Listázzák a renitens képviselőket az Országgyűlésben

Megosztás

Forsthoffer Ágnes házelnök elrendelte a parlamenti hiányzások nyilvánosságra hozatalát, miután a májusi ülésszakon több képviselő is látványosan távol maradt a szavazásokról. Bár pénzügyi szankciókat egyelőre nem alkalmazott, a jövőben szigorúbb szabályok vonatkoznak majd a képviselői igazolásokra.

A házelnök közösségi oldalán fakadt ki a májusi ülések tapasztalatai kapcsán, miután számos képviselő mulasztotta el a szavazások negyedén való részvételt, ami törvény szerint tiszteletdíj-megvonást vonhatna maga után. Rövid indoklásuk ugyan érkeztek hozzá, a házelnök további részletezésre kért, és ugyan nem minősítette a kapott válaszokat, de kijelentette: az erkölcsi iránytű az elmúlt időszakban érezhetően elromlott.

A házelnök döntése nyomán a parlament hivatalos honlapján már elérhető egy felhasználóbarát keresőfelület, amelyen bárki nyomon követheti, melyik képviselő mennyit hiányzott a szavazásokról. Az adatok alapján 17 olyan honatya van, aki a szavazások több mint 25 százalékán nem volt jelen május óta.

A lista élén olyan nevek szerepelnek, mint Lázár János, Budai Gyula, Szijjártó Péter, Németh Zsolt és Hankó Balázs, de Pócs János is csak a szavazások (majdnem) 63%-án vett részt.

Júniustól a házelnök a szabályokat is megszigorítja: a jövőben csak az egészségügyi okok, illetve a hivatalos állami vagy kormányzati kiküldetések számítanak majd elfogadható igazolásnak a hiányzásnál. Forsthoffer Ágnes ugyanakkor hangsúlyozta, az lenne a legideálisabb, ha a képviselőket nem a pénzbüntetéstől való félelem, hanem a felelősségtudat és a lelkiismeret motiválná a munkában való részvételre.

Kép: MTI/Illyés Tibor

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek