Jászberény egyik legjelentősebb kulturális beruházása veszi kezdetét 2025 nyarán: a városközpontban található Honvéd Jász Kaszinó, közismert nevén a Tiszti Klub teljes körű felújítása. A 400 millió forintos európai uniós támogatás révén valósul meg a Széchenyi Terv Plusz program keretében az épület átfogó korszerűsítése, amely nemcsak a szerkezeti problémákat oldja meg, hanem új kulturális funkciókat is biztosít a városnak.
A projekt keretében az épület minden szintje megújul: a tetőszerkezet teljes cseréje, a pince vízszigetelése, az elektromos és vízhálózat korszerűsítése, valamint a fűtési rendszer megújítása mellett akadálymentesítést is megvalósítanak. A pinceszinten múzeumi kávézó, a földszinten többfunkciós rendezvényterület alakul ki, amely múzeumi kiállításoknak, előadásoknak és konferenciáknak ad majd otthont. Az udvari környezet is megújul közösségi terekkel, kerti sétányokkal és parkolókkal.
Régóta dédelgetett álom
A Tiszti Klub felújítása nem újkeletű ötlet Jászberényben. Már 2016-ban Alvári Csaba főépítész jelentős feladatként említette a projekt előkészítését, amikor úgy fogalmazott: „Az egyik legnagyobb feladatunk jelenleg a Tiszti Klub felújításához kapcsolódik. Ez egy nagyon jelentős beruházása lesz a városnak, és igencsak jót fog tenni az épületnek és annak a saroknak is.”
Budai Lóránt polgármester szerint három évvel ezelőtt, 2022-ben kezdtek el komolyan foglalkozni az épület rehabilitációjával. Az önkormányzat ekkor nyújtotta be sikeresen pályázatát a „Helyi és térségi turizmusfejlesztés” elnevezésű felhívásra, amely pozitív elbírálásban részesült. A hosszú és rögös út 2025 júniusában fordult célegyenesbe, amikor végre aláírásra került a kivitelezési szerződés is.

Több mint egy évszázados történelem
A Bercsényi és Ady Endre út sarkán álló épület története 1878-ig nyúlik vissza, amikor Tarnay (Taczmann) Károly jászberényi főbíró építtette fel népes családja számára. A magasföldszintes polgári lakóház utcai homlokzata késő romantikus stílusú, középen kimagasló attika fallal, míg a kerti oldalon nyitott teraszhoz vezető lépcső és dór stílusú oszlopok klasszicizáló hatást nyújtanak. A ház hamarosan Vavrik Ágoston orvos tulajdonába került, aki 1887 őszén eladta a jászberényi Kaszinó Egyesület számára.

Az Úri Kaszinó akkor már kilenc éves épületét az egyesület renováltatta és bebútorozta, majd 1895-ben újrazsindelyezték a tetőt és az épület körüli parkot is rendbe hozták: lámpákat és padokat állítottak fel. 1900-ban egy nagytermet alakítottak ki három korábbi helyiség egybenyitásával.

Az I. világháború alatt iskola működött az épületben, majd katonai iroda és az Erdélyből menekült csendőrkerületi parancsnokságot helyezték el falai között. A Kaszinó Egyesület 1937-1938 között újra helyreállította az épületet. Az egyesület tevékenységével, amelyben a kultúra jelentős szerepet játszott, fontos alakítója volt Jászberény társadalmi életének az első évtizedekben.

