Január 30. és február 1. között Jászberény is csatlakozott Magyarország legnagyobb dokumentumfilmes eseményéhez, a Budapest Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztiválhoz (BIDF), amely idén tizenegyedik alkalommal hozta el a valóság lenyomatait a mozivászonra. A rendezvény a nevével ellentétben nem kizárólag a fővárosra koncentrálódik, országszerte tíz nagyvárosban, köztük a jászberényi Lehel Film-Színházban is helyet kapott.
A fesztivál 60 filmje mindannyiunk életéből merít. Mindannyian saját hétköznapjaink hősei vagyunk, küzdelmeink, vágyaink és félelmeink meghatározzák mindennapjainkat, miközben családunk és közösségünk részeként navigálunk az élet kihívásai között. A BIDF verseny- és versenyen kívüli szekciói ezekre az egyetemes emberi tapasztalatokra építenek.
Január végén a fesztivál Budapest mellett országszerte további tíz városban várja a dokumentumfilmek iránt érdeklődő közönséget: Békéscsabán, Debrecenben, Egerben, Jászberényben, Kecskeméten, Pécsen, Szegeden, Székesfehérváron, Szombathelyen és Veszprémben.
A Jászság fővárosában összesen hét filmet láthat a közönség: a program január 30-án, azaz csütörtök este indult a Lehel Film-Színház nagytermében a Zenica felett az ég című alkotással.
A bosznia-hercegovinai Zenica a világ egyik legszennyezettebb települése, ahol a halálozási arány – Észak-Korea után – a második legmagasabb. A város felett sűrű szmog lebeg, amelyet az indiai tulajdonban lévő kokszolóüzem szűrés nélkül kibocsátott mérgező anyagai okoznak. Az emberi élet értéke másodlagos – nemcsak a gyár tulajdonosai, hanem a munkások és a hatóságok számára is az elsődleges szempont az, hogy a megélhetés biztosított maradjon, amíg csak lehet. Ebbe a kilátástalan helyzetbe próbál változást hozni Samir Lemes, egyetemi professzor, aki az élhetőbb jövőért indít harcot, és megpróbálja összefogásra bírni a város lakóit. Azonban nemcsak a környezeti szennyezéssel kell megküzdenie – a pénz, a hatalom és a politika éppen olyan pusztító ellenfélnek bizonyul, mint a mérgező füst, amely nap mint nap veszélyezteti az emberek életét.
A nyitóesemény házigazdája L. Dézsi Zoltán szerkesztő-riporter volt, majd Duló Károly dokumentumfilmes beszélt, a vetítés után pedig kettejükhöz csatlakozott Bendik Gábor környezetvédelmi szakértő.
Helyet foglalni, illetve informálódni a Jászberényben bemutatott dokumentumfilmekkel kapcsolatosan ide kattintva lehet.
Kép: BIDF
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!