2022-ben – két covid sújtotta esztendő után – újraindult az élet a Jászok Egyesületében.
Március 28-án tisztújító közgyűlésen megválasztották az egyesület új tisztségviselőit.
A civil szervezet legfelső fóruma ismét elnökké választotta dr. Dobos Lászlót. Az elnökség újraválasztott tagjai mellett – Bognár Mária, dr. Farkas Kristóf Vince, Hortiné dr. Bathó Edit, Nemoda István – ötéves elnökségi mandátumot kaptak az ifjúság képviselői: Bognár Patrik építőmérnök (29) és Szőrös Zoltán mérnök menedzser (41).
A felügyelőbizottság tagjai lettek: Fehérné dr. Ábrahám Etelka új elnök, továbbá Bartha Andorné és Gosztony Ernő korábbi tagok.
A közgyűlést követően a 26. Jász Világtalálkozó előkészületeiről adott tájékoztatást Jánoshida polgármestere, Eszes Béla, az egyesület tagja.
Április 25-én tartotta évi rendes közgyűlését az egyesület. A szervezet legfelsőbb fóruma elfogadta a 2021. évi pénzügyi beszámolót, s az egyesület munkájáról szóló éves jelentést, majd jóváhagyta a 2022. évi terveket. A közgyűlés után dr. Mihalik Béla Vilmos történész (a Történettudományi Intézet tudományos főmunkatársa, az ELTE egyetemi adjunktusa) tartott
vetítettképes előadást A kétszer megváltott nép címmel.
Június 8-án a Jászságban folyó újabb régészeti kutatásokról számolt be gazdag képanyaggal Gulyás András régész (Jász Múzeum, Jászberény).
Szeptember 27-én vendégük volt és vetítettképes előadást tartott Ilonka Boldizsár (Jászberény-Jászapáti), a Pékek Világszövetségének volt alelnöke, a Sütőház Kft. stratégiai igazgatója.
Október 24-én A covid világjárvány tanulságai címmel vetítettképes előadást tartott dr. Szabó Enikő helyettes tisztifőorvos és dr. Müller Cecília országos tisztifőorvos.
November 21-én dr. Berkó Attila, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kormányhivatal főispánja mutatta be a hivatal szerteágazó
tevékenységét.
Eseményekben is bővelkedtek.
Prof. dr. Birkás Márta agrármérnök, a talajtani kutatások kiemelkedő tudósa Jászapátin született. A köztiszteletben álló oktatót jubileumi születésnapján meghitt ünnepségen köszöntötték április 29-én, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen (Gödöllő). Gyuricza Csaba rektor személyes hangvétellel laudálta az iskolateremtő pedagógus életútját.
Dobos László, a Jászok Egyesülete elnöke is köszöntötte Birkás Márta professzor asszonyt és átadta az egyesület ajándékát.
Április 30-án ünnepelte megalakulásának 25. évfordulóját a Szűcs Mihály Huszárbandérium (Jászfényszaru). Az ünnepségen részt vett az egyesület elnöke, aki köszöntötte az ünneplő közösséget és átadta a Jászok Egyesülete ajándékát.
Elődszervezetük elnöke, dr. czétényi Czettler Jenő akadémikus (1879-1953) emléktáblája három évtizede hirdeti a jász tudós
emlékezetét egykori fővárosi lakóházán. Az Andrássy út 83-85. alatti bérpalota 2014-ben leégett. A homlokzati felújítási munkálatok után, 2021. tavaszán visszakerült a megújult köröndi épület falára az emléktábla. Május 6-án, a Jászkun Emléknapon immár 32. alkalommal helyezték el itt emlékező koszorújukat.
Két év kényszerű szünet után rendezték meg június 24-26. között a 26. Jász Világtalálkozót Jánoshidán. A díszünnepség június 25-én. Az ünnepi főpapi szentmisét ezúttal is dr. Ternyák Csaba egri érsek celebrálta. A települések színpompás felvonulását, az ünnepi köszöntéseket díjak átadása követte. A 31. alkalommal kiosztott Jászságért Díjat s a vele járó egymillió forintot tagtársuk, Süveges István főszékesegyházi kanonok, főesperes, kecskeméti kerületi esperes, főszentszéki kötelékvédő, lajosmizsei plébános kapta. Jászkapitányként Szöllősi Sándort iktatták be.
Az ünnepségsorozaton – Fehérné dr. Ábrahám Etelka szervező munkájának eredményeként – a Jászok Egyesülete ezúttal is népes
küldöttséggel képviseltette magát.
Július 30-án ünnepelte Jászberény város díszpolgárának, Darázs Árpád zenepedagógus, karnagy (1922-1986) születésének centenáriumát. A megemlékezésen ünnepi köszöntőt mondott az egyesület elnöke.
