Történelmi pillanatnak lehettek tanúi Kunszentmárton életében, akik június 20-án jelen voltak az egykori zsinagógában. A holokauszt helyi áldozataira emlékeztető emléktáblákat leplezték le, melyek hatvanévnyi száműzetés után kerültek vissza méltó helyükre.
Az 1911 és 1912 között épült, szecessziós stílusú zsinagógában eredetileg 1948-ban állíttatták az áldozatok hozzátartozói az emléktáblákat. Az épület 1964-ben került az ÁFÉSZ tulajdonába, ami bútorraktárként használta. Ekkor a táblákat a budapesti Kozma utcai Izraelita Temetőbe szállították, ahol hatvan éven át csendben pihentek. Napjainkban az egykori zsinagóga épülete a Bartók Béla Terem intézmény épületeként szolgálja a városi kulturális életet.
1944. június közepén a kunszentmártoni zsinagógát alakították gettóvá, ahonnan a mintegy 200-250 fős helyi zsidóságot deportálták Kecskemétre, majd Németországba és Auschwitzba. Közülük alig néhányan térhettek vissza, és közel 180 kunszentmártoni vesztette életét a náci koncentrációs táborokban.
„Régi adósságunkat törlesztettük azáltal, hogy e kerek, szomorú évfordulón emlékeztünk azon zsidó származású honfitársainkra – Kunszentmárton megbecsült polgáraira -, akik a II. Világháború soha meg nem bocsájtható kegyetlenségének estek áldozatul”- írja a Kunszentmárton Város Önkormányzata Facebook oldala. Az emléktáblák visszahelyezését Jokity Zita és Szaszkó Antal kezdeményezte.
Forrás: Kunszentmárton Város Önkormányzata Facebook oldala, Wikipédia
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!