép: fuvosnapok.hu
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!