Pontvárás előtt: majdnem 300 ezer forint a fővárosban az átlagos bérleti díj

Megosztás

Ahogy tegnap, július 22-én megírtuk, a szolnoki fiatalok idén sem számíthatnak arra, hogy felvételi pontváró bulin ereszthetik ki a hosszú hónapok alatt felgyülemlett gőzt. Úgy tűnik azonban, hogy ennél komolyabb problémákkal is szembe kell nézniük nekik és családjuknak, ha az a terv, hogy egyetemi tanulmányaikat máshol folytatják.

A felsőoktatási ponthatárok kihirdetéséhez való közeledés idén is elindította az albérletpiac főszezonját, különösen Budapesten, ahol az albérleti díjak túlzás nélkül az egekbe szöktek.

Az MTI által megkérdezett ingatlanpiaci szakértők szerint a fővárosban júliusban az átlagos bérleti díj elérheti a 270–280 ezer forintot havonta. Emellett a beköltözéshez szükséges két havi kaució és egy havi bérleti díj akár 800 ezer forintos kezdőköltséget is jelenthet – különösen a frekventált kerületekben.

Az ingatlan.com elemzése alapján a fővárosi átlagos bérleti díj 270 ezer forint körül alakul, közel 10 ezer aktuális hirdetés alapján, a városon belül azonban jelentős árkülönbségek tapasztalhatók: a legmagasabb díjak a II. kerületben jellemzőek (átlagosan 350 ezer Ft), míg a legolcsóbb környék a XXIII. kerület, 160 ezer forintos átlaggal.

Az Otthon Centrum adatai megerősítik ezt a képet: a XI. kerületben 290 ezer, a XIII.-ban 270 ezer, a VIII.-ban 240 ezer, míg a III. és XXII. kerületben 220 ezer forint körül alakulnak az átlagos havi díjak.

Az ingatlanok mérete is jelentősen befolyásolja az árakat.

Budapesten az egyszobás lakásokért átlagosan 175 ezer forintot kérnek, a kétszobásakért 261 ezret, míg a háromszobásokért már 315 ezret is elkérhetnek. A belső pesti kerületekben egy kisebb, egyetemközeli garzon havi díja 140–150 ezer forint körül mozog, míg a nagyobb, többszobás lakások bérleti díja elérheti a 280 ezer forintot is.

A vidéki egyetemi városok sem sokkal olcsóbbak:

  • Debrecenben a bérleti díjak átlaga 210–250 ezer forint,
  • Győrben 190–230 ezer,
  • Székesfehérváron 200–210 ezer,
  • Szegeden 150–170 ezer,
  • Pécsett 140 ezer,
  • Miskolcon és Szolnokon pedig 110–125 ezer forint között alakul.

A különböző lakástípusok vidéken jellemzően az alábbi árszinteken mozognak:

  • Egyszobás: 123 ezer Ft
  • Kétszobás: 163 ezer Ft
  • Háromszobás: 241 ezer Ft

Szakértők szerint továbbra is érdemes lehet több diák számára közösen bérelni egy nagyobb lakást, mivel így nemcsak a bérleti díj, de a rezsi is megosztható – ez pedig jelentős megtakarítást jelenthet a hallgatók számára. A Duna House arra hívta fel a figyelmet, hogy bár a ponthatárok kihirdetése fellendíti az albérletkeresést, egyre több diák kivár, hátha később mérséklődnek az árak. Ez a taktika ugyan megtakarítással járhat, de fokozott versenyhelyzetet is teremthet.

július 23-án, szerda, azaz ma este nyolckor hirdetik ki országosan a felsőoktatási ponthatárokat. Miközben több vidéki városban – köztük Pécsen, Szegeden, Debrecenben vagy Miskolcon – koncerttel, közös kivetítéssel és szabadtéri programokkal várják a felvételizőket, a Tisza-parti megyeszékhely nem szerepel az országos Pont Ott Parti helyszínei között:

Idén sem lesz Pont Ott Parti Szolnokon

Kép: Ivándi-Szabó Balázs/24.hu

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek