Különleges természetvédelmi beavatkozás zajlik a Szolnok közelében található Alcsi-Holt-Tisza térségében: a szakértők olyan csapdákat helyeztek ki a vízpart mentén, amelyek alkalmasak az inváziós teknősfajok befogására.
Az akció célja a hazai mocsári teknős védelme – ez az egyetlen őshonos teknősfaj Magyarországon –, amelyet egyre inkább kiszorítanak a nem őshonos, gyakran házikedvencként betelepített vagy elengedett teknősfajták – számolt be róla az Infostart.
A befogási műveletet a Madárfigyelő Szolnok Természetvédelmi Egyesület végzi a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság engedélyével. A csapdák elhelyezése nem véletlenszerűen történt – a szakértők pontosan tisztában vannak az inváziós teknősfajok viselkedésével és mozgási mintáival.
Az eszközöket naponta ellenőrzik és ha szükség van rá, más helyszínre helyezik át őket. A lakosságot arra kérik, hogy semmiképpen ne nyúljanak ezekhez a csapdákhoz – ne mozdítsák el, ne tegyenek bennük kárt, és ne dobják ki őket.
Még tavaly szeptemberben írtunk a Madárfigyelő élvefogó, invazív teknősök csapdázására szolgáló eszközéről és gyakorlatáról: a több, mint hatperces videóban a Közép-Tisza vidékén zajló, államilag elrendelt védekezés kulisszáiba nézhetünk bele, valamint láthatjuk, ahogy egy őshonos teknős egy példányát megfogták, majd természetesen szabadon is engedték.
Kép: Dívány
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!