1957-ben fordulópont következett be az épület életében: a honvédség kezelésébe került azzal a feladattal, hogy a városban működő honvédségi alakulatok hivatásos katonái és hozzátartozói részére kulturális, szabadidős lehetőséget biztosítson. 1992-ig, a honvédségi intézmény megszűnéséig különböző neveken működött: Helyőrségi Tiszti Klub, Fegyveres Erők Klubja, Helyőrségi Művelődési Otthon, majd Helyőrségi Klub. 1980-ig hivatásos katonák vezették az intézményt, ezt követően polgári személyek vették át az irányítást.
Jelentős változás történt 1963. április 1-jén, amikor az addig egymással rivalizáló három városi kulturális intézményt összevonták. Az egyesítés körül parázs viták bontakoztak ki a tanácsi, majd képviselő-testületi üléseken, mivel a különböző elképzeléseknek voltak támogatói és ellenzői is. Az egyesítés előtti évben, 1962-ben már közös művelődési tervet dolgozott ki a Lehel, Déryné és a Petőfi-kerti Kultúrotthon, megegyeztek a színházterem közös használatáról, és kapcsolatot kerestek a Tiszti Klubbal is.
1992-től 2006 novemberéig a Honvéd Jász Kaszinó Kulturális Egyesület vette át az épület működtetését Bodonyi Péter nyugállományú alezredes elnökletével, Fekete József igazgatásával. Az egyesületnek 131 tagdíja fizető tagja volt, és többféle kisközösség talált otthonra a patinás épületben: a női tornától a nyugállományúak klubjáig, a kártyaklubtól a rejtvényfejtők köréig. 2006-tól a képviselő-testület a város tulajdonában lévő épület működtetését a Déryné Művelődési Központra ruházta, bár az egyesület továbbra is maradhatott az intézményben.
Az ötvenes évek közepétől az intézmény jelentős szerepet töltött be Jászberény kulturális életében. Annak ellenére, hogy egészen az 1980-as évek elejéig elég zártkörűen működött, és amellett, hogy MSZMP-s pártrendezvények helyszíne is volt, mindig szerves részét képezte a város kulturális életének. Jó kapcsolat alakult ki a honvédségi intézmény és a város többi kulturális és tanintézetei között. A hetvenes években például a Tanítóképző Főiskolával közösen Irodalmi Színpad működött, amely akkor az egyik legsikeresebb csoport volt a városban.
Rendszeresek voltak a pódiumműsorok, a kor neves színészei fordultak meg az intézményben. Az ötvenes évek végén elkezdték a filmvetítéseket, filmklubot is szerveztek, sőt, az intézménynek saját könyvtára is volt. Színvonalas szórakozási lehetőséget biztosított a „Tiszti”: rendszeresek voltak a hétvégi zenés, táncos rendezvények az udvari kerthelyiségben vagy a pinceklubban, amely 1970-ben nyílt meg és köztudottan „Tiszti alsó” néven vált ismertté.
Az intézmény étterme különösen népszerű volt a helyiek körében, és gyakran szolgált lakodalmi helyszínként is. A konyhában és étteremben napi étkezést biztosítottak a helyi honvédségi bázis katonáinak, bár az 1990-es évek elején a konyhafelszerelést elvitték, és az étkeztetést drágábban, a városi kórháztól kellett megvásárolni.
Komoly tekeélet is zajlott itt, nemcsak szórakozásként, hanem sportként is. A pincehelyiségben és az udvaron amatőr zenekarok léptek fel, helyiek és vendégek egyaránt. A 2000-es években amatőr színjátszók is használták az udvart fellépésekre. A városi nyugdíjas pedagógusok klubja is itt alakult meg az egyesület égisze alatt. 2013 áprilisában még 3D-s vetítésre alkalmas vetítőberendezést is átadtak a Tiszti Klubban.
A megújulás szükségessége
Az évtizedek során az épület állapota folyamatosan romlott. Az előkészületek alatt kiderült, hogy az épület állapota még kritikusabb, mint azt eredetileg gondolták. Az évtizedes elhanyagoltság komoly károkat okozott, különösen a tetőszerkezetben, amely azonnali beavatkozást igényelt még a teljes felújítási projekt megkezdése előtt.