Október 21-én a Szolnokon működő Családkutatók Klubja vendége volt a Jászok Egyesülete elnöke. Dobos László közgazdász-szociológus a hideghónaljúnak tartott jászokról tartott előadást az Aba-Novák Agóra Kulturális Központban.
Jászapáti évtizedek (1945-től) címmel jelent meg a Jászapátiak Baráti Egyesülete kiadásában dr. Suba Györgyné Kocsis Julianna kétkötetes új könyve. A várostörténeti kiadványt az egyesület elnöke mutatta be december 9-én, a jászapáti Pájer Antal Művelődési Házban.
2022-ben az előző évi személyi jövedelemadó felajánlható egy százalékából, jász és nem jász támogatóik jóvoltából a Jászok
Egyesülete 319.446 adóforintot kapott. Ez az összeg évek óta biztató növekedést mutat. A támogatást a jász hagyományt gazdagító kiadványokra és rendezvényekre fordítják.
Az egyesület az alábbi kiadványok megjelentetéséhez nyújtott támogatást:
Katona Katalin: Minálunk, a Jászberény-Homoki tanyákon. Jászberény,
2022.
Dr. Suba Györgyné Kocsis Julianna: Jászapáti évtizedek (1945-től).
I-II. Jászapáti, 2022.
Varga Kamill OFM – Varga Zsolt: Jászberény-Hajtapuszta. Jászberény,
2021.
Tagtársaik szakmai sikerekben bővelkednek.
Prof. dr. Barna Gábor Jászságért Díjas néprajzkutató, iskolateremtő egyetemi tanár (Budapest-Szeged) Fraknói Vilmos-díjban részesült. – Prof. dr. Birkás Márta agrármérnök, professor emerita (Gödöllő) Károlyi Sándor-díjat kapott. – Bolla János agrármérnök Jászberény város díszpolgára lett. – Borbás Ferenc emeritus jászkun főkapitány Jászapáti Városért díjat kapott. – Deli Julianna (Szeged) a dorozsmai jász gyökerek ápolásáért Honismereti Munkáért Emlékérmet kapott. – Fülöpné Paksi Katalint, az OTP Bank volt jászberényi fiókvezetőjét a Jászsági Menedzser Klub Egyesület a Honoris Maximus kitüntető érem
elismerésben részesítette. – Kovács Béla és Kovács Béláné Pető Magdolna (Jászfényszaru) a Bedekovich Lőrinc Népfőiskolai Társaság vezetésében végzett munkájukért Jászfényszaruért Emlékérmet kaptak.
Dr. Réz Lóránt orgonaművész, a Palotásy János Zeneiskola (Jászberény) intézményvezetője Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Művészeti Díjban részesült. – Veliczky Józsefné (Budaörs) értékteremtő közművelődési tevékenységéért a Jászboldogháza Díszpolgára címet kapta. – Jánoshida községért kitüntető díjban részesült Zámbori János jászkapitány.
A Honismereti Szövetség Honismereti Emléklappal ismerte el Barta István (Jászapáti), dr. Dobos László (Budapest-Jászágó), Dobosné Tari Mária (Jászágó), Illés Anita (Jászapáti) és Nemes József (Jászkisér) hagyományőrzők munkásságát.
Jászfényszaru város – munkásságuk elismeréseként – tárgyjutalomban részesítette Bujdosó Katalin, Nagy Ildikó, Nagyné Kiss Mária és Pető István tagtársakat.
Testvérszervezetük, “A Jászságért” Alapítvány 2022. évi díjairól is beszámoltak.
A harmincegyedik alkalommal kiírt Jászságért Díjat, s a vele járó 1.000.000 forint elismerést Süveges István főszékesegyházi kanonok, főesperes, kecskeméti kerületi esperes, főszentszéki kötelékvédő, lajosmizsei plébános kapta a jászsági hagyományok Duna-Tisza közi megőrzéséért végzett sokoldalú, példaértékű tevékenysége elismeréseként.
Süveges István római katolikus plébános 1951-ben Szegeden született, kiskunfélegyházi jász család harmadik gyermekeként. Tanulmányait Kiskunfélegyházán, Kecskeméten, Szegeden és Budapesten folytatta. 1974-ben szentelték pappá Vácon. Dömsöd és Felsőgöd után, 1994-ben lett Lajosmizse plébánosa.
A Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye médiabizottságának elnöke. Kiváló orgánumú előadó. Évtizedek óta a Jászok Egyesülete tagja.
A mai Duna-Tisza közi város, Lajosmizse határát egykor, 1745-ben, a jászkun redemptio (önmegváltás) idején jászsági parasztpolgárok váltották meg. A terület Jászberény legelő pusztája lett, a település jász gyökerei innen erednek. Itt áll az egyházmegye legnagyobb, hétezer főt befogadó temploma, melyet a hitet megtartó, kitelepülő jász ősök emeltek. A templomot pompás virágoskert övezi. Ez az Isten háza ma újra eredeti szépségében ragyog. Értékét emeli, hogy Süveges atya jász gyökerei és jász hagyományok iránti elkötelezettsége, páratlan technikai felkészültsége a jász értékek tárházává tette. A Lehel kürtje és a Redemptio okirata másolatának elhelyezése, a Szent Vendel-díj, a saját szövegezésű Jászok éneke, a májusi redemptiós megemlékezések, a termény-hálaadás ünnepe, a plébánia információgazdag honlapja – közel három évtizedes plébánosi
szolgálatának eredményei. A történelmi- és zarándok emlékhellyé emelkedett plébániatemplom kincseit lelkes vezetéssel mutatja be az érdeklőknek Süveges atya. A hívek áldozatkészsége mellett, a világi segítők és a szépszámú ifjú ministráns is támaszai a város plébánosának. Süveges István atya kapcsolata harmonikus a település és a megye világi elöljáróival is.
Süveges István atya cselekvő, áldozatkész munkássága példaértékű, s a Duna-Tisza közén is gyarapítja a Jászság hírnevét. Életútja, a Jászság érdekében is végzett közösségi szolgálata méltóvá teszi személyét a Jászságért Díj elnyerésére.
A 2022. évi Jászságért Díjat 2022. augusztus 20-án, Lajosmizsén, a város Szent István-napi ünnepségén adták át.
A tizenkettedik alkalommal kiírt Jászsági Civil Vándordíjat, s a vele járó 200.000 forint elismerést a Jászárokszállási Rozmaring Népdalkör kapta az eredményes közösségi tevékenység, a jászsági dalkultúra megőrzése érdekében végzett szolgálatáért.
A Jászárokszállási Rozmaring Népdalkör 1977-ben alakult. A város legrégebbi művészeti csoportja. Korábbi vezetői az alapító Faragó Jánosné, majd Banka Sándorné voltak. A csoportot Kovács Zoltánné Lajos Krisztina pedagógus, népdalénekes tíz éve vezeti. Jelenlegi tagságuk száma 20.
Számos alkalommal képviselték nagy sikerrel városukat a Jászságban, annak határain túl, továbbá Erdélyben is. Büszkén hordják jászsági viseletüket.
Nemzeti és egyházi ünnepeinken hozzájárulnak zenei anyanyelvünk méltó közösségi megéléséhez. Terveik szerint folytatják a szakmai, baráti kapcsolataik erősítését, Jubileumi Daloskönyvet jelentetnek meg.
Számos szakmai eredményük közül legfrissebb a KÓTA Országos Arany Minősítése (2020).
A szakkör közösségmegtartó és hagyományőrző szerepe meghatározó Jászárokszállás életében. A Jászárokszállási Rozmaring Népdalkör eredményei és törekvései méltóak a támogatásra és a Jászsági Civil Vándordíj elnyerésére.
A díjat nemzeti ünnepünkön, 2022. október 23-án, a jászárokszállási városi ünnepségen vették át.
Az egyesület tagjai közül elhunytak 2022-ben:
Prof. dr. Ádám József geodéta, akadémikus, 72 éves (Budapest), Guba László politológus, 79 éves (Dunakeszi), Hegedűs Istvánné ny. főkönyvelő, 91 éves (Budapest), Ivanics Gábor nyugdíjas, 88 éves (Budapest), Kiss Bertalan mérnök, festőművész, 82 éves (Budapest), Kovács Béláné tanár (Jászárokszállás), Ossik János ny. építésztechnikus, 89 éves (Budapest), Pálszabó Endre 67 éves
(Budapest), dr. Patkós Péter orvos, 78 éves (Budapest), dr. Völgyi Kálmán ny. orvos ezredes, 81 éves (Budapest).
2023. évi programelőzetes:
Az idei, immár 27. Jász Világtalálkozó időpontja 2023. június 30. – július 2. A rendezvény házigazdája Jászdózsa község, társrendezője a Jászok Egyesülete, közölte lapunkkal Dobos László, a Jászok Egyesülete elnöke.
Emlékeztetőül:
1921-ben dr. Czettler Jenő akadémikus vezetésével alakult meg a Jászok Egyesülete Budapesten. 1946-ban feloszlatták, betiltották. Harminc éve múlt annak, hogy elődeik nyomába lépve, 1991-ben újjáalakították a Jászok Egyesületét.
A Jászok Egyesülete a Jászságból elszármazottak és az otthon élők intézményes kapcsolattartása érdekében jött létre. Taglétszámuk 2022 végén 544 volt. Hazánk valamennyi megyéjén túl külföldről, s a Jászság 18 településének mindegyikéről van tagtársuk. Az egyesületnek 43 tagszervezete van.
Fotó: Jászok Egyesülete Facebook