A sürgős állagmegóvási munkálatokat, beleértve a tetőjavítást és a homlokzati vakolatjavítást, a JÁSZ-ÁCS Kft. végezte el 1,5 millió forint értékben. Korábban, 2021-ben is történt állagmegóvás a PETRÓ-ÉP 2017. Építőipari Kft. által, amikor az épület külső homlokzatának részleges javítását és a beázás miatt meggyengült tetőszerkezet helyreállítását végezték el 1,7 millió forintból.
A felújítás nemcsak az épület megmentése szempontjából fontos, hanem Jászberény kulturális életének újjáélesztése és a turizmus fejlesztése szempontjából is. A Jász Múzeumtól mindössze 100 méterre található épület ideális helyszínt biztosít majd a Hamza Gyűjtemény és Jász Galéria állandó és időszaki kiállításainak, amelyek jelenleg egy családi háznak épült, erre a célra korlátozottan alkalmas ingatlanban működnek.
A megvalósítás részletei
A tervezési munkálatok 2023-ban kezdődtek meg, amikor a városfejlesztési bizottság három szakcégtől kért be árajánlatot. A beérkezett ajánlatok alapján az Inaani Studio Kft.-t nevezték meg nyertesnek, később az Archilak Kft. vette át a tervezést. A komplett tervezési tevékenységre bruttó 21,6 millió forintot különített el a Városgazdálkodási Bizottság.
A tervezők több órás helyszíni felmérést tartottak, bejárták az épületet a pincétől a padlásig, mindent dokumentáltak. Földmérők hagyományos és modern eszközökkel vizsgálták meg az objektumok elhelyezkedését és a terepviszonyokat. Több méter mélyről földmintát vettek, majd alapfeltárást is végeztek.
A projekt konkrét elemei között szerepel a pinceszint utólagos vízszigetelése és múzeumi kávézó kialakítása a szükséges szociális helyiségekkel együtt. A földszint átépítésével többfunkciós rendezvényterületet hoznak létre, amely múzeumi kiállítások, kisebb előadások és konferenciák helyszíne lehet. A padlásszinten a tetőszerkezet megerősítése után visszaállítják az eredeti natúr-cserépfedést.
A homlokzat és a tető felújítása mellett a nyílászárókat korszerűsítik, az elektromos- és vízhálózatot, valamint a teljes fűtési rendszert újjáépítik. A pince és földszint akadálymentesítését belső lifttel oldják meg. Az udvart alkalmassá teszik szabadtéri rendezvények megtartására, közösségi tereket, kerti sétányokat és autóparkolókat alakítanak ki. A Jász Múzeum és az ingatlan közös elérhetősége érdekében személyautó parkolókat építenek, ezzel összekötve a két létesítményt.
A családbarát megoldások jegyében az udvaron játszótéri elemeket is elhelyeznek, amelyek a gyermekek számára nyújtanak további kikapcsolódási lehetőséget. Az Ady Endre úton a Honvéd Jász Kaszinó mellett buszparkolót is építenek a csoportosan érkező látogatók számára.
Célegyenesben a megvalósítás
2025 júniusában történt meg a várva várt bejelentés: a projektet végig a szívén viselő Budai Lóránt polgármester aláírta a kivitelezési szerződést. A teljes felújítás költsége a buszmegállóval együtt nettó 535,5 millió forint, amelyből 400 millió forint az elnyert európai uniós támogatás, így a városnak 135,5 millió forint önerőt kell biztosítania.
A kivitelezés a tervek szerint még a nyáron elindul, és 2026 júliusáig kell befejezni a munkálatokat. A projekt megvalósítása során kiválasztották már a kötelezően előírt nyilvánosságot biztosító céget, a beruházás műszaki ellenőrét (Hornyák Mérnöki Iroda Kft.), a közbeszerzést lebonyolító társaságot (Dr. Rácz Zsolt Ügyvédi Iroda) és a kivitelezőt is.

Az európai uniós támogatás kulcsszerepе
A projekt megvalósítása elképzelhetetlen lett volna az Európai Unió támogatása nélkül. A 400 millió forintos vissza nem térítendő támogatás a TOP_PLUSZ-1.1.3-21 kódszámú pályázat keretében érkezett, amely 100%-os támogatási arányt jelent a projekt költségeinek jelentős részére.
A fejlesztés célja többek között a közművelődési, tudományos, művészeti tevékenység támogatása, valamint a kulturális örökség megóvása, a helyi és térségi turizmus erősítése. A teljesen akadálymentesített, korszerű létesítmény újra bekapcsolódhat majd a város kulturális vérkeringésébe, a projekt pedig hozzájárul a kulturális örökség megóvásához, ezáltal a helyi és térségi turizmus fejlesztéséhez.
Az új múzeumi környezet és közösségi terek lehetőséget biztosítanak a Jász Múzeum és Hamza Múzeum időszaki és állandó kiállításának megvalósításához, az értékes múzeumi műtárgyak bemutatásához. A kiállítási tematikához illeszkedő családbarát és digitális megoldásokkal új élményekhez juttatják majd a látogatókat, amelyek segítik a létesítmény hosszú távú fenntartását is.

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Bizottság hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem a Bizottság nem vonható felelősségre miattuk.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!